Swedish Primary

Každé pondělí v sezoně 2019-20 vám přinášíme rubriku Super 16 - seřazení aktuálně nejsilnějších týmů NHL. Pořadí se může lišit od skutečné tabulky, jde v něm totiž o momentální formu a současnou sílu s přihlédnutím k řadě faktorů jako jsou poslední výsledky, forma opor, zranění či nejbližší soupeři. Podívejte se na náš žebříček síly v šestém týdnu základní části.

1. Washington Capitals (13-2-3; 29 bodů)Před týdnem: 2.
Capitals protáhli vítěznou sérii na šest zápasů a bodovali už v 11. duelu po sobě. Nejproduktivnějším mužem sestavy je bek John Carlson, který má po 18 startech 28 bodů (8+20). Velkou washingtonskou jízdu si ovšem užívají i Jakub Vrána (9+7) a zadáci Michal Kempný (3+7) a Radko Gudas (0+5). Blízko návratu je navíc slovenský útočník Richard Pánik, jenž byl na marodce se zraněním v horní části těla.

Kuzněcov otevřel skóre z úniku po Orlovově pasu

2. St. Louis Blues (12-3-3; 27 bodů)Před týdnem: 4.
Vítězové Stanley Cupu z letošního jara hrají v podobné formě jako vítězové z jara předešlého (Capitals). Blues vyhráli dokonce sedmkrát za sebou, z toho pětkrát v prodloužení! V nastaveném čase jsou tak jasně nejlepším mužstvem nové sezony. Zdá se, že týmu ani nechybí jeho nejšikovnější hráč Vladimir Tarasenko, jenž je dlouhodobě mimo hru.
3. New York Islanders (12-3-1; 25 bodů) Před týdnem: 3.
Vítězná série Newyorčanů se zastavila na deseti zápasech, když Islanders prohráli prodloužení s Penguins. Poté však porazili Floridu a protáhli tak počet duelů s aspoň jedním bodem na impozantních 12. V listopadu finguje především obrana: mimo čtyřgólového přídělu od Pittsburghu dostalo mužstvo kouče Barryho Trotze ve čtyřech duelech jen čtyři branky.
4. Boston Bruins (11-3-3; 25 bodů)Před týdnem: 1.
V říjnu úžasně rozjetý bostonský expres v posledním týdnu trochu zpomalil. Po deseti utkáních v řadě, v nichž tým bodoval (8-0-2) prohrál třikrát za sebou, byť naposledy až v nájezdech s Philadelphií. V pátek se zastavila i produktivní série Davida Pastrňáka, který bodoval ve 13 zápasech po sobě. V posledních dvou neměl ani gól, ani asistenci, ale s 15 trefami je i nadále nejlepším střelcem NHL.

Pastrňák skóroval a prodloužil svou bodovou sérii

5. Edmonton Oilers (12-5-2; 26 bodů)Před týdnem: 5.
Dvojice honících psů, která pronásledovala Pastrňáka v čele produktivity, ho nakonec i dostihla. Leon Draisaitl (34 bodů) se dostal před něj, Connor McDavid (30) ho dorovnal. Německý útočník si v neděli proti Anaheimu připsal čtyři nahrávky a bodoval podeváté za sebou, kanadský centr dal hattrick. Hlavně díky tomuto tandemu vyhrál Edmonton podruhé za sebou a v listopadu bodoval ve čtyřech utkáních z pěti.
6. Dallas Stars (8-8-2; 18 bodů)Před týdnem: 10.
Dallas je v laufu, i když v neděli prohrál po prodloužení s Winnipegem. Bodoval v pěti zápasech za sebou, z toho čtyři vyhrál. Tým působí jako kompaktní jednotka a v pěti listopadových duelech dostal jen šest branek. Radek Faksa dal v posledních dvou utkáních tři góly a celkem má po 18 startech bilanci 5+2. Andrej Sekera se po zranění vrátil do sestavy a v neděli odehrál 21 minut a 34 sekund.
7. Pittsburgh Penguins (10-6-1; 21 bodů)Před týdnem: 7.
Skalp Islanders a dvě výhry za sebou potvrdily nenápadnou sílu Pittsburghu. V pondělí sice tým nestačil na Boston, ale z posledních šesti zápasů pětkrát bodoval a čtyřikrát vyhrál. S průměrem 34,5 střely na branku za zápas je třetí nejlepší v lize. Při hře pět na pět patří k nejlepším, ale problémem jsou přesilovky: Penguins se v nich neprosadili už 11 zápasů za sebou s celkem 25 výhodami!
8. Colorado Avalanche (10-5-2; 22 bodů)Před týdnem: 13.
Colorado se zvedá i bez dvou opor základní sestavy Gabriela Landeskoga a Mikko Rantanena, ke kterým navíc přibyl brankář Philipp Grubauer a po ráně pukem do tváře i důležitý obránce Nikita Zadorov. Mužstvo přesto zvládlo poslední dvě utkání a učinilo to navíc ve velkém stylu: Nashvillu dalo devět gólů (9:4) a Columbusu čtyři (4:2). Obě výhry vychytal Pavel Francouz.

