Iafallo trefil v přesilovce výhru Kings v prodloužení

Jak eliminovat největší zbraň soupeře? Vytáhnout ji také!
Přesně to se podařilo hokejistům Los Angeles Kings v úvodním utkání play off. Jejich přesilovky byly podobně smrtící jako ty od jejich protivníka Edmonton Oilers, kteří se pyšnili nejlepšími početními výhodami v základní části.

Tedy, ne, že by parta Connora McDavida v pondělním prvním duelu Stanley Cupu v této činnosti nějak moc zaostávala - sama v nich skórovala hned v první třetině. Avšak hosté se následně prosadili dvakrát ze šesti přesilovek a to jim vyhrálo zápas: nejprve v nich 17 sekund před koncem třetí části vyrovnal nestárnoucí Anze Kopitar a poté rozhodl v prodloužení o výhře 4:3 Alex Iafallo.
"Byl jsem uprostřed hřiště a snažil jsem se najít dobré místo. (Kopitar) měl puk na prknech a dostal to na (Viktora Arvidssona), já jsem si poodstoupil za beka a on mi to dokázal nahrát. Mně stačilo to jen napálit do sítě," popsal nadšený střelec svou vítěznou trefu, která šokovala Edmonton.

Iafallo proměnil přesilovku v prodloužení

Oilers šli totiž do téhle série jako jasný favorit, jejich soupeřům z Kalifornie věřil málokdo. Zatímco Edmonton vyhrál na konci základní části devětkrát v řadě, Kings před startem play off valnou formu neměli. A pak ty přesilovky...
V klasické sezoně v nich kanadský celek dosáhl na nejvyšší úspěšnost v historii NHL: 32,4 procenta! Leon Draisaitl v nich dal 32 gólů, McDavid v nich nasbíral 71 bodů (21+50), Draisaitl 62 a Ryan Nugent-Hopkins 53.
Proti Kings (i když ti na tom s využitím 25,3 procenta také nebyli zle) to byl obrovský rozdíl: jejich nejproduktivnější muž v početních výhodách, obránce Drew Doughty, dosáhl jen na 27 bodů, jejich nejlepší střelec Adrian Kempe na 11 tref...
V prvním utkání play off měly oba celky stejné využití (33,3 procenta). Jenže zatímco L.A. dovolilo domácím jen tři přesilovky, Edmonton jich nabídl soupeři hned šest. Včetně klíčových v závěru třetí části a v prodloužení.
"Je to frustrující. Musíme předvést vyspělejší výkon," hořekoval Leon Draisaitl, jenž otevřel skóre a ve třetí třetině odpověděl na snížení Adriana Kempeho gólem na 3:1.
Jeho celku totiž nestačila ani dvě dvougólová vedení - 2:0 po první třetině a využité přesilovce po střele Evana Boucharda a 3:1 v 9. minutě třetí části. Kempe svým druhým gólem osm a půl minuty před sirénou snížil a Kopitar, jenž nasbíral v zápase čtyři body (1+3), těsně před koncem třetiny při hře šest na čtyři srovnal.

Kopitar zachránil Kings při závěrečné hře bez gólmana

"Spíš než o přesilovkách to bylo o dobrém načasování a o tom dostat se včas do zápasu. Když prohráváte o dva góly, potřebujete se chytit jednou povedenou střelou, která může změnit tok hry. Nám se to díky Kempesovi povedlo a od toho jsme se mohli odrazit," těšilo slovinského kapitána rozjásané družiny z Los Angeles.
V kabině Oilers naopak bylo ticho, poražení jen těžko hledali slova. Věděli, že zápas, který měli ve svých rukách, jim protekl mezi prsty.
"Když jdete do třetí třetiny s dvoubrankovým vedením, musíte hrát odpovědný hokej. Musíte najít cestu, jak to dotáhnout k výhře," připomněl obránce Bouchard.
"Většinu večera jsme hráli dobrý hokej. Takhle jsme to neplánovali, samozřejmě jsme chtěli vyhrát. To se ale nepovedlo, takže se musíme rychle sebrat a připravit se na další zápas," prohlásil Draisaitl.

Draisaitl poslal Oilers do vedení

Kings hned v úvodu téhle pacifické bitvy ukázali, že v play off rozhodně nejsou jen do počtu. Že mohou stejně jako loni, kdy v 1. kole vedli nad stejným soupeřem 3:2 na zápasy a nakonec padli až v tom sedmém, favorita značně potrápit. A nakonec možná i vyřadit.
"Tahle série bude dlouhá, hraje se až na sedm zápasů," připomněl Bouchard. "Musíme se z toho poučit a na další večer být lépe připravení."