marleau

Útočník Patrick Marleau podepsal v něděli tříletou smlouvu na 18,75 milionu dolarů s klubem Toronto Maple Leafs.
Končí tak jeho působení v San Jose Sharks čítající 19 sezon. Veterán je rekordmanem Sharks v bodech (1082), gólech (508), vítězných trefách (98), přesilovkových brankách (160), gólech v oslabení (17) i v počtu odehraných utkání (1493). V asistencích je druhý (574) za centrem Joe Thorntonem (722), jenž v sobotu své působení v San Jose prodloužil.

Podle počtu vstřelených branek je Marleau 41. hokejistou historie NHL a podle počtu odehraných utkání je 20.
V San Jose je také mnohonásobným rekordmanem v play off: v počtu zápasů (177), bodů (120), gólů (68), vítězných branek (16), přesilovkových tref (23) i gólů v prodloužení (čtyři). V roce 2016 pomohl Sharks postoupit poprvé v historii do finále Stanley Cupu.
V sedmi sezonách kariéry se Marleau dostal na hranici 30 gólů a ve 14 sezonách na 20 branek. 23. ledna se stal 12. hráčem dějin a prvním od Maria Lemieuxe (26. ledna 1997 proti Montreal Canadiens), jenž vstřelil čtyři góly za třetinu (ve 3. části při výhře 5:2 nad Colorado Avalanche).
Veterán, jenž 15. září oslaví 38. narozeniny, se v sobotu stal volným hráčem bez omezení. V posledním ročníku NHL nasbíral 46 bodů (27+19).