Voracek_Jagr

Jaromír Jágr dal první gól za Calgary Flames. K tomu přidal asistenci a pomohl tak k domácí výhře 6:3 nad Detroit Red Wings. Zářil i Jakub Voráček, který byl u všech tří gólů Philadelphia Flyers při vítězství 3:1 nad Chicago Blackhawks. V souboji dvou ze tří nejsilnějších týmů NHL uspěli Lightning v Los Angeles díky čtyřem trefám v rozmezí 122 sekund první třetiny.

Calgary Flames - Detroit Red Wings 6:3
Jágr se v sedmém zápase v barvách Flames poprvé prosadil střelecky a odnesl to český gólman Detroitu Petr Mrázek, který nakonec odjížděl z haly Scotiabank Saddledome s pětigólovým nášupem po 33 střelách. Ten šestý dal do prázdné branky Johnny Gaudreau, který se v zápase trefil podruhé.
Český veterán se prosadil v čase 17:01 druhé třetiny v situaci dva na jednoho, když převzal pas od Gaudreaua a střelou pod břevno překonal českého krajana. Jágr už předtím asistoval na premiérový gól Marka Jankowskiho v NHL.
Druhý nejproduktivnější hráč ligové historie (1918 bodů) tak prožil už 540. zápas s více než jedním bodem. Zároveň to byl jeho čtvrtý vícebodový duel po dovršení 45 let - víc jich v tomto věku měl jen Gordie Howe (6).

Jágr se zároveň dočkal první výhry na domácím ledě v zápase, ve kterém hrál za Calgary. Nic s tím neudělal ani detroitský Anthony Mantha gólem a dvěma asistencemi, ani český střelec Martin Frk, jehož přesilovková trefa byla už šestou trefou v sezoně.
Philadelphia Flyers - Chicago Blackhawks 3:1
První lajna Flyers se postarala o všechny trefy a další domácí výhru nad Chicagem. Jakub Voráček dal gól a připsal si dvě asistence, totéž Claude Giroux. Trefil se i Sean Couturier a elitní útok, který sestavil před touto sezonou kouč Dave Hakstol, tak v zápase nasbíral celkem sedm bodů.

"Naše souhra začíná být přirozená, dokážeme se dobře hledat. Víme, kam si kdo najíždí a jak přemýšlí. Je to lepší a lepší," pochvaloval si Couturier.
Dalším hrdinou domácí Philadelphie byl gólman Brian Elliott, jenž chytil 38 střel hostů včetně šance slovenského forvarda Richarda Pánika. Těm se tak nepodařilo vyhrát v základní části ve Wells Fargo Center už od 9. listopadu 1996, Flyers tam proti Blackhawks uspěli počtrnácté za sebou.
"Kreativita, souhra, kterou jsem viděl, to je skutečná chemie," liboval si trenér Hakstol především ohledně prvního útoku. "Jakmile vjedou na led, je to cítit. Baví se o tom, pracují na tom. A dnes to bylo vidět."
Z vítězství se radoval i český bek Radko Gudas, jenž vyléčil zranění a po dvojzápasové absenci byl znovu na ledě. Asistenci u gólu Blackhawks si připsal jeho protějšek Jan Rutta.
Los Angeles Kings - Tampa Bay Lightning 2:5
Peteru Budajovi stačilo 22 zákroků, aby oslavil výhru v hale svého bývalého týmu. Lightning i díky tomu dobyli Los Angeles v souboji dvou ze tří nejsilnějších celků startu sezony. Hrdinou duelu byl útočník Nikita Kucherov, jenž dal gól (už 16. v sezoně) a připsal si dvě asistence. Steven Stamkos měl dva body za gól a nahrávku.
Klíčový zákrok předvedl slovenský gólman v 10. minutě, kdy vychytal Anzeho Kopitara a Kucherov z následného protiútoku skóroval. Tampa pak rychle přidala další tři branky a v rozmezí dvou minut a dvou sekund první třetiny vlastně rozhodla o vítězství.

K páté výhře za sebou na ledě soupeřů pomohl jednou asistencí i Ondřej Palát. Obránce Andrej Šustr byl znovu náhradníkem. Domácím nepomohlo ani 38 zákroků gólmana Jonathana Quicka.
New Jersey Devils - Edmonton Oilers 2:3 v prodl.
Devils po slibném úvodu zpomalují, prohráli počtvrté za sebou. Ve své hale Prudential Center tentokrát brali aspoň bod za remízu v normální hrací době. 17 sekund před koncem prodloužení však rozhodla o výhře Oilers hvězdná dvojice Connor McDavid - Leon Draisaitl: první nahrával, druhý skóroval.

"Odehráli jsme spoustu prodloužení, ale tohle nám sedlo," řekl kapitán McDavid, jenž před vítězným gólem strávil na ledě déle než minutu. "Párkrát se nám to už stalo, že jsme měli střídání minutu a půl, i dvě minuty a na konci jsme skórovali. Dokážeme odehrát dlouhá střídání, zejména v prodloužení."
O úspěch se výrazně zasloužil i brankář Cam Talbot, který si ve svém 200. startu v NHL připsal 32 zákroků. Oilers, kteří v úterý uspěli na ledě New York Islanders, se poprvé v sezoně radovali ze dvou výher za sebou.
Montreal Canadiens - Minnesota Wild 0:3
Tříbovodou šňůru porážek Minnesoty rázně přestřihl útočník Jason Zucker. V montrealské hale Bell Centre dal všechny tři góly hostů a při tom třetím do prázdné branky zkompletoval první hattrick v NHL.

Při jeho druhém gólu v čase 11:23 třetí třetiny měl důvod k oslavě i Eric Staal, jenž si připsal 500. asistenci v ligové kariéře. Dalším z hrdinů byl Devan Dubnyk, který chytil všech 41 střel Canadiens. Připsal si celkem 25. konto v NHL a první po 50 zápasech od 20. prosince 2016.
St. Louis Blues - Arizona Coyotes 3:2 po nájezdech
Blues vyhráli potřinácté z prvních 17 utkání sezony a vyrovnali tak nový klubový rekord. V nájezdech o tom rozhodli Alexander Steen a Brayden Schenn, zatímco Carter Hutton zastavil oba penaltové střelce soupeře Claytona Kellera i Dereka Stepana.
Podobně dobrý start mělo St. Louis (13-3-1) po 17 utkáních jen v roce 2013. Z posledních 11 startů jich Blues vyhráli devět a další bod brali za porážku v prodloužení. Pomalu se však zvedá i Arizona, dosud nejslabší tým nové sezony. V posledních sedmi zápasech má bilanci 2-3-2.
"Myslím, že jsme hráli dobře. Ze zápasu si můžeme odnést hodně pozitivních věcí," mínil kouč Coyotes Rick Tocchet.
Anaheim Ducks - Vancouver Canucks 4:1
Ducks spravili přesilovky a díky tomu slavili výhru nad Vancouverem. Poté, co z posledních 14 početních výhod využili jedinou, se ve čtvrtek ve své hale Honda Center prosadili v přesilovkách hned třikrát. Dva góly dal v zápase Jakob Silfverberg, Rickard Rakell si připsal tři asistence.
Domácí však přišli o brankáře Ryana Millera, jenž odstoupil během třetí třetiny po svém 13. zákroku v zápase. Za někdejšího gólmana Canucks dochytal posledních osm a půl minuty Reto Berra.