sharks_111219

Nad Sanfranciským zálivem už zase svítí slunce o něco jasněji. Hokejisté San Jose Sharks mají sice na špici Západní konference víc než desetibodovou ztrátu, ale po čtyřech výhrách v řadě věří, že sezonu konečně začali obracet k lepšímu. V domácí aréně našel před sezonou vysoce favorizovaný tým zase sebevědomí.

Je nutné dodat, že série duelů v SAP Center byla ještě o dvě utkání delší, ty ale Sharks proti Winnipeg Jets a Vancouver Canucks nezvládli. Pak ovšem následovala dvoudenní pauza na pročištění hlav a po ní už se dostavila vítězství: 4:2 nad Chicago Blackhawks, 6:5 s Minnesota Wild, 2:1 po nájezdech nad Nashville Predators a v noci na středu si San Jose poradilo v poměru 6:3 i s Edmonton Oilers, které pohání nejproduktivnější duo ligy Leon Draisaitl - Connor McDavid.
"Potřebovali jsme nutně vyhrát," tvrdil kouč Sharks Peter DeBoer. "Do našeho týmového pojetí jsme investovali hodně úsilí. Naše mužstvo se ukáznilo v defenzivě a když se tohle stane, obvykle se pak dostaví i góly na opačné straně. Je hezké, že jsme za tu dřinu byli odměněni, ale potřebujeme dál tvrdě makat," dodal.
"Na jásání opravdu není čas. Podívejte se, jakou máme pořád bilanci," prohlásil kapitán Sharks Logan Couture. San Jose z 19 utkání vyhrálo jen osm a hůř je na tom na Západě pouze trio Chicago, Minnesota, Los Angeles.
Důležité ale je, že Sharks ve svých řadách znovu probudili naději.
Není asi divu, že vítězná série se kryje i s návratem Radima Šimka do sestavy. Český bek po zranění nastupuje v prvním obranném páru s Brentem Burnsem, který má víc prostoru na útočení, protože ví, že za něj český parťák v případě potřeby v defenzívě zaskočí. Šimek navíc hraje nebojácně do těla, dokáže zavést puk do útočného pásma a tam ho přesně rozehrát.
*** ***Výlet do San Jose: [Hlučná aréna Sharks pomáhá]
Po katastrofálním vstupu do sezony už se také začíná probírat gólman Martin Jones, který byl oporou hlavně proti silným Predators. Experiment s větším nasazováním Aarona Della se ale DeBoerovi moc nevyvedl.
"Potřebuje reset, musí být mnohem lepší," káral kouč Sharks třicetiletého Della, který má gólový průměr 3,83 a úspěšnost zákroků necelých 88 procent. Ani u Jonese to ale statisticky stále není žádná sláva - díky čtyřem výhrám po sobě si polepšil na průměr 3,29, úspěšnost zásahů však ani u něj ještě nepřekročila 89 procent.
San Jose už také zkoumá, jak se s nemilou situací mezi tyčemi vypořádat a první volbou by pro klub mělo být povolání Josefa Kořenáře z farmářského týmu Barracuda v AHL. Jednadvacetiletý Čech, který se v létě v Jihlavě tvrdě připravoval společně s Davidem Rittichem z Calgary Flames, má na farmě úspěšnost 91,4 procenta.
Na vítězné sérii Sharks se gólem ve všech čtyřech zápasech podílel Tomas Hertl. Proti Edmontonu mu přálo štěstí, když si po návratu z trestné lavice nabruslil před brankoviště Oilers a přesný pas Erika Karlssona tečoval, asi trochu náhodně, mezi betony brankáře Mikea Smithe. Český forvard tak stylově oslavil 26. narozeniny.

Hertl oslavil narozeniny gólem

S bilancí 8+11 si Hertl udržuje průměr bod na zápas a ukazuje, že jeho předsezonní slova o tom, jak plánuje být ještě větším lídrem týmu, nebyla jen bezmyšlenkovitým brebentěním.
"Nemůžeme se spoléhat na náhodu. Když budeme všichni dodržovat systém, tak se výsledky dostaví. Poslední zápasy nám to taky jasně dokázaly," řekl Hertl.
K proměně přispěli i fanoušci v SAP Center, kteří neztratili víru ve svůj tým. V úterý jim bylo odměnou šest gólů, které nasázelo šest různých střelců od dvaadvacetiletého Švýcara Timo Meiera až po čtyřicetiletou klubovou legendu Patricka Marleaua.
"Dobrý forčekink, žádné zbytečné ztráty puku. To by měl být základ. Pokud tohle dokážete ve většině zápasů, tak vyhrajete," řekl obránce Marc-Edouard Vlasic.
Do konce listopadu čeká Sharks ještě devět zápasů, z toho pět v domácím prostředí, kde se jim konečně podařilo nahodit motory. Udržet je v optimálních obrátkách dá ale ještě práci.