BlackhawksWinterClassic

Jako předkrm před zveřejněním prvního a druhého NHL All-Decade týmu, k němuž dojde 24. ledna (25. ledna v 0:30 SEČ), vyhlašuje NHL nejlepší akce, momenty, události a tým uplynulých deseti let.

Každý den bude na našich stránkách zveřejněn jeden výběr podle redakcí NHL.com a NHL.com International. Dnes vyhlašujeme Klub dekády, kterým se stali Chicago Blackhawks.
Když Blackhawks v červnu 2010 slavili své finálové vítězství ve Stanley Cupu nad Philadelphia Flyers, oddechli si i s vědomím, že jsou pryč dlouhá léta frustrací. Pohár tehdy získali po dlouhých 49 letech.
Ale to byl jen začátek opravdu výjimečného období Blackhawks, kvůli kterému byli vybráni Klubem dekády.

HossaCup1119

"Bylo to něco výjimečného," řekl kapitán Chicaga Jonathan Toews. "Nebylo to snadné, byla za tím spousta tvrdé práce. Touto kabinou prošla řada spoluhráčů a zase ji opustila a šla hrát jinam, nebo prostě ukončili kariéru. A já jsem vážně vděčný za to, že jsem mohl být součástí toho všeho. Chicago se pro mě stalo domovem. Když vám tady lidé děkují za Stanley Cup, tak se to nikdy neomrzí. Mám skvělé vzpomínky. Bylo to určitě nevšední období, když jsme tuhle jízdu za poháry spustili."
Blackhawks vyhráli Stanley Cup také v letech 2013 a 2015 a ovládli Centrální divizi v letech 2010, 2013 a 2016. Presidents' Trophy získali v roce 2013, když sezonu odstartovali famózní bilancí 21-0-3.
V minulé dekádě také pětkrát nastoupili k zápasu po širým nebem (při 2014 NHL Stadium Series proti Pittsburgh Penguins na Soldier Field v Chicagu, na 2015 Bridgestone NHL Winter Classic proti Washington Capitals v Nationals Park ve Washingtonu, dále na 2016 NHL Stadium Series proti Minnesota Wild na TCF Bank Stadium v Minneapolis, 2017 Winter Classic sehráli proti St. Louis Blues na Busch Stadium a konečně 2019 Winter Classic proti Boston Bruins na Notre Dame Stadium v South Bend v Indianě).
"Měl jsem šanci vidět se v Evropě s Mariánem Hossou a znovu jsme se zamýšleli nad tím, proč se tehdy rozhodl hrát za Chicago," řekl generální manažer Stan Bowman. "Dvakrát po sobě byl (s Pittsburghem a Detroitem) blizoučko zisku Stanley Cupu a přišel k nám s nadějí, že tu smůlu konečně protrhne. A najednou jsme tam spolu stáli po deseti letech, během kterých jsme třikrát vyhráli pohár a ohlíželi jsme za touto mimořádnou érou. Pro náš tým byla skvělá, zažili jsme spoustu zábavy a radosti. To doceníte až poté, když víte, jak obtížné bylo tuto cestu uskutečnit."
Brankář Corey Crawford řekl, že být součástí tohoto úspěchu pro něj bylo velkou odměnou.

"Je úžasné hrát za vítězící tým, každý den chodit na stadion a užívat si to. Bylo na tom zábavné úplně všechno," prohlásil Crawford. "Pořád si ale myslím, že náš tým má pořád šanci dokázat velké věci. Potřebujeme se dát dohromady. V průběhu let přišlo hodně nových hráčů. Ukázali jsme záblesky velikosti, ale potřebujeme být důslednější," dodal gólman Chicaga.
"Ale myslím si, že minulé desetiletí bylo vážně výjimečné."
Kategorie All-Decade:
Středa 15. ledna: Zákrok dekády -- Braden Holtby, 2. finále Stanley Cupu 2018
Čtvrtek 16. ledna: Kouč dekády -- Joel Quenneville
Pátek 17. ledna: Klub dekády -- Chicago Blackhawks
Sobota: Série dekády
Neděle: Zápas dekády
Pondělí: Událost dekády
Úterý: Moment dekády
Středa 22. ledna: Gól dekády
Pátek 24. ledna: První a druhý All-Decade tým