Krejci

Boston si díky výhře nad Floridou 5:2 upevnil pozici v boji o play off ve Východní konferenci a výrazně se na tom podílely české opory Bruins. David Krejčí ve 35. minutě vstřelil vítěznou branku a David Pastrňák si připsal dvě asistence. Za poražené se trefil Jaromír Jágr.

Boston stále drží druhou divokou kartu a svůj náskok před Tampou Bay, která podlehla Montrealu 1:2 po prodloužení, zvýšil na čtyři body. S šestibodovou ztrátou na Bruins ještě živí naděje na boje o Stanleyův pohár Philadelphia, která zdolala i díky asistencím Radka Gudase a Jakubu Voráčka New Jersey 3:0.
V brance Flyers nastoupil od začátku při absenci Stevea Masona Michal Neuvirth, ale po kolapsu v osmé minutě opustil led na nosítkách a duel dochytal Anthony Stolarz, který byl v sobotu před utkáním povolán z farmy Lehigh Valley z American Hockey League.
Boston Bruins - Florida Panthers 5:2
Krejčímu jeho 23. trefu v sezoně nabídl brankář Reto Berra, který mu nechtěně přihrál za pravý kruh a český centr poslal puk do prázdné branky. Získal Bruins vedení 3:2 a byl to jeho třetí vítězný gól v ročníku.
Boston vyhrál počtvrté za sebou a má se čtyřmi duely do konce základní části náskok čtyř bodů před Tampou Bay a šesti před celky New York Islanders, Carolina Hurricanes a Philadelphií. Té zbývají také jen čtyři duely a dalšímu triu pronásledovatelů o utkání více.
Boston předtím dvakrát ztratil vedení. Nejdříve na trefu Noela Acciariho odpověděl Thomas Vanek a ve 28. minutě vrátil Bruins vedení Patrice Bergeron. Prosadil se z dorážky poté, co po Pastrňákově přihrávce před něj Berra vyrazil ránu slovenského beka Zdena Cháry z levého kruhu. V polovině utkání vyrovnal v přesilové hře svých 16. gólem v ročníku pětačtyřicetiletý Jágr, který překonal Tuukku Raska střelou z mezikruží.

Po trefě Krejčího ještě v závěru pojistili výsledek Brad Marchand a druhým zásahem v utkání Bergeron. Marchand v 59. minutě v přesilové hře dorazil puk po střele Ryana Spoonera, kterému nabil Pastrňák. Bergeron 12 vteřin před koncem skóroval při power play do prázdné branky.
Philadelphia Flyers - New Jersey Devils 3:0
Neuvirth v čase 7:37 při přerušené hře v době, kdy se týmy chystaly na vhazování ve středním pásmu, upadl v brankovišti bezvládně na záda. Následoval rychlý zásah lékařského personálu a český gólman byl už vzápětí při vědomí. Hra pokračovala po desetiminutovém přerušení poté, co Neuvirth opustil led na nosítkách a následně odjel na pozorování do nemocnice.
Před svou zdravotní indispozicí kryl Neuvirth šest střel soupeřů a o čisté konto Flyers se spolu s ním postaral Stolarz, který byl před utkáním povolán z farmy jako náhrada za nemocného Stevea Masona. Pochytal 26 pokusů Devils.
Cestu za vítězstvím načal v osmé minutě Brayden Schenn, který otevřel skóre v přesilové hře. Přesně za čtyři minuty zvýšil Colin McDonald, u jehož gólu zaznamenal přihrávku i Gudas. V polovině utkání dovršil výsledek v početní výhodě Jordan Weal. Kuriózní asistenci si připsal Voráček, když se rána Michaela Del Zotta odrazila ke střelci od jeho kalhot.
Detroit Red Wings - Toronto Maple Leafs 4:5
Jednou asistencí přispěl k vítězství Maple Leafs obránce Roman Polák, který před vlastní brankou odvrátil puk při pokusu Detroitu o vyrovnání na 2:2 a následně z brejku po přihrávce Austona Matthewse zvýšil po individuální akci na 3:1 William Nylander.
Hlavní hvězdou utkání byl Matthews. Devatenáctiletá jednička loňského draftu si připsala celkem tři body za dvě branky a jednu asistenci. Toronto se posunulo v Atlantické divizi na druhé místo a má stejný počet bodů jako třetí Ottawa Senators, čtvrtý Boston zaostává o bod.

