Francouzovy skvělé zákroky proti Chicagu

Další podařené představení převedl ve své první plnohodnotné sezoně NHL český gólman Pavel Francouz. Ve středu se podílel 31 úspěšnými zákroky na vítězství Colorada v Chicagu 4:1 a při svém pobytu v brankovišti dovedl Avalanche k bodovému zisku podeváté za sebou. Útočník Ondrej Kase asistoval u jediné trefy Anaheimu, který prohrál na ledě New Jersey 1:4.

Francouz opět oporou
Desátou výhru v sezoně i celkově v kariéře v NHL si připsal Francouz, který se vrátil do branky Colorado poté, co v pondělí při porážce na hřišti St. Louis Blue 2:5 chytal uzdravený Philipp Grubauer. Osm z nich zaznamenal z posledních devíti vystoupení, v nichž jen jednou byl na straně poražených - minulý týden v pondělí v domácím duelu s Calgary Flames po výsledku 4:5 po prodloužení.
Francouz, který debutoval v NHL v minulé sezoně a zasáhl do dvou utkání jako střídající gólman, má na kontě v ročníku jen dva duely bez bodového zisku. V 15 utkáních této sezony si drží průměr 2,16 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 93,4 procenta.
"Byl jsem překvapený, jak jsme v první třetině dominovali. Byli jsme jasně lepší. Měli štěstí, že jim zachytal výborně Crawford, který kryl hodně šancí," řekl Francouz. "Já jsem neměl moc práce, bohužel jsem dostal jeden gól. Kluci ale ve druhé třetině dali dvě branky a odehráli výborný zápas."

Colorado se ujalo vedení v Chicagu v deváté minutě díky trefě Iana Colea od modré čáry. Za 67 sekund vyrovnal Ryan Carpenter, který zamířil z pravého kruhu do protějšího horního rohu Francouzovy branky.
Ve 26. minutě nejdříve pomohla v oslabení českému gólmanovi tyč po pokusu Patricka Kanea a o chvíli později vrátil Avalanche vedení Nathan MacKinnon, který zakončil rychlý protiútoku přesnou střelou.
V polovině utkání navýšil náskok Andre Burakovsky střelou přes obránce rovněž z pravého kruhu. Necelé tři minuty před koncem dovršil výsledek při hře Blackhawks bez gólmana Mikko Rantanen.
Čeští útočníci Dominik Kubalik a David Kampf se v dresu Chicaga neprosadili a Francouze ohrozil jen Kämpf, který na něj vyslal jeden střelecký pokus.
Kašeho asistence nestačila
Druhou výhru za sebou po předchozí šňůře sedmi porážek oslavilo New Jersey a navázalo na sobotní triumf na ledě Arizona Coyotes (2:1), tedy klubu, do kterého v pondělí vytrejdovali útočníka Taylora Halla. Doma se radovali poprvé po čtyřech zápasech od 23. listopadu, kdy vyhráli nad Detroit Red Wings (5:1).
Ve čtvrté minutě ale Devils prohrávali, protože v úniku Ondřeje Kašeho a Adama Henriqueho na Mackenzie Blackwooda předložil český útočník puk bývalému hráči New Jersey a ten si připsal v pátém vystoupení proti někdejším spoluhráčům čtvrtý bod za dvě branky a stejný počet asistencí.

Hischier vyrovnal v zápase s Ducks

Po 88 sekundách druhého dějství zahájil obrat střelou z pozice mezi kruhy Nico Hischier a ve 32. minutě otočil stav v přesilové hře Kyle Palmieri. Přesně po minutě závěrečné třetiny se zapsal mezi střelce ještě obránce Sami Vatanen, jehož získali Devils v rámci trejdu za Henriqueho 30. listopadu 2017. Jeho střelu od modré čáry tečoval nešťastně do vlastní branky Korbinian Holzer.
Střelec vyrovnávací branky Devils Hischier, jednička draftu z roku 2017, se má stát po Hallově odchodu hlavním tahounem týmu z Newarku. "Je vidět, že chce udělat další krok. Není jednoduché se stát v 21 letech takovým lídrem, ale on věří, že to dokáže. Stále se zlepšuje," řekl kouč Devils Alain Nasreddine na adresu nové vůdčí osobnosti po držiteli Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL ze sezony 2017-18.
Šampion opět doma uspěl
Sérii čtyř vystoupení před vlastním publikem završilo čtvrtou výhrou letošní vítěz Stanley Cupu St. Louis, které zdolalo Edmonton 2:1. Celkově to bylo pro Blues osmé vítězství z posledních 11 utkání a 35 úspěšnými zákroky k němu pomohl Jake Allen.
St. Louis dostal před polovinou zápasu do vedení z úniku Brayden Schenn a ve 47. minutě zvýšil po ideální přihrávce Ryana O'Reillyho Mackenzie MacEachern. Za Oilers se prosadil jen James Neal, který zužitkoval tlak při hře bez gólmana 110 sekund před koncem.