sv-usa

Juniorská reprezentace bude na mistrovství světa do 20 let hrát o bronz. Po překvapivém postupu ze čtvrtfinále přes Kanadu ve čtvrtek nestačila na Švédy, kteří vyhráli 5:2 a na domácím ledě v Göteborgu si zahrají o titul s USA. Česko bude po 4. místě z roku 2022 a loňském stříbru usilovat o možnost získat druhou medaili na šampionátu dvacítek po sobě, o 3. místo se v pátek odpoledne střetne s Finskem.

"Ještě není hotovo. Řekl jsem v kabině klukům, že českých hráčů s medailí z juniorského mistrovství světa zase tak moc není a oni mají šanci se k nim přidat," uvedl na tiskové konferenci kouč českých mladíků Patrik Augusta.

Domácí výběr táhl za postupem Jonathan Lekkerimäki. Forvard draftovaný klubem Vancouver Canucks v roce 2022 jako patnáctka vstřelil v semifinále dva góly. Dvěma body za gól a asistenci se blýskli Noah Östlund (draftovaný Buffalo Sabres) a obránce Axel Sandin Pellikka (Detroit Red Wings). Gólman Hugo Havelid chytil 23 ze 25 českých střel.

Za Augustův výběr skórovali dva hráči, kteří do NHL nebyli draftováni: útočník Matyáš Melovský a obránce Tomáš Cibulka. Brankář Michael Hrabal (Arizona Coyotes) inkasoval pětkrát ze 31 pokusů a narozdíl od čtvrtfinále s Kanadou, v němž byl hrdinou večera, tentokrát neměl svůj den.

"Nebyl to pro něj snadný zápas. (Švédové) měli spoustu dobrých střel od modré. Věřil jsem mu, po tom prvním gólu to neměl snadné, ale chytal pak dobře a udržel nás ve hře. Ve druhé i třetí třetině měl spoustu dobrých zápasů. Nebylo to o něm, ale o tom, že Švédové nás potom přehráli," hodnotil český trenér.

Jeho celku se stejně jako ve čtvrtfinále povedl vstup do zápasu. V prvních deseti minutách byl aktivnějším týmem a gólově to vyjádřil Melovský, který na konci sedmé minuty proměnil v ideální pozici Redlichův pas od zadního mantinelu a po sedmi asistencích dal svou první branku na turnaji.

Lauf juniorského národního mužstva však stopnul snadný gól Thea Lindsteina (St. Louis Blues), který v závěru 11. minuty zaskočil Hrabala nahozením od modré čáry.

Od té doby se obraz hry změnil, domácí celek hnaný diváky ve vyprodané hale Scandinavium měl rázem navrch. Tím spíš, když Hrabal i podruhé zaváhal při dalším nahození od modré, kterým jej 155 sekund po první přestávce překvapil Sandin Pellikka. Autor vítězného gólu v prodloužení ve čtvrtfinále proti Švýcarsku si tak svou další trefu schoval i na další zápas play off.

Skandinávský celek však vedl jen pět minut. V blížící se polovině druhé třetiny vyrovnal opět s velkým přehledem hrající obránce Cibulka a zdálo se, že osud zápasu je opět otevřený.

Jenže švédský výběr znovu převzal iniciativu a i když do druhé přestávky už neskóroval, po ní začal úřadovat Lekkerimäki. Nejdřív v čase 45:14 poslal v přesilovce parádní bombu bez přípravy k tyči přesouvajícího se Hrabala a dostal domácí znovu do vedení. A jen 62 sekund poté, co se v samostatném úniku prosadil Östlund, zvyšoval zblízka už na 5:2.

Češi se ještě snažili zdramatizovat závěr duelu v dlouhé hře bez brankáře, ale stříleli jen zdálky a před soupeřovou brankou se už prosadit nedokázali.

"Jsem na mužstvo hrdý," tvrdil Augusta. "Kluci vybudovali skutečný tým, hráli jako tým. Soupeř má spoustu talentovaných hráčů, ale drželi jsme se. Po druhé třetině to byl vyrovnaný zápas, ve druhé jsme měli dva brejky, které jsme neproměnili a oni pak využili na začátku třetí třetiny přesilovku a začali tam létat. Ten třetí gól byl rozhodující."

Švédsko se tak pomstilo za loňskou semifinálovou porážku z Halifaxu, kde naopak mladí reprezentanti dokázali v závěru vyrovnat a urvat postup do finále v prodloužení.

"Je to těžké, finále bylo naším snem. Budeme se snažit připravit na zítra a hodit tohle za hlavu co nejrychleji," uvedl podle serveru hokej.cz reprezentační kapitán Jiří Kulich (Buffalo). "Určitě se nebudeme vymlouvat na nedostatek sil, to je pro všechny týmy podobné. Půjdeme odevzdat 120 procent. Věřím, že to štěstí nám přijde naproti. Bohužel to nebylo dneska, ale věřím, že zítra to bude náš den.“

Ve druhém večerním semifinále Američané otočili na 3:2 duel s Finskem, v němž prohrávali už od druhé minuty. Po velké chybě obrany dorážel Oiva Keskinen loni draftovaný v sedmém kole Columbus Blue Jackets. O překvapivé navýšení finského vedení se postaral Rasmus Kumpulainen (Minnesota Wild).

Favorit sice na střely vyhrál 30:21, ale náskok soupeře začal ukrajovat až po polovině utkání, kdy se prosadil Jimmy Snuggerud (St. Louis Blues) a za další čtyřmi minuty byl už stav 2:2 zásluhou Willa Smithe (San Jose Sharks). Vítězný zásah v čase 56:47 zaznamenal v přesilovce ránou pod horní tyčku Cutter Gauthier (Philadelphia Flyers), s 12 body (2+10) nejproduktivnější hráč turnaje.

Poslední zlato na juniorském šampionátu získaly USA v roce 2021, Švédové vystoupili na nejvyšší stupínek před 12 lety.