9. Tampa Bay Lightning (8-5-2; 18 bodů)Před týdnem: 15.
Tampa je zpět a po nepovedeném prvním měsíci sezony jí všechno hraje do karet. Mužstvo stoprocentntě zvládlo stockholmský trip na Global Series, vyhrálo oba zápasy s Buffalem, využilo v nich tři ze sedmi přesilovek a ukázalo vracející se sílu. K tomu ho čeká lepší rozpis - zatímco doteď odehráli Lightning 11 z 15 duelů mimo domov, do konce kalendářního roku mají před sebou 16 ze 23 zápasů v Amalie Areně.
10. Nashville Predators (9-5-3; 21 bodů)Před týdnem: 9.
Listopad je pro Nashville jako na houpačce: prohra střídá výhru a to poměrně výrazně, jako když tým porazil Detroit 6:1, aby následně podlehl Coloradu 4:9. Útočník Mikael Granlund čeká na bod už 12 zápasů a jak je pro Predators typické, nejproduktivnějšími hráči jsou beci: Roman Josi se 17 (5+12) a Ryan Ellis se 16 body (3+13).
11. Philadelphia Flyers (10-5-2; 22 bodů)Před týdnem: mimo top 16
Flyers znovu létají ve vyšších sférách a pohybují se na horní straně své typické sinusiody. Vyhráli čtyřikrát v řadě a bodovali už pošesté za sebou, což byla nejlepší reakce na debakl 1:7 od Penguins z konce října. S průměrem 34,5 ku 28,8 mají nejlepší poměr střel na branku pro a proti. Týmu se daří i přesto, že Jakub Voráček si v posledních čtyřech utkáních připsal jen jednu asistenci.
12. Vegas Golden Knights (9-7-3; 21 bodů)Před týdnem: 6.
Slibný rozjezd týmu z Nevady ztratil v listopadu lesk. Hokejisté Vegas prohráli třikrát po sobě, naposledy nestačili ani na podprůměrný Detroit a už čtyři zápasy nedali víc než dva góly. Golden Knights mají přitom nejlepší první třetiny v celé lize, dali v nich už 26 branek. Problém je, že ve třetinách druhých mají skóre 13:19 a většinou je prohrávají.

Marchessault se trefil v přečíslení po Smithově pasu

13. Montreal Canadiens (9-5-3; 21 bodů) Před týdnem: mimo top 16
Canadiens se ozývají stále hlasitěji. Z posledních sedmi utkání šestkrát bodovali a pětkrát zvítězili, což je posunulo na třetí místo v Atlantické divizi. Tomáš Tatar je s devíti asistencemi v 17 utkáních nejlepším nahrávačem mužstva, se 14 body je druhý za Jonathanem Drouinem (15). Brankář Carey Price měl v posledních devíti startech sedmkrát úspěšnost nad 92 a šestkrát nad 93 procent.
14. Toronto Maple Leafs (9-6-4; 22 bodů)Před týdnem: mimo top 16
Hvězdám Maple Leafs se rozhodně nevyhýbají zranění: sotva se uzdravil John Tavares, na marodce se ocitl Mitchell Marner, který bude se zraněným kotníkem chybět delší dobu. Nedělní prohra v Chicagu zastavila slibnou sérii pěti zápasů s bodem (3-0-2), i tak to ale vypadá, že mužstvo znovu šlape. Tento týden ho však čeká těžká prověrka: Islanders, Bruins a Penguins.
15. Calgary Flames (10-7-3; 23 bodů)Před týdnem: mimo top 16
Další kanadský klub, který se přiřadil do aktuálně nejsilnější šestnáctky. Calgary je vedle Nashvillu nejlepším týmem ligy ve třetích třetinách, v nichž má skóre 24:16. I díky tomu vyhrálo čtyřikrát a bodovalo pětkrát z posledních šesti utkání. Michael Frolík má po 18 utkáních na kontě jediný gól a tři body, zato David Rittich drží úspěšnost nad 91 procenty (91,4).

Gaudreau skóroval bekhendem s pomocí tyčky

16. Vancouver Canucks (9-6-3; 21 bodů)Před týdnem: 8.
Tak rychle, jak vyskočili, začali Canucks zase padat dolů. Aktuálně mají za sebou čtyři porážky, v nichž dali dohromady jen pět branek. Říjen přitom zakončili 12 góly ve dvou utkáních. Dosavadní tahoun Elias Pettersson má v posledních čtyřech startech jediný bod za asistenci.
Vypadli z top 16: Carolina Hurricanes, Buffalo Sabres, Florida Panthers, Arizona Coyotes