stars 3717

Zmačkal tu jejich slavnou sérii jako papír s nepovedenou pubertální básničkou. Brankář Kari Lehtonen v noci na úterý pochytal 42 střel týmu Washington Capitals, což mělo hned dva výrazné dopady. Jednak dotlačil svůj celek Dallas Stars k nečekanému vítězství 4:2. A hlavně tím nekompromisně ukončil šňůru patnácti domácích výher Capitals za sebou.
"Byl jasnou hvězdou utkání," chválil jej spoluhráč Patrick Sharp. "Poslední dobou chytá fantasticky, můžeme se na něj stoprocentně spolehnout. Soupeř se vždycky do nějakých šancí dostane. Je důležité, když si s tím váš gólman umí poradit."

Jenže tohle nebyl ledajaký soupeř. Washington je s 95 body jasně nejlepším mužstvem současné NHL, na svém ledě neprohrál od 29. prosince. Před měsícem byl schopný před svými fanoušky roznést 5:0 Los Angeles Kings i Carolina Hurricanes, nasázet šest gólů do sítě Detroit Red Wings a Anaheim Ducks, s pěti vyprovodil Boston Bruins.
Pravda - poslední dobou už takové příděly nebyly zvykem. Že se možná blíží konec jejich skvostné série, naznačily už dva domácí duely z minulého týdne. Capitals v nich přehráli New Jersey Devils 1:0 a celek Philadelphia Flyers dokonce až 2:1 v prodloužení.
"Co se dá dělat, prostě jsme s Dallasem prohráli. Frustrovaní z toho nebudeme," prohlásil útočník T. J. Oshie. "Jejich brankář chytal famózně, někdy je zkrátka na místě jenom smeknout klobouk."

Možná nejlepší zákrok měl finský gólman proti českému útočníkovi Jakubu Vránovi. Ve druhé třetině hrál Washington zrovna přesilovku, když Vrána těsně před rodákem z Helsinek tečoval ránu jednoho ze spoluhráčů. Lehtonen však ustál jak tenhle pokus, tak následnou dorážku.
Prosadil se tak nakonec jen jiný Čech na ledě, Radek Faksa, který v 25. minutě dával druhý gól Stars. Dallas i díky němu potvrdil, že to na partu z americké metropole umí - bodoval v každém ze dvanácti posledních vzájemných utkání.
"Neberte to tak, že na ně známe nějaký tajný recept," odmítal útočník Jason Spezza. "Jen se nám zatím pokaždé proti Capitals povedl začátek utkání. Jejich aréna je jedním z těch stadionů NHL, kde platí, že pokud začnete nesoustředění, rychle na to doplatíte. Proto se tu vždycky okamžitě stoprocentně koncentrujeme."

Spezzův tým se přitom postaral o ukončení vskutku unikátní série. Patnáct domácích výher za sebou a zároveň sedmnáct domácích zápasů, ve kterých se mužstvu povedlo bodovat? To je historický rekord Washingtonu. První z obou šňůr je navíc šestou nejdelší ve stoletých dějinách NHL.
Capitals v této sezoně vyhráli na svém ledě 27 utkání a zase tak daleko k úspěchu nebyli ani v tom pondělním. Na Lehtonena šlo 44 střel, tolik si jich hokejisté Washingtonu nepřipsali v žádném předchozím střetnutí sezony. To by ale musel v brance Stars stát někdo jiný.
Lehtonen končil s úspěšností zákroků 95,5 procenta a v celkových statistikách si ji vylepšil na 90,5 procenta. V této sezoně to pro něj byla šestnáctá výhra. Zatím rozhodně ta nejopěvovanější.