Hertl rozhodl a série Golden Knights se Sharks je 3:3

Hokejistům San Jose Sharks se v sérii 1. kola play off podařilo dobýt led loňského finalisty Vegas Golden Knights, v sérii dokázali vyrovnat z 1:3 na 3:3 a o postup si tak zahrají sedmý rozhodující zápas v domácím prostředí.

Šesté utkání nabídlo nesmlouvavou vyrovnanou bitvu, v níž platilo od 32. minuty velmi dlouho skóre 1:1. Ve druhém prodloužení vzal ale vývoj událostí do rukou Tomáš Hertl. Český útočník vyrazil na zteč při vlastním oslabení a v čase 91:17 rozjásal Sharks. Hrdinou byl rovněž gólman vítězů Martin Jones s 58 úspěšnými zákroky.

Hertl rozhodl při oslabení ve druhém prodloužení

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 1:2 po druhém prodl. (stav série: 3:3)
Hostující Sharks poslal do vedení jen devět sekund před koncem první třetiny Logan Couture, když si udělal rychlým manévrem prostor ke střele, na níž gólman Marc-Andre Fleury nestačil. Šlo o nejpozdější úvodní gól dosavadního průběhu série.
Vyrovnání zařídil Jonathan Marchessault krátce po polovině základní hrací doby, když si při dorážce obratně zpracoval kotouč bruslí a bekhendem trefil odkrytou branku.
Hosty držel při výrazně větší střelecké aktivitě Golden Knights ve hře skvělý Jones, po třech třetinách byl poměr přesných střel mezi tyčky 44:20.
"Líbilo se mi, jak jsme hráli," ocenil svůj tým trenér Golden Knights Gerard Gallant. "Narazily na sebe dva vyrovnané týmy a my hrajeme dobrý hokej."
Velká Hertlova chvíle přišla poté, co se po polovině druhé nastavované dvacetiminutovky nechal za sekání vyloučit Barclay Goodrow.
Místo obav o ubránění oslabení, které také mohlo znamenat konec sezony, vyrazil Hertl do útoku a 31 sekund od začátku Goodrowova trestu rozhodl. Zápas s více přidávanými dvacetiminutovkami tak byl vůbec poprvé v historii NHL rozhodnut gólem v oslabení.
Pětadvacetiletý forvard tak zaznamenal již pátý gól v sérii, v touze po obratu jejího průběhu vstoupil výrazně do děje už v utkání číslo 5, kdy skóroval dvakrát.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Vegas]
"V první chvíli, když jsem se dostal k puku, jsem se cítil trochu unavený," popsal Hertl. "Přemýšlel jsem nad tím, že to jen vyhodím a půjdu střídat, ale uviděl jsem tam trochu prostoru. Tak jsem udělal pár rychlých kroků a zkusil vystřelit. Kdybych to nezkusil, nikdy bych se nedozvěděl, jak by to dopadlo. Takhle to prošlo do branky."
"Bylo těžké to vstřebat," připustil Marchessault. "Měl jsem pocit, že jsme lepším týmem na ledě."
Hertl odehrál za 42 střídání dohromady přes 30 minut a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Hvězdný obránce Sharks Brent Burns odehrál 42 minut a čtyři sekundy za 47 střídání. V sestavě domácích nechyběl útočník Tomáš Nosek.

Jones nedovolil skórovat Smithovi

Sharks hodně pomohlo k vyrovnání série mimo jiné to, že dokázali podruhé za sebou udržet na uzdě elitní formaci soupeře, v níž jsou Max Pacioretty, Paul Stastny a Mark Stone. Ti podruhé za sebou nebodovali, zatímco za první čtyři bitvy série zaznamenali celkem 28 bodů (12 gólů a 16 asistencí).
"Takový byl náš plán: vyhrát doma, trochu si odpočinout, přijet sem a najít jakoukoliv cestu k výhře v téhle hale. Vynutili jsme si sedmý zápas a budeme připravení," ujistil kapitán Sharks Joe Pavelski. "Jsme rádi, že nás čeká sedmé utkání, ale ještě není konec, opravdu hodně práce je ještě před námi."
Pro Golden Knights půjde v jejich krátké historii o vůbec první sedmý zápas série play off. "A je to tu - zápas číslo 7. Bude to buď a nebo, postoupit, nebo zemřít," prohlásil trenér Golden Knights Gallant. "Čeká nás další obrovská bitva."
Další zápas: Úterý 23. dubna (středa 24. dubna 4:30 SELČ) v SAP Center v San Jose.