roundupsDemidov4-21

V nedělních odpoledních zápasech uspěli stejně jako v úvodní den play off domácí týmy. Florida Panthers zdolali v derby celek Tampa Bay Lightning 3:2, New York Rangers si relativně v klidu poradili s Washington Capitals, které porazili 4:1.

V noci na neděli se k nim přidali také Winnipeg Jets, kteří zvítězili v gólově bohatém utkání nad Colorado Avalanche 7:6, i Vancouver Canucks. Ti díky tříbrankovému obratu ve třetí třetině zdolali Nashville Predators 4:2.

Florida start zvládla, snížení Tampy přišlo pozdě

Hokejisté Panthers zvládli roli mírného favorita a úvodní duel série s Tampou Bay vyhráli 3:2. V domácí Amerant Bank Areně pustili velkého rivala jen k 19 střelám, z nichž 17 jich zlikvidoval Sergej Bobrovskij. Druhý duel se hraje v úterý (středa 1:30 SELČ) opět v Sunrise.

Floridu táhli za prvním bodem v sérii 1 úvodního kola play off dvoubodoví Matthew Tkachuk (gól a nahrávka) a Aleksander Barkov (dvě asistence), o góly se kromě Tkachuka postarali Sam Reinhart a Carter Verhaeghe. Uzdravený obránce Aaron Ekblad oslavil návrat do sestavy jednou asistencí.

V táboře poražených zaznamenal dva body za branku a asistenci kapitán Steven Stamkos, gól vstřelil i Brandon Hagel. Andrej Vasilevskij kapituloval dvakrát ze 27 pokusů, potřetí inkasovali hosté do prázdné branky.

Panthers byli od začátku aktivnějším týmem a podařilo se jim skórovat jako první, když v čase 6:17 Reinhart šikovně tečoval nahození Gustava Forslinga od modré. Druhý nejlepší střelec základní části (57 branek) si tak životní výkony plynule přenesl i do play off.

"Hrají doma, je to první zápas, diváci jsou vyhecovaní a dali do toho spoustu energie," hodnotil výhru soupeře hostující kouč Jon Cooper. "Zaslouží si uznání. Hráli podle svého plánu, zatímco my jsme naší taktiku opustili ještě dřív, než zápas začal. Ale i naši kluci se zvedli, přežili prvních 12, 13 minut a pak jsme se rozehráli. Jenže to je ten problém - teď už není prostor pro takové chyby jako pomalý start."

Lightning se podařilo vyrovnat po necelých deseti minutách, když Hagel dorazil do branky střelu Anthonyho Cirelliho. Od té doby se tématem zápasu stalo čekání na zlomový gól, který nakonec vsítil Verhaeghe po perfektní křižné přihrávce na brankoviště od Barkova v 58. sekundě třetí třetiny.

Hosté se marně snažili o odpověď a když už si vypracovali šance, zastavil je výtečný Bobrovskij. V závěru tlak Tampy sílil, kouč Jon Cooper odvolal Vasilevského už tři minuty před koncem, ale zákroky floridského gólmana a poněkud liknavě sehraná hra v šesti vyústila jen ve Tkachukovu pojistku do prázdné sítě.

Ta se nakonec ukázala jako vítězná, protože Lightning ještě dostali šanci v přesilovce a v šesti proti čtyřem snížil střelou z úhlu Stamkos. Necelých deset sekund před třetí sirénou však už bylo na vyrovnání pozdě.

Jak vypadal úvodní duel Lightning s Panthers

Fehérváryho gól Washingtonu nestačil

I New York Rangers zvládli roli favorita v úvodním duelu 1. kola; v sobotu si poradili s Washington Capitals v poměru 4:1. Druhé utkání série je na programu v úterý (středa 1:00 SELČ) opět v Madison Square Garden.

Jediným střelcem hostů byl slovenský obránce Martin Fehérváry, jenž dal ve svém devátém duelu v play off NHL svůj první gól kariéry ve Stanley Cupu. Charlie Lindgren ve washingtonské brance chytil 27 ze 31 střel.

"První třetina byla slušná, ale ve druhé jsme udělali příliš mnoho chyb. Všichni chápeme, že tohle v play off nejde, musíme být příště lepší," řekl washingtonský kapitán Alex Ovečkin.

Rangers stavěli na výtečném výkonu čtvrté formace, v níž skórovali Matt Rempe i Jimmy Vesey - který si navíc připsal asistenci - a na oba tyto góly nahrával Barclay Goodrow. O další trefy domácích se postarali Artěmij Panarin a Chris Kreider. Igor Šesťorkin inkasoval jednou ze 21 pokusů, hostující kapitán Alexandr Ovečkin se nedostal k jediné střele na branku.

Zápas záhy akcelerovaly dva rychlé góly Rangers v rozmezí 33 sekund páté minuty. Nejprve se po nenápadné kombinaci prosadil z hranice brankoviště svým prvním gólem v play off nováček Matt Rempe, poté Newyorčané vybojovali puk v rohu a Vincent Trocheck ho dostal k Panarinovi, který z pravého kruhu prostřelil Lindgrena.

