pastrnak leddy

Ani příspěvek českých hokejistů, kteří byli u všech branek Boston Bruins, nezabránil pondělní domácí porážce s New York Islanders 4:5 a celek z Massachusetts ztrácí ve finále MassMutual Východní divize 2:3 na zápasy. Kanonýr David Pastrňák na straně poražených zaznamenal dvě branky a jednu asistenci a centr David Krejčí jednou skóroval.

Montreal Canadiens sice ještě dva dny po startu programu 2. kola play off bojovali v tom úvodním s Toronto Maple Leafs, ale teď už přešli přes Winnipeg Jets jako první do semifinále bojů o Stanley Cup. Postup dovršili už ve čtyřech duelech výhrou na vlastním ledě 3:2 po prodloužení.
Boston Bruins - New York Islanders 4:5 (stav série: 2:3)
Bruins přestříleli soupeře 44-19, přesto získali mečbol Islanders. Gólman vítězů Semyon Varlamov si připsal 40 úspěšných zákroků, naopak domácí Tuukka Rask po čtyřech inkasovaných gólech z 16 střel po dvou třetinách střídal a Jeremy Swayman inkasoval v posledním dějství jednou z pouhých tří pokusů.
Islanders využili všechny tři své úvodní přesilové hry v utkání a Mathew Barzal, Josh Bailey a Jordan Eberle si shodně připsali po gólu a asistenci. Za Bruins nasbíral stejně jako Pastrňák tři body také obránce Charlie McAvoy, který měl na kontě tři asistence.

Barzal v přesilovce vyrovnal

Tu první si zapsal do statistik už po 85 sekundách hry, kdy nabil za levý kruh Pastrňákovi, který přesnou trefou k protější tyči otevřel skóre. Islanders vyrovnali 71 sekund před koncem první třetiny, kdy se prosadil při vyloučení Seana Kuralyho Barzal.
"Bylo to hodně důležité. My jsme si asi nezasloužili, aby to bylo 1:1, ale díky tomu jsme se nadechli a dali se dohromady na druhou třetinu. Samozřejmě klíčové byly přesilovky," podotkl Barzal.
V čase 24:49 potrestal faul Matta Grzelcyka po přihrávce Baileyho odražené od bruslí bránícího Connora Cliftona snadno do odkryté branky Kyle Palmieri a otočil stav.
\[Sledujte poslední novinky o sérii Bruins-Islanders\]
Ve 28. minutě bylo srovnáno poté, co Pastrňák na útočné modré čáře uvolnil rozjetého Brada Marchanda, ten se prosmýkl mezi Brockem Nelsonem a Ryanem Pulockem a zasunul puk forhendem podél pravého betonu Varlamova.
Islanders si vzali ve 35. minutě vedení zpět. Po kombinaci Anthonyho Beauvilliera a Jeana-Gabriela Pageaua zůstal mezi kruhy osamocený Bailey a střelou k pravé tyči nedal šanci Raskovi zareagovat. Za 128 sekund už to bylo 4:2 a svůj prohřešek nedoseděl na trestné lavici Chris Wagner, protože Jordan Eberle z levého kruhu zužitkoval Barzalovu přihrávku.
"Cítím, že se nám v play off konzistentně daří v přesilovkách. V řadě zápasů nám pomohly, ať jsme díky nim získali vedení, nebo jsme se vrátili do zápasu. Boston má skvělá oslabení, stejně tak Pittsburgh (v prvním kole). Jde o to vystřelit, když je šance," prohlásil Barzal. Islanders využili v 11 zápasech letošního play off devět z 31 přesilovek (29 procent).

