Senators v rámci NHL100 Classic zdolali Montreal

Craig Anderson vychytal čisté konto, Ottawa pod širým nebem oslavila sto let NHL vítězně

Napsal NHL.com/cs

Slavnostní duel v rámci NHL100 Classic ovládl domácí celek Ottawa Senators, který pod otevřeným nebem a návštěvou téměř 34 tisíc diváků přehrál tým Montreal Canadiens 3:0 a zapsal druhou výhru v řadě.

Hlavní podíl na výhře v utkání, které se hrálo na počest sta let od konání prvního duelu v historii NHL, měl gólman Ottawy Craig Anderson. Ten si připsal 28 úspěšných zákroků a oslavil druhé čisté konto v sezoně.

"Všichni hráči podali dobrý výkon, moc jsme chtěli tenhle zápas zvládnout," prohlásil útočník Senators Derick Brassard. "Jsme rádi, že se nám to povedlo i kvůli fanouškům, kteří nás skvěle podporují."

Sváteční utkání začalo oboustranně opatrně, oba celky spíš vyčkávaly, s čím přijde soupeř. K větší odvaze se napříč první třetinou nakonec odhodlali domácí.

Ottawa dokázala Montreal převýšit ve všech důležitých statistických údajích. Měla víc střel (15:8), hitů (10:6) i vyhraných vhazování (16:4), na výborně chytajícího gólmana Careyho Price ale v úvodních dvaceti minutách recept nenašla.

"Musíme pracovat tvrději, udělat víc proto, abychom si vytvořili šance," řekl kapitán Montrealu Max Pacioretty. "Nebyli jsme téměř vůbec nebezpeční."

I ve druhé třetině byli domácí aktivnější. Senators ostřelovali Price ze všech myslitelných pozic, hvězdný brankář Montrealu ale dlouho držel čisté konto. Přišel o něj až v čase 34:55.

Útočník Ottawy Jean-Gabriel Pageau vyhrál vhazování, krátce poté šikovně tečoval nahození Erika Karlssona od modré čáry a rozjásal davy fanoušků na stadionu TD Place.

Na druhé straně měl domácí gólman Craig Anderson o poznání méně práce. Za celou druhou část jeho směrem letělo pouze osm puků, Anderson dokázal všechny situace kolem své branky bez výraznějších problémů vyřešit.

[Více k tématu: Ottawa se v NHL100 Classic vrátila ke kořenům]

Do závěrečné části vstoupili aktivněji hosté. Nejprve přežili oslabení po vyloučení Maxe Paciorettyho, poté ale dokázali svého soupeře dostat pod tlak.

K vyrovnání skóre jim ovšem nepomohla ani přesilová hra, kdy za držení pykal na trestné lavici obránce Ottawy Thomas Chabot. Vynikající brankář Anderson ale všechny střelecké pokusy soupeře zneškodnil.

Ottawa dlouho bránila těsné vedení, v čase 57:02 však svůj náskok zdvojnásobila. Bobby Ryan v útočném pásmu obral o kotouč Jonathana Drouina, jenž se pokoušel rozjet útočnou akci Canadiens, a pohotovou střelou překonal Price.

Montreal v závěru vrhl veškeré síly do útoku, při hře bez brankáře však inkasoval potřetí, když se jedenáct vteřin před koncem základní hrací doby prosadil Nate Thompson.

"Ve třetí třetině jsme hráli víc v pásmu soupeře, ale nedostali jsme se do většího tlaku," hodnotil Pacioretty. "Nepovedlo se nám utkání zdramatizovat."

Po závěrečném hvizdu si tak mohli domácí hráči společně s fanoušky užít vítězný ohňostroj, který prozářil nebe nad kanadskou metropolí. Senators zapsali důležitý triumf, který by je mohl nasměrovat ke světlejším zítřkům.

Moment večera:

Psala se šestá minuta třetí třetiny, když si domácí zadák Thomas Chabot pomohl držením a vyfasoval dvouminutový trest. Před Montrealem se otevřela vůbec největší šance, jak překonat výtečného brankáře Craiga Andersona. Ani přesilová hra však Canadiens ke skórování nepomohla. Senators ubránili vedení i celý zápas.