Pastrňák překonal Varlamova

Nejlepší střelec dosavadního průběhu sezony NHL David Pastrňák zařídil Boston Bruins brzké vedení na ledě New York Islanders. A protože domácí neodpověděli, při výhře 4:0 byl jeho 47. gól od začátku ročníku také vítězný. V utkání Tampa Bay Lightning - Calgary Flames (4:3) Ondřej Palát prostřelil gólmana Davida Ritticha.

Ve famózních výkonech pokračuje další z českých brankářů Pavel Francouz. Při vítězství 3:2 na ledě Buffalo Sabres byl vyhlášen první hvězdou zápasu, k úspěchu pomohl druhou trefou kariéry také mladý útočník Martin Kaut. Asistence sbírali Pastrňákův spoluhráč David Krejci, Dominik Kubalik z Chicago Blackhawks, Martin Necas z Carolina Hurricanes či Filip Hronek z Detroit Red Wings.
Bruins opět obrali Islanders
Další krok k pokoření padesátigolové hranice extratřídy udělal Pastrňák. Gól číslo 47 zaznamenal havířovský rodák už v páté minutě, když si připsal jeden ze snadnějších zásahů poté, co využil kontaktu mezi gólmanem Semjonem Varlamovem a svým spoluhráčem Patricem Bergeronem.
Bruins od té chvíle směřovali nezastavitelně za jubilejní desátou výhrou v řadě na ledě New York Islanders. Další branky přidali Matt Grzelcyk, Brad Marchand a po Krejčího asistenci završil výsledek Charlie McAvoy, jenž byl s bilancí 1+2 vyhlášen také první hvězdou utkání.
Tou druhou byl pak finský gólman Tuukka Rask, jenž udržel čtvrtou nulu v tomto ročníku díky 25 zákrokům. Islanders vyšli gólově naprázdno už popáté v sezoně a potřetí za posledních devět utkání.
"Dnes jsme neměli všechny naše muže na palubě," připustil domácí kouč Barry Trotz. "Pár kluků zahrálo o něco hůře, než bylo potřeba. A proti takovým týmům si to zkrátka nemůžete dovolit, protože ty se neporazí sami."
Bruins si tak udrželi sedmibodový náskok před Tampou Bay v čele Východní konference a nadále vévodí i celé lize.
"Všichni se soustředíme na to, abychom hráli především dobře na naší straně hřiště. A měli jsme štěstí, že jsme se prosadili i na té druhé," pochvaloval si obránce vítězů Torey Krug.
Francouz první hvězdou
Nálepku pana spolehlivého opět potvrdil Francouz, který znovu střežil branku Colorada. Avalanche si s jeho velkým přispěním připsali šestou výhru za sebou a dokonce již osmé vítězství v řadě v arénách soupeřů, což je i nový klubový rekord v historii Colorado/Quebec Nordiques.
Hosty nasměrovaly za úspěchem dva slepené góly z druhé třetiny. Nejprve otevřel skóre Gabriel Landeskog, poté slavil druhý zásah na velké scéně dvacetiletý Kaut. Tyson Jost ho našel i s přispěním teče jednoho z bránících hráčů domácích při rychlé akci mezi kruhy a bylo to 2:0.