Pastrňák poslal v úvodu zápasu Bruins do vedení

Swayman, který vystřídal Raska, inkasoval po 119 sekundách na ledě. Beauvillier uvolnil mezi kruhy Nelsona, který se trefil na lapačku dvojky Bruins. Boston odpověděl ve 44. minutě při Pelechově vyloučení a po McAvoyově přihrávce se z levého kruhu trefil Pastrňák do bližšího horního rohu branky dříve, než se stačil Varlamov přesunout.
"Myslím, že jsme byli lepší, ale dnes se zápas pro nás nevyvíjel dobře. Je to frustrující, ale musíme to hodit za hlavu a soustředit se na zápas číslo 6," konstatoval Pastrňák.
V čase 54:45 dostal Bruins na kontakt Krejčí, který po střele Craiga Smithe z dorážky bekhendem propasíroval puk mezi betony gólmana Islanders. Jenže ve zbytku utkání už Varlamov odolal.
Šestý zápas se odehraje v New Yorku v noci ze středy na čtvrtek v 1:30 SELČ. V sériích na čtyři vítězné zápasy mají vítězové duelů číslo 5 po nerozhodném stavu 2:2 úspěšnou postupovou bilanci 215-58 (78,8 procenta).
"Jsme připravení dál bojovat. Myslím, že jsme dnes byli lepším týmem, ale neprojevilo se to na výsledku. Musíme zlepšit několik věcí. Nedařilo se nám hlavně v oslabení," podotkl trenér Bostonu Bruce Cassidy, jemuž hodně chybí při přesilovkách soupeřů zranění obránci Brandon Carlo a Kevan Miller.
Montreal Canadiens - Winnipeg Jets 3:2 po prodl. (konečný stav série: 4:0)
Po dlouhém boji proti Torontu, s kterým Canadiens otočili sérii z 1:3 na 4:3 na zápasy, mohou po rychlém vyřazení Jets odpočívat a chystat se na semifinálový souboj. Jako tým s nejhorší bilancí v základní části ze všech šestnácti účastníků play off půjdou na jednoho z těch nejlepších - vítěze souboje mezi Colorado Avalanche a Vegas Golden Knights (2:2 na zápasy).
Za pojistkou postupu a sedmou výhrou za sebou Montreal vykročil dobře. V 9. minutě při trestu Andrewa Coppa se v přesilové hře trefil o pravou tyčku obránce Erik Gustafsson a 51 sekund před koncem první třetiny zvýšil tečí nahození Bretta Kulaka Artturi Lehkonen.

Toffoli trefil v prodloužení postup Canadiens

Ve druhé části Jets rychle smazali ztrátu díky dvěma trefám Logana Stanleyho. Ve 22. minutě zamířil z levého kruhu přesně do bližšího horního rohu branky a v čase 25:29 nedosáhl Carey Price ani na jeho přesně mířenou ránu z druhé strany z trošku větší vzdálenosti.
Pro třiadvacetiletého Stanleyho, který v této sezoně debutuje v NHL, to byly v osmém utkání play off první góly. V 37 duelech základní části skóroval jednou.
Montreal měl v duelu jasnou střeleckou převahu 42-16 a proměnil ji nakonec ve vítězství. Po 99 sekundách nastavení vyjel ze souboje na pravé straně u mantinelu s pukem Cole Caufield, našel před Connorem Hellebuyckem volného Tylefa Toffoliho, který svým čtvrtým gólem v letošním play off rozhodl.
"Byl to určitě jeden z mých nejdůležitějších gólů. Užíváme si to. Odvádíme dobrou práci a cítíme, že hrajeme jeden za druhého," pochvaloval si týmovou práci Toffoli.
"Jsme nadšení z té příležitosti, která se nám otvírá, ale máme před sebou ještě hodně práce," prohlásil Price.
Montreal drží svou nejdelší vítěznou sérii v play off od roku 1993, kdy při cestě za svým posledním ziskem Stanley Cupu zvítězil jedenáctkrát v řadě. "Můžeme napsat svůj vlastní příběh," prohlásil kouč Canadiens Dominique Ducharme.
Canadiens neprohrávali od čtvrtého utkání 1. kola proti Torontu a s přesně 437 minutami a 53 sekundami je tato série druhá nejdelší v historii. Rekord drží z roku 1960 také Montreal (488:38).
"Nepodařilo se nám v celé sérii dát první gól, což soupeři hrálo do karet. V jejich elitní čtyřce obránců jsou všichni velcí a silní, odváděli skvělou práci v tom, jak čistili prostor před brankou a dávali puky z jejich pásma," řekl kapitán Winnipegu Blake Wheeler.
Češi v akci
David Pastrnak (Boston Bruins): 2+1, 5 střel, bilance +2, čas na ledě 19:16.
David Krejci (Boston Bruins): 1+0, 2 střely, bilance +1, čas na ledě 21:25, úspěšnost na vhazování 58,3% (7/5).
Další program
0:30 Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv),
3:00 Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).