GettyImages-84424135

Držitel Maurice Richard Trophy, autor 375 gólů a 805 bodů v NHL a vítěz olympiády v Naganu i Stanley Cupu s Colorado Avalanche. Legendární útočník Milan Hejduk i v této sezoně přispívá NHL.com/cs svými exkluzivními komentáři. V dalším díle rubriky 'Hejdukův švih' rozebírá úspěch českých juniorů, velké série čtyř týmů NHL i změny ve formátu Víkendu hvězd.

Na úvod se ještě vrátím k mistrovství světa do 20 let, které jsem sledoval a které mi udělalo velkou radost. Češi hráli dobře, možná ne až tak dobrý hokej jako před rokem, ale potom, co dostali tu úvodní dardu se Slováky, se zmátořili, odehráli dobrý zápas s Amerikou, porazili Kanadu a povedl se velký obrat s Finy. Kdykoliv se přiveze medaile, je to úspěch. Velký úspěch, protože poslední dobou medaile nebývají už tak časté.

Nevím, jestli to může být už nějaký trend, ale určitě to není náhoda, protože kluci se potřetí za sebou dostali na MS juniorů do semifinále. Samozřejmě je to trošku ovlivněné tím, že tam nejsou Rusové, jejich absence je asi trošku znát. Ale Češi letos porazili Kanadu, loni s ní těsně prohráli ve finále. Porazili Finsko, hráli vyrovnaný zápas s Američany, kteří nakonec letos vybojovali zlato... To všechno je doklad, že jsme tyhle poslední ročníky měli silné.

Musím říct, že tak divokou koncovku, jako byla ta v zápase o bronz proti Finům, kde padly čtyři góly za minutu, jsem snad ještě nikdy neviděl. Napadá mě jediná srovnatelná věc, kterou jsem osobně zažil: v jednom zápase s Coloradem proti Floridě jsme asi minutu před koncem druhé třetiny prohrávali 0:5, pak jsme dali ještě před přestávkou gól. Po dvou třetinách jsme tekli 1:5 a nakonec jsme vyhráli 7:5. Jenže to jsme měli Petera Forsberga a ten udělal v tom zápase asi šest nebo sedm bodů, to bylo něco strašného.

GettyImages-903015558

V NHL mě zaujaly velké vítězné série hned čtyř týmů: ty šňůry táhla Florida, Seattle, Edmonton i Winnipeg. Málokdy se to takhle sejde, že by takové série mělo tolik mužstev najednou. Třeba Edmontonu to hrozně pomohlo, protože ten se potřeboval vyhrabat z toho špatného startu.

Zajímavé bude sledovat, jak se to bude vyvíjet dál. Florida je jeden z top mančaftů na Východě, tam věřím, že se udrží nahoře. S Edmontonem se určitě musí počítat. Winnipeg mě překvapil, ale nezpomaluje, takže vypadá, že bude mít dobrou pozici pro play off.

Seattle už teď párkrát prohrál a bude to mít naopak těžké, protože těch týmů na hraně je na Západě hodně. Ale Kraken hrají dobrý hokej a je vidět, že ty mladé kluby, které vstoupily do NHL jako poslední, jsou pro ligu velkým oživením. Vegas, to byl maximální úspěch, hned první rok ve finále Stanley Cupu, to je ojedinělé a unikátní. Seattle je třetí rok v lize a musí se s ním počítat, což bylo vidět loni, kdy vyřadil Avalanche v prvním kole. Určitě není za otloukánka, i když boj o play off bude ještě těžký. Ale na 'expansion tým' je to výborné.

Ono je taky znát, že pravidla rozšiřovacího draftu se změnila a jsou to trochu výhodnější pro ty nové kluby, které hned získají relativně dobré hráče. Dřív se roky trápily, než byly konkurenceschopné, což se teď o Vegas ani o Seattlu rozhodně říct nedá.

Začátkem února nás čeká All-Star Game a bude to zajímavá show. NHL se snaží to zpopularizovat a dala do toho víc peněz, ve hře na dovednostní soutěže je milion dolarů, což je velká motivace pro hráče, že se tam nepojedou jen tak 'vyprdět', ale budou šlapat naplno a bojovat o výhru. Bude to hodně soutěživé, což je jen dobře.

Celkově se mi ty změny na Víkendu hvězd líbí. Dřív se hrálo pět na pět, to tempo bylo takové nijaké, nikdo se nechtěl zranit a bylo to hodně klidové. Teď se hraje tři na tři, což je samo o sobě výborné, letos k tomu přibude draft, dovednostní soutěže v nové formě a ty peníze, co v tom jsou - to všechno vede k tomu, že to bude atraktivnější. Jde o to, aby to diváky víc bavilo a aby to mělo smysl. Aby to nebyla vyloženě jenom sranda. Samozřejmě, zábava to musí být, ale musí to taky být koukatelné.

V dovednostních soutěžích budu držet palce Davidu Pastrňákovi. Šanci na výhru určitě má, i když kandidátů a hladových vlčáků bude hodně. Ale Pasta určitě patří mezi top hráče NHL. Odhadovat jeho šance v té konkurenci je těžké, bude tam Connor McDavid, Nathan MacKinnon a spousta dalších výborných hokejistů. Jednoduché to mít nebude, ale on patří mezi špičku s velkou paletou dovedností, takže nějaká šance, že by to mohl vyhrát, tam určitě je.