Ani ne minutu a půl nato už to navíc bylo 3:0, když Veseyho střelu po vyhraném vhazování nešikovně tečoval do vlastní sítě zkušený obránce John Carlson.

Fehérváry sice o další minutu později dostal Capitals do hry, když ho před brankou šikovně našel Tom Wilson a slovenskému zadákovi stačilo na jeho nahození přesně nastavit hokejku. Jenže to bylo ze strany Capitals všechno. Když už se dostali do dalších šancí, zastavil je jistý Šesťorkin a při jejich sílícím tlaku ve třetím dějství je definitivně zmrazil Kreider, který po krásném pasu Miky Zibanejada ujel do brejku a necelé čtyři minuty před sirénou ho zakončil bekhendovým blafákem.

Sestřih 1. zápasu: Rangers - Capitals 4:1

V přestřelce se radovali Jets

Winnipeg slavil i přesto, že Colorado mělo výraznou převahu v poměru střel na branku. Avalanche jich vyslali na Connora Hellebuycka 46 a Jets na Alexandara Georgijeva jen 23. Celek s nejlepší obranou v základní části i přes šest inkasovaných branek nakonec slavil.

"Takhle jsme to úplně neplánovali, ale rozhodně si nebudeme touhle dobou stěžovat na to, že jsme vyhráli. Bereme to," řekl domácí kouč Rick Bowness, zato jeho protějšek Jared Bednar přiznal: "Georgijev toho musí chytit víc. Celkově musíme přeskupit síly a být lepší."

Po dvou gólech za vítěze dali Kyle Connor a Adam Lowry a tři body za branku a dvě asistence zaznamenal Mark Scheifele. Stejnou bilanci jako on měl na straně poražených obránce Cale Makar. Druhý duel se hraje znovu Canada Life Centre v úterý (středa 3:30 SELČ).

Jako první v utkání se radovali hosté. V 7. minutě otevřel skóre střelou z pravého kruhu Valerij Ničuškin. Za 112 sekund odpověděl pokusem od modré čáry přes clonu obránce Josh Morrissey a po úspěšném forčekingu Alexe Iafalla otočil stav z pozice mezi kruhy Vladislav Naměstnikov.

Potom úřadovali zase Avalanche. Zaváhání v defenzivě Jets využil v 15. minutě po spolupráci s Rossem Coltonem a Joelem Kivirantou před brankovištěm Miles Wood. Za 18 sekund podruhé a naposledy poslal Colorado do vedení střelou z levého kruhu druhý nejproduktivnější hráč základní části Nathan MacKinnon.

Za 48 sekund ale získal puk za brankou Gabriel Vilardi a připravil vyrovnání pro Scheifeleho. Ve 29. minutě vyřešil přečíslení individuálně Lowry a prostřelil Georgijeva mezi betony. V čase 43:31 se Lowry zapsal mezi střelce podruhé. Jeho zakončení zblízka se odrazilo do pravé tyče do levé a zpět do pravé a ven, ale revize u videa prokázala, že mezitím už kotouč přešel brankovou čáru.

Ve 46. minutě zvýšil v přesilové hře Connor už na 6:3. Hned za 38 sekund sice zkorigoval stav také v početní výhodě Artturi Lehkonen, ale v po Vilardiho nabídce zpoza branky se postaral o opětovný tříbrankový náskok zase Connor. Celek z Denveru vrátil do hry v přesilovce střelu od modré čáry Makar, ale na vyrovnání nedosáhl. Při hře hostů bez gólmana 28 sekund před koncem sice ještě skóroval Casey Mittelstadt, těsný náskok už však Jets udrželi.

Sestřih: Winnipeg - Colorado 7:6

Obrat Canucks během 12 sekund

Vancouver s Nashvillem dvakrát prohrával, ale zápas strhl na svou stranu bleskově během 12 sekund mezi 49. a 50. minutou, kdy se prosadili Pius Suter a Dakota Joshua, který si v utkání připsal dohromady tři body za dvě branky a jednu asistenci. Dvěma přihrávkami přispěl k výhře obránce Quinn Hughes. Druhý duel hostí opět Rogers Arena v úterý (středa 4:00 SELČ).

V čase 16:15 posunul poprvé Predators do vedení Jason Zucker, který využil clony před Thatcherem Demkem a trefil se z hranice pravého kruhu. Po 47 sekundách druhé části odpověděl střelou přes obránce Elias Lindholm. Ve 26. minutě trefil hostující obránce Roman Josi horní tyč a v polovině utkání už v přesilové hře vrátil hostům náskok Ryan O'Reilly.

Canucks vyrovnali díky Suterově teči Hughesovy střely od modré čáry. Vzápětí vyhrál Elias Lindholm u zadního mantinelu souboj s Jeremym Lauzonem, Conor Garland předložil puk Joshuovi a ten rozhodl o vítězství. Svým druhým gólem večera ho ještě pečetil 88 sekund před koncem do prázdné branky.

Sestřih: Vancouver - Nashville 4:2