mrazek 1

Brankář Petr Mrázek se v nedělním utkání NHL výrazně podepsal pod úspěch Detroit Red Wings, kteří vyhráli na ledě Chicago Blackhawks 4:0. Pětadvacetiletý rodák z Ostravy si díky 27 úspěšným zákrokům připsal druhé čisté konto v sezoně a celkově dvanácté v kariéře. Asistencí k tomu pomohl také útočník Martin Frk. První trefu v kariéře v NHL oslavil forvard Dominik Simon a pomohl tak k vítězství Pittsburgh Penguins nad New York Rangers 5:2.

Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings 0:4
Mrázek dostal v brance Red Wings příležitost teprve podruhé za posledních deset zápasů a vychytal čtvrtou výhru v sezoně z deseti vystoupení, v kterých dostal od začátku přednost před Jimmym Howardem. Spolu s Frkem tak slavili úspěch v souboji čtveřice českých hokejistů. Na straně Blackhawks nastoupili bek Jan Rutta a útočník David Kämpf, obránce Michal Kempný se do sestavy Chicaga nevešel a zůstal jen na tribuně.
Detroit vedl díky brankám Dylana Larkina a Mikea Greena v sedmé minutě už 2:0. V závěrečném dějství pojistili výsledek ještě Anthony Mantha a Tyler Bertuzzi, který zaznamenal svůj premiérový gól v NHL.
"Petr (Mrázek) byl excelentní. Hodně nám zjednodušil zápas. Předvedl skvělé zákroky v klíčových momentech a také dobře rozehrával puky," pochválil kouč Red Wings Jeff Blashill Mrázka.
"Začali jsme dobře a dali jsme dva góly. Snažil jsem se v první deseti minutách naší defenzivě pomoci a rozehrával jsem puky. Oni je hodně nahazovali za branku, tak jsem se snažil dostat kotouče pryč. Dvoubrankové vedení v zápase venku týmu, který hraje dvakrát ve dvou dnech, hodně pomůže," pochvaloval si Mrázek.

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 5:2
Třiadvacetiletý Simon se dočkal premiérového gólu v NHL ve svém 16. ligovém duelu a byl vyhlášen první hvězdou večera. Radoval se ve 34. minutě, kdy po střele Briana Dumoulina překonal Henrika Lundqvista z dorážky a vyrovnal na 2:2. Dosud měl na kontě šest asistencí a v této sezoně si polepšil na pět bodů z 11 utkání.
Simon zahájil obrat, který dovedl Penguins ke čtvrtému vítězství v řadě, čímž obhájci Stanley Cupu vyrovnali svou nejdelší úspěšnou sérii této sezony a posunuli se o dva body před Rangers na pozici první divoké karty. Za 75 vteřin otočil stav Phil Kessel, který si připsal jubilejní 700. bod v NHL a asistoval pak i u branky Sidneyho Crosbyho na 4:2 v 53. minutě. Při hře hostů bez brankáře ještě pojistil výsledek Carl Hagelin.
Simon se po utkání s památečním pukem hlavně radoval, že on i Kessel přispěli k úspěchu. "Jsme oba rádi, že to pomohlo týmu k vítězství. Je to první věc, na kterou teď myslíme. Tabulka je velice vyrovnaná. Proto mě to velice těší," řekl Simon, jehož draftovali Penguins v roce 2015 v pátém kole na 137. místě a od příchodu z Plzně bojoval o místo v kádru v týmu Wilkes-Barre/Scranton v American Hockey League.

Carolina Hurricanes - Calgary Flames 1:4
Flames hrající bez zraněných Jaromíra Jágra a Michaela Frolíka dosáhli už na sedmou výhru za sebou a uspěli i ve čtvrtém duelu svého tripu. Dvěma góly se o to postaral obránce Dougie Hamilton a 38 úspěšnými zákroky přispěl brankář Mike Smith, jemuž sebral čisté konto v 56. minutě Lee Stempniak. Za vítěze se trefili také Matt Stajan a Matthew Tkachuk.
Calgary nastoupilo i bez nemocného útočníka Seana Monahana. Z první branky v sezoně se radoval Stajan, který v sedmé minutě otevřel skóre. "Je vždycky příjemné přispět k vítězství. Makal jsem a dělal maličkosti, za které nebývá člověk vždy odměněn, ale spoluhráči vědí, jaká je naše práce," prohlásil člen čtvrté útočné formace. Za Flames debutoval i slovenský útočník Marek Hrivík.
Forvard Hurricanes Sebastian Aho musel po 45 sekundách třetí třetiny odstoupit ze hry po tvrdém zákroku Marka Giordana, který byl za nedovolený zákrok na hlavu vyloučen do konce utkání.
"Měl rameno a ruce dole. On tak tvrdě hraje. Nezkoumal jsem ten hit důkladněji, ale je to součást hry. Člověk jen doufá, že se ten mladý kluk nezranil," komentoval zákrok trenér Calgary Glen Gulutzan.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 2:3 po prodl.
O výhře Canucks rozhodl v čase 62:50 útočník Brandon Sutter, který se vrátil do sestavy poprvé od 24. listopadu. Kvůli zranění třísel chyběl Vancouveru v 21 zápasech. Jeho tým dvakrát v utkání dohnal ztrátu a radoval se ze dvou vítězství ve dvou zápasech po sobě poprvé od 2. a 5. prosince.
V první třetině odpověděl na přesilovkovou trefu Jasona Zuckera Loui Eriksson. Ve třetím dějství sice vrátil Wild vedení Daniel Winnik, ale nastavení vynutil Thomas Vanek. "Vyrovnání bylo důležité, protože v prodloužení se může stát cokoliv. Měli jsme štěstí, že se nám povedlo rozhodnout, ale hráli jsme velice dobře," prohlásil Sutter.

1. Petr Mrázek (DET): 27 úspěšných zákroků, 2. nula v sezoně
2. Dougie Hamilton (CGY): 2 góly, 2 plusové body, 4 střely
3. Dominik Simon (PIT): 1 gól, 3 střely, 2 hity