Gunnarsson vystřelil Blues výhru v prodloužení, finále je vyrovnané

Boston v utkání číslo 2 dvakrát vedl, ale v čase 63:51 rozhodl o úspěchu hostů gól švédského obránce

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Souhrn: STL 3, BOW 2 v prodl.

Blues poprvé uspěli ve finále a srovnali stav série

Carl Gunnarsson udeřil v prodloužení, Blues vyhráli na ledě Bruins 3:2 a ve finálové sérii srovnali stav na 1:1 na zápasy

• 05:30 •

Hokejisté St. Louis Blues vydřeli na ledě Boston Bruins v zápase číslo 2 finálové série cennou výhru 3:2 v prodloužení. Blues během zápasu dvakrát prohrávali, ale v čase 63:51 vyrovnal bitvu o Stanley Cup na 1:1 švédský bek Carl Gunnarsson a zároveň tak překlopil výhodu domácího prostředí na stranu St. Louis.

V dresu Bruins nechyběli útočníci David Pastrňák s Davidem Krejčím. Pastrňák byl hned u prvního gólu zápasu a díky asistenci si připsal první bod kariéry ve finálové sérii o nejcennější hokejovou trofej.

Boston Bruins - St. Louis Blues 2:3 po prodl. (stav série: 1:1)

Boston po úvodní výhře 4:2, na níž dosáhl po parádním obratu z 0:2, výborně vstoupil i do druhého domácího utkání v TD Garden.

Gólově vydatnou první třetinu načal ranou z první Charlie Coyle, když ho mezi kruhy našel Jake DeBrusk. Na začátku celé akce byl Pastrňák. Bruins tak po necelé minutě potrestali prohřešek Sammyho Blaise a využili přesilovku v šestém utkání za sebou.

V desáté minutě přišel další zásah v podání domácích, po němž bylo ale vyrovnáno na 1:1. Robert Bortuzzo nahazoval z úhlu od mantinelu puk na branku Bruins a Matt Grzelcyk ho nešťastně, ale zároveň i dokonale přesně přizvedl nad rameno Tuukky Raska.

Náprava přišla bleskově už po 40 sekundách. Bruins skvěle napadali rozehrávku Blues, za brankou Jordana Binningtona se dostal ke kotouči Sean Kuraly, poslal ho z otočky bekhendem před brankoviště, kde si ho Joakim Nordstrom přikopl bruslí na hůl a zasunul ho rovněž bekhendem mezi betony hostujícího gólmana.

V končící 15. minutě zakončoval nebezpečně Jaden Schwartz, Rask puk vyrazil, následně mu při pokusu Vladimira Tarasenka o forhendový blafák vypomohl kapitán Zdeno Chára, ale Tarasenko se dostal k dorážce a vyrovnal na 2:2.

"Dnes jsme hráli svou hru. Nikdy se nevzdáváme. V tomto ohledu jsme nebyli moc spokojení s prvním zápasem, ale dnes jsme odehráli po všech stránkách dobrý zápas," pochvaloval si Gunnarsson.

Tarasenko se tak gólově prosadil ve čtvrtém utkání po sobě. Bodoval poosmé v řadě a během této šňůry nasbíral 10 bodů za pět gólů a stejný počet asistencí. Vyrovnal tak zápisy Bretta Hulla (1990) a Garyho Sabourina (1969), jen Tony Currie v roce 1981 bodoval za Blues v devíti zápasech play off v řadě.

Ve druhém dějství měli dobré příležitosti Brayden Schenn a na druhé straně domácí Coyle, ale gólové šance prakticky vymizely a k vidění byla vidět především řada tvrdých a nesmlouvavých hitů.

Fyzický hokej pokračoval i v první polovině třetí třetiny. Schennovo sekání dalo Bruins příležitost na rozhodující úder v početní výhodě, ale ta zůstala nevyužita.

Stejně skončily i další šance na obou stranách, byť přesně dvě minuty před koncem základní doby byli hosté blízko, když Gunnarsson nechytatelnou bombou napálil tyč. Napínavý duel tak dospěl do prodloužení.

Z něj se ale odehrály jen necelé čtyři minuty. Blues se při signalizované výhodě dostali ke hře v šesti v útočném pásmu, na modré čáře napřáhl dvaatřicetiletý Gunnarsson a i s přispěním clony jednoho ze spoluhráčů propálil Raska.

"Moc rád bych trefil už tu ránu ve třetí třetině, ale to už není podstatné," prohlásil Gunnarsson. "Zvládli jsme to takhle. A to je to, co se počítá. Je to skvělý pocit, užijeme si to, ale pak musíme zase zpátky do práce."

Defenzivně laděný obránce dal svůj první gól v play off během kariéry v NHL a postaral se tak o historický zápis Blues, neboť ti měli až dosud ve finále bilanci 0-13.

Před prvním duelem série s Bruins hráli finále třikrát po sobě v letech 1968 až 1970, dvakrát Montrealu a poté právě Bostonu ale podlehli pokaždé 0:4 na zápasy.

Na celém Gunnarssonově příběhu je zajímavé i to, že svůj gól tak trochu předpověděl slibem, který dal před prodloužením trenérovi. On a Craig Berube se totiž po skončení základní hrací doby potkali na záchodě.

"Berube přišel do šatny a říkal, že byl na záchodě, když přišel Gunnarsson a jak stál vedle něho, tak mu jen řekl 'potřebuju ještě jednu ránu'. A to bylo všechno," popsal centr Oskar Sundqvist. "Pravdou ale je, že to přesně tak zafungovalo."

"Jo, tohle nemohu popřít," přitakal Gunnarsson. "Právě tam se všechno odehrálo. O to je vše ještě vtipnější, je to dobrý příběh."

[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]

"Byli dnes lepším týmem," ocenil soupeře Rask, jenž si připsal 34 úspěšných zákroků. "Z videa víme o soupeři všechno, takže je to o tom hrát tak, abychom měli šanci uspět. Musíme věci zjednodušit. Oni hráli hodně tvrdě a my pak neměli žádný prostor. Byl to vážně tvrdý zápas."

Jedním z hlavních strůjců vítězství Blues byl i brankář Binnington, který si připsal 21 zásahů a svou bilanci v play off po předchozí porážce vylepšil na 6-2. V těchto zápasech má úspěšnost zákroků 93,5 procenta.

"Kluci odehráli skvělý zápas. Hráli disciplinovaně a jako jeden tým. Po celý zápas, více než těch 60 minut," chválil spoluhráče Binnington. "Myslím, že jsme si tuhle výhru zasloužili."

"Musíme hrát lépe s pukem a mít lepší pohyb," prohlásil kouč poražených Bruce Cassidy. "Myslím, že jsme neměli dostatek energie, když jsme hráli s pukem, proto jsme si nedokázali vypracovat šance při hře pět na pět, ale ani v přesilovkách."

Pastrňák odehrál přes 18 minut a dvakrát pálil na branku, Krejčí byl na ledě v součtu necelých 16 minut a zaznamenal jednu střelu mezi tyčky, měl výbornou úspěšnost na vhazování 86 procent.

Další zápas: Sobota 1. června (neděle 2. června 2:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.