Landeskog otevřel skóre na ledě Nashvillu

Kaut se dokázal prosadit ve druhém z posledních tří vystoupení a v NHL má bilanci dvou gólů a nahrávky za šest odehraných zápasů. Bez zajímavosti není fakt, že s ním v sestavě dosud Avalanche neprohráli.
Viktor Arvidsson v 55. minutě snížil a chvilku poté už Predators slavili vyrovnání, jenže kvůli ataku Colina Blackwella na Francouze sudí gól neuznali. Na začátku poslední minuty pak trefil prázdnou branku Erik Johnson, jenž si předtím připsal i asistenci. Calle Jarnkrok snížil až v čase 59:58.
"Teď nám to opravdu šlape," pochvaloval si Johnson. "Venku se nám vážně daří. Myslím si ale, že je to i známka toho, jak si užíváme, že spolu můžeme trávit nějaký čas. Jste společně v autobusu nebo v letadle a užijete si tak spoustu zábavy."
Francouz předvedl 30 úspěšných zákroků a už v šestém utkání za sebou neinkasoval více jak dvakrát. Při šestizápasové vítězné sérii inkasoval dohromady jen osmkrát.
"Je jen dobře pro nás všechny, jak se nám daří," radoval se Francouz. "Poslední dobou hrajeme vážně velmi dobře a díky tomu sbíráme pořád body, což je hrozně důležité pro vývoj v tabulce. Pořád naháníme St. Louis a já jen věřím, že i příště zahrajeme takhle dobře."
Lightning zase zapnuli
A důležitý příspěvek pod přerušení série čtyř porážek bez zisku jediného bodu při skóre 11:21 si připravil Palát, když ve 28. minutě zvyšoval při přesilovce na 2:0. Rittich v brance Flames měl podobně jako při první inkasované brance Tylera Johnsona smůlu, neboť i Palátův pokus byl tečovaný.
Ve 32. minutě pak navíc nachytal hosty při vlastním oslabení díky výstavní ráně Yanni Gourde a zdálo se, že hosté budou končit s debaklem. Ale opak byl pravdou. Během 52 sekund je dostali zpět do hry Andrew Mangiapane a Elias Lindholm.

Palátova branka po přihrávce Kučerova

Zásadní se ale ukázala odpověď Lightning po dalších 53 sekundách, kdy překonal Ritticha Alex Killorn. Sean Monahan pak sice ještě vykřesal naději pro kanadský celek využitou přesilovkou v 58. minutě, kdy už to hosté zkusili v šesti, ale to byla nakonec i poslední změna skóre.
"Celkově vzato jsme neodehráli dostatečně dobrých šedesát minut na to, abychom vyhráli zápas proti jednomu z nejlepších týmů ligy," přiznal Lindholm. "Měli jsme tam pár dobrých momentů; něco tady, něco jinde, ale celkově to nestačilo."
Floridský celek našel cestu k vítězství i přesto, že mu ve druhém utkání za sebou scházel kapitán Steven Stamkos. Třicetiletého útočníka čeká v pondělí operace břišního svalu. Mimo hru bude šest až osm týdnů. "Je to pro nás obrovská ztráta. O to větší, když pomyslíte na to, kolik toho na ledě zastane," podotkl Killorn.
Rittich přes čtyři inkasované góly předvedl několik výborných zásahů, celkem mu statistici napočítali 29 zákroků.
Kubalík musí na 30. gól ještě počkat
Čtvrtou porážku za posledních pět vystoupení zaznamenali Florida Panthers. V utkání dvou týmů, které se pokouší nahánět soupeře na postupových pozicích do play off podlehli Chicago Blackhawks 2:3 po samostatných nájezdech.
Kubalíkovi nevyšel první pokus o útok na pokoření třicetigólové hranice. Nováček ligy ale tentokrát pomohl nahrávkou na gól Jonathana Toewse, díky němuž hosté v první třetině vyrovnali. Za poslední čtyři utkání, v nichž pokaždé bodoval, tak má Kubalík bilanci čtyř branek a dvou asistencí.
Toews měl pak prsty ve vedoucím zásahu Drakea Caggiuly, jenže Mike Matheson v čase 58:32 vyrovnal. Zápas nakonec dospěl až do nájezdů. Zatímco domácí Frank Vatrano a Mike Hoffman neuspěli, Toews a hned po něm ve druhé sérii i další hvězda Blackhawks Patrick Kane ano.
Tatar nahrál na tři góly
Slovenský útočník a tahoun ofenzivy týmu Montreal Canadiens Tomas Tatar se zaskvěl v domácím utkání proti Carolina Hurricanes třemi asistencemi. Pomohl tak k vítězství 4:3 po prodloužení.
Po dvou předchozích zápasech bez bodu si nahrávku připsal také český útočník ve službách Hurricanes Martin Nečas. Montreal vedl na začátku 25. minuty už 3:0, Nečas se podílel na trefě Joel Edmundsona na 2:3 v nástupu do třetí části.

