hank sad

V letošním play off se nám u New York Rangers rozmohl jeden takový nešvar. Tým z Manhattanu přichází v posledních minutách a vteřinách základní hrací doby o vedení, když má soupeř prázdnou branku a v poli o hráče navíc.
V prodloužení pak bývá dílo zkázy dokonáno. Sobotní kolaps v pátém zápase s Ottawa Senators může mrzet o to víc, že se kvůli němu Rangers ocitli na hraně vyřazení.

Vedli brzy o dva góly, ještě v 59. minutě byl stav v Canadian Tire Centre stále 4:3 pro hosty. Co se stalo pak, je však fanouškům newyorského klubu letos důvěrně známé.
Poprvé se to přihodilo už ve druhém zápase prvního kola s Montreal Canadiens, když Tomáš Plekanec srovnal 17,3 vteřiny před vypršením 60. minuty. Místo vedení 2:0 na zápasy jeli pak Rangers domů za stavu 1:1.
Duel číslo 2 s Ottawou měl velice podobný scénář, Senators při něm ale v závěru vymazali dokonce dvougólové vedení hostů a Jean-Gabriel Pageau srovnal 62 vteřin před koncem.
Do třetice přivodil v sobotu příznivcům Rangers infarktové stavy Derick Brassard v čase 58:34.

"Pro tým, který prohrává, je to velká výzva vyrovnat v závěru, ale hráči mají ode mě jasné pokyny. Některé zápasy to funguje, některé ne. To jsme právě viděli," říkal opařený kouč Rangers Alain Vigneault.
Ačkoli jeho tým doma v Madison Square Garden jasně dominoval, o 720 kilometrů dál na kanadské půdě nezvládá v posledních minutách čelit tlaku, když soupeř odvolá gólmana a místo něj vjede na led šestý hráč.
V sobotu Ottawa navíc srovnala obzvláště bizarním způsobem. Henrik Lundqvist vyrážel ránu Clarkea MacArthura, do puku kopnul Brassard, jenž chvíli předtím přeskočil mantinel a následně se kotouč od dvou newyorských nohou došoural za čáru. Ležící švédský gólman se ho stačil už jen lehce dotknout lapačkou a na kostce pak nechápavě sledoval dráhu puku.
"Možná, že naši hráči nevěděli, že domácí brankář odjíždí na střídačku. Ale scházely méně než dvě minuty do konce, takže to mohli předpokládat," tvrdil kouč Vigneault. Jeho vyjádření ale nesvědčí o zrovna dobré komunikaci mezi hráči na ledě a střídačkou.
"Erik Karlsson přihrávkou napříč pásmem krásně našel volného hráče. A když máte takovou pozici, tak se může stát, že se puk tak nějak zvláštně odrazí," tvrdil kapitán Rangers Ryan McDonagh. "Měli jsme ale najít způsob, jak vedení udržet."
Po střele Kylea Turrise ze sedmé minuty prodloužení jsou teď favorizovaní Rangers v situaci, kterou si před začátkem série vůbec nepřipouštěli. Hráči, kteří dohromady v play off nasbírali více než 1000 zápasů, se nechali mnohokrát zaskočit entuziasmem Senators.
"Nikdo z nás nemůže říct, že hrál v tomto zápase tak, že by to mělo stačit na výhru," povzdechl si norský útočník Mats Zuccarello. "Příště nám nic jiného než vyhrát ale nezbývá."

K tomu však Rangers budou potřebovat zásadní proměnu výkonů všech hráčů. Kapitán týmu McDonagh přes vyrovnávací gól na 3:3 odehrál svůj patrně nejhorší zápas v play off. Derek Stepan předvedl naprosto nedostatečný výkon. Ke svému průměru se nedostali ani Rick Nash a Chris Kreider. A k tomu si připočtěte ne úplně jistého Lundqvista.
Pět inkasovaných gólů a úspěšnost zákroků 86,5 procenta je jeho druhým nejhorším výkonem v letošní vyřazovací části. Slabší čísla měl pouze v předchozím ottawském utkání, které skončilo porážkou hostů 5:6 v prodloužení.
Aby Rangers postoupili do čtvrtého konferenčního finále za posledních šest let, nemůžou si už dovolit žádné zaváhání. Pokud zvládnou úterní duel v Madison Square Garden, tak se ve čtvrtek představí v rozhodujícím souboji o postup znovu v hale, která je pro ně zakletá a kde zažili třikrát po sobě kolaps v posledních minutách. Počítáme-li k nim i Karlssonův vítězný gól z 56. minuty prvního utkání.
"Každý zápas play off by měl být odehrán, jako by šlo o všechno. Já se o to pokaždé snažím. Každý z nás by teď měl mít v hlavě, že pro nás neexistuje nic jiného než vítězství," burcoval skleslou kabinu Rangers Zuccarello.