Nashville Predators - Minnesota Wild 3:0
Predators učinili další krok k tomu, aby si jako poslední osmý zástupce ze Západní konference pojistili účast v play off. Po úspěchu proti Wild k tomu stačí Nashvillu v nedělním utkání proti St. Louis získat alespoň bod. Teoretickou naději je předstihnout na pozici druhé divoké karty mají jen Los Angeles Kings, kteří na ně ztrácejí s pěti zápasy do konce 10 bodů.
"Samozřejmě je pro nás nejdůležitější se dostat do play off. Teď jsem o hodně blíž," řekl brankář Predators Pekka Rinne, který si díky 31 zákrokům připsal třetí čisté konto v sezoně a celkově má na kontě 43 nul z 506 utkání v NHL.
Ve 38. minutě během 10 vteřin zajistili Nashvillu vedení 2:0 Filip Forsberg a Kevin Fiala a v závěru při power play pojistil výsledek do prázdné branky P.K. Subban. Minnesota prohrála pátý z posledních šesti zápasů a definitivně ztratila naději na prvenství v Centrální divizi, kde má se čtyřmi duely do konce na Chicago Blackhawks devítibodové manko.
Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 1:2 po prodl.
Lightning poprvé po čtyřech výhrách ztratili v dostizích o play off bod. Canadiens vedli od 35. minutě po brance Phillipa Danaulta a v čase 51:38 vynutil prodloužení Yanni Gourde. Duel rozuzlil po 51 vteřinách nastavení Alexander Radulov.

"Tento bod bereme. Jsme stále ve hře a máme pořád před sebou pět zápasů. Čeká nás (v neděli) další důležitý zápas," prohlásil obránce Lightning Victor Hedman s vírou, že duel proti Dallasu posílí naděje jeho týmu.
Carolina Hurricanes - Dallas Stars 0:3
Rekordní bodová série klubové historie Hurricanes se zastavila na 13 zápasech a naděje Caroliny na play off se po sobotních výsledcích výrazně snížily. Domácí nedokázali překonal Kariho Lehtonena, který díky 25 zásahům udržel potřetí v sezoně čisté konto. Byla to jeho 37. nula v 609 duelech v NHL.
Vítěznou branku vstřelil ve 25. minutě Jason Spezza a v závěru pojistili výhru dvěma trefami při power play do prázdné branky John Klingberg a Devin Shore. V sestavě vítězů chyběl pro zranění český útočník Aleš Hemský, nenastoupil ani Jiří Hudler.
Další sobotní výsledky:
Winnipeg Jets - Ottawa Senators 4:2
Edmonton Oilers - Anaheim Ducks 3:2 po prodl.
1. Neuvirthův kolaps
Český brankář Michal Neuvirth z Philadelphie opouštěl duel s New Jersey v čase 7:37 na nosítkách. Po kolapsu upadl v brankovišti bezvládně na záda, ale vzápětí byl v péči lékařů při vědomí a zamířil na pozorování do nemocnice. Flyers i bez něj vybojovali výhru 3:0.
2. Série Caroliny skončila
Rekordní bodovou šňůru klubové historie Hurricanes utknul po 13 zápasech Dallas, který vyhrál v Raleighu 3:0. Ztráta Caroliny na pozice pro play off se tak s pěti duely do konce zvýšila na šest bodů.
3. McDavid pojistil náskok v bodování
Útočník Connor McDavid z Edmontonu opět vylepšil svou bilanci v boji o Art Ross Trophy a má v čele kanadského bodování před druhým Patrickem Kanem z Chicaga náskok sedmi bodů. Na vítězství Oilers nad Anaheimem 3:2 po prodloužení se totiž podílel gólem a dvěma asistencemi.
1. Auston Matthews (TOR): 2 góly, 1 asistence, 6 střel
2. Connor McDavid (EDM): 1 gól, 2 asistence, 7 střel
3. Pekka Rinne (NSH): 31 zákroků, 3. nula v sezoně
Na co se těšit:
Na programu je 11 zápasů. Boston se bude snažit další důležité body v boji o play off v Chicagu a jeho pronásledovatel Tampa Bay přivítá Dallas. O naději ještě hraje Philadelphie na ledě New York Rangers, Carolina na hřišti Pittsburgh Penguins a New York Islanders bez zraněného kapitána Johna Tavarese na půdě celku Buffalo Sabres.