Petryho vítězná trefa v prodloužení

V čase 58:43 poslal duel do prodloužení veterán Justin Williams, Edmundson zaznamenal asistenci. Po 52 sekundách z nastavení ale z Tatarovy přihrávky rozhodl Jeff Petry.
Tatar tak ještě posunul své osobní maximum z minulé sezony, kdy v 80 duelech nasbíral 58 bodů (25+33). V tomto ročníku je jeho bilance 67 zápasů a 61 bodů (22+39).
Draisaitl překonal stobodovou hranici
Edmonton Oilers porazili v kanadském souboji Winnipeg Jets těsně 3:2. Hlavní zásluhu na vítězství v bitvě týmů, kterým se hodí každý bod, aby jim neskončila sezona už po základní části, měl lídr bodování soutěže Leon Draisaitl. Německý útočník dal dva góly a na další nahrál.
V 65. utkání sezony se tak Draisaitl jako první hráč sezony přehoupl přes stobodovou hranici - na kontě má nyní 102 bodů za 39 branek a 63 asistencí. Druhý Pastrňák je aktuálně na 91 bodech.
Sharks protáhli bídnou sérii Pittsburghu
San Jose Sharks překvapivě deklasovali 5:0 Pittsburgh Penguins, kteří za poslední utkání zcela ztratili pevnou půdu pod nohama. Zatímco domácí dohrávají sezonu již pouze o čest, Penguins zdaleka nemají jistotu postupu do play off a již pošesté za sebou vůbec nebodovali.
Čisté konto vychytal díky 29 zákrokům Martin Jones. Hodně vidět byl v defenzivě český zadák Radim Simek, který měl za 21 minut a 34 sekund na ledě dva hity, tři bloky a tři získané puky.
Ostatní zápasy: Hronek bodoval, Toronto předčilo Vancouver
Druhý zápas po kratší zdravotní pauze odehrál v obraně Detroit Red Wings obránce Filip Hronek a tentokrát také díky asistenci bodoval. Výhru ale slavili Ottawa Senators, když předčili Red Wings 4:3 díky lépe zvládnutým samostatným nájezdům.
Toronto Maple Leafs zdolali v souboji dvou celků, jež bojují ve svých konferencích na hraně postupu do play off, Vancouver Canucks 4:2. Během první třetiny ještě hosté dvakrát odpověděli na góly domácích, ve třetí části už nikoliv. Na Pastrňákův další gól odpověděl brankou číslo 45 v sezoně Auston Matthews.

Matthewsův 45. gól v této sezoně

Další úspěch si připsali obhájci Stanley Cupu St. Louis Blues, když přetlačili Dallas Stars 4:3 po nájezdech. Sedmý úspěch Blues se zrodil po dramatické bitvě. Domácí otočili v průběhu duelu z 0:1 na 3:1, jenže v čase 59:41 se o vyrovnání postaral John Klingberg. Jediným úspěšným exekutorem nájezdů byl ale Ryan O'Reilly.
Arizona Coyotes si poradili s Buffalo Sabres a vyhráli 5:2. Hosté sice ovládli první třetinu 2:0, ale to bylo z jejich strany všechno. Potřetí za sebou tak nebodovali a play off se jim začíná nedostižně vzdalovat. Coyotes se naopak v Západní konference dotáhli bodově na držitele druhé divoké karty Nashville Predators. Hlavní roli měl při úspěšném obratu Clayton Keller (2+1).
Los Angeles Kings udolali po obratu New Jersey Devils 2:1 po prodloužení. V čase 61:58 rozhodl o úspěchu nejhoršího celku Západní konference Adrian Kempe. Kings tak oslavili druhou výhru po sobě, Devils ale protáhli bodovou sérii na pět utkání.