draisaitl5-1

První krok zvládli.

Hokejisté Edmonton Oilers měli na úvod play off již třetím rokem za sebou stejného soupeře Los Angeles Kings a i potřetí se s ním dokázali vypořádat. Ve středečním pátém utkání série zvítězili doma v aréně Rogers Place 4:3 a slaví postup do 2. kola.

Pro Kings to musí být naopak poněkud frustrující konec sezony. Ztroskotali potřetí v řadě na shodném sokovi a podle výsledků sérií měli k jeho překonání postupně dál a dál. Dva roky zpátky vyhráli Oilers těsně 4:3, loni 4:2, teď už jasně 4:1.

Hořkosti a smutku přidává i fakt, že ve středečním večeru dokázali otočit stav z 0:1 na 2:1 a měli tak v úvodu druhé třetiny navrch. Jenže vedení si nakonec neužili ani pět minut.

"Byl to těžký zápas, ale my jsme na ten nepříznivý vývoj dokázali fantasticky zareagovat," ocenil tým gólman Stuart Skinner. "Myslím, že jsme jako celý tým odvedli opravdu dobrou práci."

Ve 28. minutě totiž začali úřadovat superhvězdy domácích Connor McDavid (0+2) a Leon Draisaitl (2+0). Kapitán McDavid nahrával, Draisaitl zakončoval. Při vyrovnání na 2:2 v přesilovce měl i kousek štěstí, když ho fantasticky lapačkou vychytal český gólman David Rittich, jenže při zákroku se dostal již za brankovou čáru.

Draisaitl zakončoval v přesilovce, Rittich už situaci nezachránil

Ve 33. minutě už trefil Draisaitl po McDavidově nabídce čistě do růžku branky a ještě 53 sekund před druhou přestávkou navýšil vedení kanadského celku Zach Hyman. Adrian Kempe pak sice při hře bez gólmana v čase 57:42 vykřesal naději, ale pak už se skóre nepohnulo.

"První polovina zápasu se mi z naší strany zrovna moc nelíbila," přiznal McDavid. "Z nějakého důvodu jsme byli moc pomalí. Ale podařila se nám skvělá odpověď. I díky tomu, že jsme našli cestu, jak si vynutit přesilovky."

"Hráli jsme tvrdě a velmi zodpovědně v obraně. Hlavně pak ve třetí třetině. Vím, dostali jsme tam gól, ale jinak to bylo dobré, jak jsme si hlídali vedení," uvedl trenér vítězů Kris Knoblauch. "Bylo skvělé, že se nám dařilo v přesilovkách. To byl dnes ten hlavní klíč."

Evan Bouchard si v dresu vítězů připsal tři asistence. Skinner dopomohl k uzavření série 18 úspěšnými zákroky. Rittich, jenž inkasoval v předchozím utkání jedinou branku (při porážce 0:1), jich měl na kontě 22.

Sestřih: Edmonton - Los Angeles 4:3

Oilers v sérii přestříleli Kings celkovým skóre 22:13, hlavní rozdíl byl ve hře speciálních formací na přesilovky a oslabení. Edmonton využil hned devět početních výhod z celkových dvaceti, naopak dokázal ubránit všech 12 oslabení. "Speciální týmy udělaly hlavní rozdíl v celé sérii," přikývl Knoblauch.

"Vidím za naším postupem více věcí. Hra speciálních formací byla jednou z nich," přitakal McDavid. "Ale viděl jsem tam také klid a velkou soustředěnost. Dnes jsme odehráli velmi dobrou třetí třetinu. Bylo dobré, že jsme dokázali dovést do konce dobře rozehrané zápasy."

A pak je tu samozřejmě ještě jeden zásadní faktor. Oilers mají McDavida s Draisaitlem. McDavid stihl za pět zápasů famózních 12 bodů (1+11) a je lídrem bodování play off. Draisaitl je s deseti body (5+5) druhý.

Více než 11 asistencí za pět zápasů si v historii ligy připsal pouze jediný muž - Wayne Gretzky. V roce 1987 rovněž v dresu Edmontonu jich nastřádal dokonce 13. Draisaitl se desátým zápasem ve vyřazovacích bojích s alespoň dvěma góly posunul na čtvrté místo klubových dějin po bok Esy Tikkanena a Glenna Andersona.

Edmonton dokázal vyhrát již 39. sérii od svého vstupu do ligy v sezoně 1979-80. Za dané období je úplně nejúspěšnější ze všech klubů ligy. Alespoň na číslo 35 se za tu dobu dostali jen Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings (shodně 37).

Třetím rokem za sebou prošli Oilers do druhého kola poprvé od období let 1990 až 1992.

O zakulacení na 40 se budou snažit buď proti Vancouver Canucks, nebo proti Nashville Predators. Nashville naposledy odvrátil vyřazení a před domácím šestým zápasem ztrácí v sérii 2:3.