preds060517_169

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 4:1 (stav série 2:2)
Nashville zvládl stejně jako Pittsburgh oba dosavadní domácí duely finálové série Stanleyova poháru a srovnal stav z 0:2 na 2:2 na zápasy. Podruhé za sebou o tom rozhodl vítěznou brankou čtyřiadvacetiletý nováček Frederick Gaudreau, který ve 24. minutě dostal Predators do vedení 2:1. Hlavní hvězdou byl ale opět gólman Pekka Rinne, který pomohl k úspěchu 23 zákroky.

Penguins nastoupili v sestavě nově s útočníkem Joshem Archibaldem, který nahradil Scotta Wilsona. V úvodu se hrál zápas bez velkých šancí a s minimem střeleckých pokusů. Skóre otevřel v 15. minutě mírně aktivnější Nashville. Austin Watson vystřelil zpoza levého kruhu, Matt Murray vyrazil puk před Calleho Jarnkroka, který zblízka snadno doklepnul puk.
Trenér Mike Sullivan se snažil ještě odvrátit gól, vyzval k prověření možného ataku tečujícího Craiga Smithe na Murrayho, ale podle videozáznamu bylo všechno v pořádku.
Pittsburgh bleskově odpověděl a po 66 sekundách vyrovnal na 1:1. Brian Dumoulin vyslal do brejku Sidneyho Crosbyho, který překonal Rinneho blafákem do bekhendu. Kapitán Penguins tak ukončil čekání na gól ve finále Stanley Cupu od 4. června 2009, kdy se prosadil ve čtvrtém utkání série s Detroit Red Wings.
Otočit výsledek mohl v úvodu druhého dějství při vyloučení Jamese Neala opět Crosby. Rinne si s jeho pokusem po akci Phila Kessela poradil a zlikvidoval pak i šanci nejlepšího střelce play off Jake Guentzela.
Ve 24. minutě se radovali z vedení domácí. Frederick Gaudreau zpoza branky zasunul puk u pravé tyče těsně za brankovou čáru. Murray puk vyrážečkou rychle poslal pryč, ale při přerušení videozáznam prokázal platnost branky.
"Myslel jsem si, že to pravděpodobně bylo za čárou. Když jsem se vrátil na střídačku, tak jsem slyšel, jak někdo říká, že to byl podle videozáznamu gól," popisoval situaci Gaudreau. "Snažím se soustředit na to, abych byl na správném místě. Hraju druhý rok mezi profesionály a nějaké zkušenosti jsem už získal. Snažím se být každým okamžikem psychicky silnější."
Gaudreau se stal druhým hráčem historie, který vstřelil své první tři branky v NHL ve finále Stanleyova poháru. Napodobil Johna Harmse, jemuž se to podařilo v roce 1944 v dresu celku Chicago Black Hawks. Pro Gaudreaua to byl teprve šestý zápas v letošním play off a v základní části v devíti utkáních neskóroval.
"Je neuvěřitelné, jak naskočil a hned nám pomohl. Hraje výborně, dává důležité góly a skvěle zapadl. Zaslouží si to, je důležitou součástí našeho úspěchu a je příjemné to sledovat," uvedl kapitán Nashvillu Mike Fisher.
V polovině druhé části měli Penguins ideální šanci smazat ztrátu. Rinne ale vyrazil Crosbyho bekhendový pokus po rychlém výpadu, následně puk vyslaný do brankoviště Bryanem Rustem zastavil hokejkou Roman Josi a Guentzelovu dorážku stačil zlikvidovat zase gólman Nashvillu.
"Snažím se vždycky bojovat až do konce. Nakonec z toho byl takový fotbalový zákrok. Podařilo se mi, aby se puk nedostal do branky. Byl to důležitý moment," oddechl si Rinne.
V čase 33:08 se Nashville dostal do dvoubrankového náskoku. Kapitán Mike Fisher v pádu vyslal za obranu Penguins Viktora Arvidssona, který prostřelil Murrayho nad lapačku. Při dalším tlaku Predators v závěru druhé třetiny gólman Pittsburghu odolal.
Murray držel naděje Penguins i v závěrečné třetině a pochytal možnosti Forsberga, Aberga i Fishera. Za Penguins trefil tyč Dumoulin. V 57. minutě při power play Pittsburghu dovršil výsledek do prázdné branky Forsberg.
"Vytvořili jsme si opravdu dobré šance. Je to o tom, kdo je využije. Oni jich pár měli a dokázali je proměnit, my jsme to nedokázali," prohlásil Crosby. "Hokej je o využívání šancí. Oni využili naše chyby a díky tomu vyhráli."
Hrdina zápasu:Pekka Rinne (NSH)
Finský gólman znovu prokázal, že se ze dvou porážek a osmi inkasovaných branek z 36 střel v Pittsburghu dokázal oklepat. Stejně jako v sobotním třetím utkání byl Rinne vyhlášen první hvězdou utkání. Na pondělním vítězství 4:1 se podílel 23 úspěšnými zákroky.
Další zápas série: čtvrtek 20:00 (pátek 2:00 SELČ) v Pittsburghu.