Schwartz dal hattrick a Blues vynulovali Sharks

Jediná výhra dělí St. Louis od postupu do finále Stanley Cupu poprvé od roku 1970. Blues vyhráli v pátém utkání 3. kola play off na ledě San Jose 5:0, otočili stav série na 3:2 a poprvé v souboji o vítězství v Západní konferenci vedou.

Hattrickem zazářil v dresu klubu z Missouri Jaden Schwartz a gólman Jordan Binnington udržel díky 21 úspěšným zákrokům poprvé v play off čisté konto.
San Jose Sharks - St. Louis Blues 0:5 (stav série: 2:3)
Útočník Tomáš Hertl se jako jediný český aktér neprosadil a vyšel v souboji s Blues naprázdno počtvrté z pěti utkání. Byl ale blízko bodu už ve 12. vteřině utkání, kdy přenechal puk Evanderu Kaneovi, který trefil tyč Binningtonovy branky.

Schwartz zazářil v utkání číslo 5 hattrickem

Tyčka pomohla i na druhé straně Martinu Jonesovi po pokusu Braydena Schenna a v čase 5:50 už se Blues ujali vedení. Erik Karlsson chybně rozehrál zpoza branky o levý mantinelu, puk se odrazil za pravý kruh před Oskara Sundqvista, který nedal střelou o protější tyč Jonesovi šanci.
Na začátku druhého dějství opět Kane zamířil do tyče a ve 24. minutě zvýšili Blues po Jonesově zaváhání. Gólman Sharks odpálil hokejkou pokus Vladimira Tarasenka přímo na hůl Schwartze a ten skóroval do prázdné branky. V čase 26:53 podrazil Brent Burns unikajícího Tarasenka a ruský střelec překonal z nařízeného trestného střílení Jonese střelou na lapačku.
"Ztratili jsme příliš mnoho puků a hráli jsme moc často v našem obranném pásmu. Přetahovali jsme střídání a naši hráči tak byli unavení. Oni se dostávali k odraženým pukům," řekl útočník San Jose Logan Couture.
V závěrečné třetině připravil debakl Sharks dalšími dvěma góly Schwartz. Ve 43. minutě v přesilové hře pěti pro třem se prosadil z dorážky bekhendem a čtyři minuty před koncem proměnil rovněž zblízka Tarasenkovu ideální přihrávku.
"Člověk o něčem takovém před zápasem nepřemýšlí. Snažíte se připravit stejně jako vždycky, soustředíte se na zápas a chcete pomoci týmu. Někdy je to tak, že se k vám puky odrážejí. Nikdy člověk nedá góly bez pomoci ostatních," ocenil Schwartz spoluhráče.
Zápas v barvách domácích nedohráli kvůli zraněním Erik Karlsson a kapitán Joe Pavelski. Karlsson, který měl problémy během sezony, strávil na lavičce větší část třetí třetiny. Pavelski odstoupil ve 42. minutě po hitu obránce Blues Alexe Pietrangela.
[Kompletní pokrytí série San Jose se St. Louis]
Pavelski byl už v play off mimo hru se zraněním hlavy od 7. zápasu prvního kola proti Vegas Golden Knights a vrátil se do akce až na sedmou bitvu 2. kola proti Colorado Avalanche.
Do závěrečné části nenastoupil ani Hertl, který tak odehrál dohromady jen 10 minut a 23 sekund. Nevystřelil na branku a připsal si dva hity. Úspěšnost na vhazování měl 70 procent.
Blues mohou rozhodnout v úterý doma. "Drželi jsme se naší hry. Věděli jsme, že oni na nás nastoupí. Soupeř měl dobrou první třetinu, ale nám se podařilo jejich tlak utlumit. Ve druhé a třetí třetině jsme hráli opravdu dobře," prohlásil obránce vítězného týmu Joel Edmundson.
San Jose se pokusí vynutit si třetí sedmizápasovou sérii v letošním play off. "Už jsme v této situaci byli, museli jsme vyhrát venku ve Vegas a uhrát sedmý zápas. Nikdy není příjemné být takto přitlačeni ke zdi, ale už jsme z toho dokázali najít cestu. Věřím, že to můžeme dokázat znovu," řekl kouč Sharks Peter DeBoer.
Další zápas:Úterý 21. května (středa 22. května 3:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.