sobotka 2

Dvěma góly zazářil ve čtvrtečním utkání NHL český útočník Vladimír Sobotka a slavil s Buffalem výhru na ledě Montrealu 6:5 po prodloužení. Tři asistence Davida Krejčího naopak nepomohly k úspěchu Bostonu, který doma podlehl Vancouveru 5:8.

Radovat se mohl Jakub Voráček, jenž asistoval u rozhodující branky Philadelphie při vítězství nad Arizonou 5:4 po prodloužení. Při porážce Chicaga s Carolinou 3:4 skóroval David Kämpf po asistenci Jana Rutty.
Sobotkovo střelecké probuzení
Nejvydařenější zápas od červencového příchodu ze St. Louis Blues prožil Sobotka. Z prvních 12 utkání měl na kontě pouhé dva body za gól a asistenci, ale v Montrealu stihl dvě trefy už do 15. minuty a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.
V Bell Centre v sedmé minutě nejdříve otevřel skóre, když v přečíslení dvou na jednoho po přihrávce Evana Rodriguese zakončil do odkryté branky. Potom získal Sabres i vedení 2:1 díky dorážce zblízka. Sobotka se trefil dvakrát v jednom duelu NHL naposledy 9. března 2013, kdy hattrickem zařídil výhru Blues v San Jose 4:3 po prodloužení.
Buffalo sice v utkání celkem čtyřikrát ztratilo vedení a po dvou třetinách prohrávalo 4:5. Ve 43. minutě ale vyrovnal svou druhou brankou v utkání Jeff Skinner a v čase 61:38 rozhodl Rasmus Ristolainen. Za Canadiens se jednou trefil slovenský kanonýr Tomáš Tatar.

Sobotka otevřel skóre proti Montrealu

Tři asistence Krejčího nestačily
Krejčí prožil první tříbodový večer v NHL od 31. března letošního roku, kdy rovněž třemi asistencemi pomohl k vítězství nad Floridou 5:1. Tentokrát ze svého bodového příspěvku nakonec žádnou velkou radost neměl, přestože dvě jeho přihrávky vedly k vyrovnání.
Nejprve dvaatřicetiletý centr ve 14. minutě připravil pozici pro obránce Matta Grzelcyka, který z levého kruhu svou první trefou v sezoně srovnal na 1:1. V polovině utkání přihrávku Krejčího tečoval za Jacoba Markstroma Jake DeBrusk a upravil na 3:3. V 54. minutě byl u snížení na konečných 5:8, když v přesilové hře našel Grzelcyka, jehož pokus usměrnil do branky Danton Heinen.
Kanonýr David Pastrňák, který se s 12 góly dělí s Alexem Ovechkinem z Washington Capitals a nově i s Patrickem Kanem z Chicaga a Timem Meierem ze San Jose o prvenství v pořadí střelců, se neprosadil. Slovenský gólman Jaroslav Halák inkasoval z 19 střel pětkrát a ve 35. minutě jej vystřídal Tuukka Rask.
V dresu vítězů zazářil čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí Bo Horvat. Dva góly a jednu přihrávku si proti svému bývalému týmu připsal Loui Eriksson.
"Loui odehrál fenomenální zápas. Nebyly to jen branky, ale řada jiných věcí. Například při bránění, ale dal samozřejmě i důležité branky. Ukázali jsme své sebevědomí. Stále se zlepšujeme," řekl Horvat.
Canucks bodovali popáté za sebou a z toho počtvrté vyhráli. Osm gólu v zápase vstřelili poprvé od 14. listopadu 2009, kdy porazili Colorado Avalanche 8:2.

Horvatova branka proti Bostonu

Voráček pomohl dovršit obrat Flyers
Philadelphia sice vedla nad Arizonou už v šesté minutě 2:0, ale Coyotes srovnali stav a ve 27. minutě díky trefám Dereka Stepana a Michaela Grabnera během 24 sekund při oslabení otočili stav na 4:2. Domácí ale ve třetí třetině ztrátu smazali a po 61 sekundách nastavení rozhodli.
Voráčkovu střelu ještě gólmany Darcy Kuemper vyrazil, ale český forvard pak v souboji u mantinelu šikovně přešel přes Kevina Connautona a předložil puk střelci vítězné trefy Shayneovi Gostisbehereovi.
"Věděl jsem, že ten souboj vyhraje. Udělal to skvěle. Potřeboval jsem si najet do volného prostoru, aby mi přihrál. Dal mi to krásně," chválil Gostisbehere Voráčka.

Kämpf skóroval při marném finiši Blackhawks
Porážku při svém debutu musel strávit kouč Chicaga Jeremy Colliton, který nahradil v úterý odvolaného Joela Quennevillea. Jeho tým před vlastním publikem v United Center prohrával s Carolinou ve 22. minutě už 0:4. Blackhawks se nevzdali, ale dokázali stáhnout ztrátu jen na 3:4 a prohráli pošesté za sebou.
"V průběhu zápasu jsme se zlepšovali. Začali jsme bruslit a vytvářeli si tlak. Zvedla se i naše hra v obranném pásmu," řekl Colliton, který se přesunul na lavičku Chicaga z Rochesteru z American Hockey League a je v 33 letech nejmladším koučem v NHL.
Kämpf ve 31. minutě snížil na 2:4, když tečoval před Scottem Darlingem střelu Brandona Saada. Byl to ve 12. vystoupení v sezoně jeho druhý gól a třetí bod.

Kämpfův gól po teči

Další zápasy: Florida prolomila prokletí s Edmontonem, Thornton hrál 1500. zápas v NHL
Florida ukončila dlouhé čekání na domácí úspěch proti Edmontonu a vyhrála 4:1. Oilers tak porazila v BB&T Center poprvé od 8. března 2002 po devíti prohrách v řadě. Panthers, kteří se vrátili do hry po pátečním vystoupení v Global Series v Helsinkách proti Winnipeeg Jets (4:2), vyhráli poprvé v sezoně dvakrát za sebou.
Tampa Bay stále bez útočníka Ondřeje Paláta, jehož léčení zranění v dolní části těla z 26. října si vyžádá minimálně další čtyři týdny, oslavila čtvrtou výhru v řadě. Na vlastním ledě zdolala New York Islanders 4:2 a vítězný gól dal až v čase 58:34 Tyler Johnson.
V barvách San Jose při porážce v Dallasu 3:4 chyběl podruhé za sebou zranění forvard Tomáš Hertl. Prohru při svém jubilejním 1500. zápase musel strávit Joe Thornton. Za Stars dvakrát skóroval Devin Shore.
Vegas sice ztratilo na ledě Ottawy tříbrankový náskok, ale nakonec slavilo výhru 5:3. V 50. minutě odpověděl na finiš Senators William Carrier a výsledek ještě pojistil Pierre-Edouard Bellemare.
Minnesota vyhrála v Los Angeles 3:1 a u všech branek Wild byl kapitán Mikko Koivu, který zaznamenal tři přihrávky. Jednou se trefil Zach Parise, který tak oslavil jubilejní 700. bod v NHL.