mrazek_mf

O Petra Mrázka si spoluhráči z Carolina Hurricanes, ani jejich fanoušci nemusejí dělat starosti. Provedl je nástrahami prvního kola s Washington Capitals - a jeho výkonnost neovlivnila ani desetidenní herní pauza kvůli zranění ve spodní části těla.
Hurricanes po nezvládnuté třetí třetině sice prohráli úvodní duel konferenčního finále s Boston Bruins 2:5, ale český brankář si počínal vesměs spolehlivě a trenér Rod Brind'Amour označil výkon svého gólmana za dobrý.

"Na konci jsme ho v tom nechali trochu vykoupat, to se musí bezpodmínečně zlepšit," tvrdil kouč Hurricanes.
Mrázek sám byl ke svému výkonu o něco kritičtější, statisticky to totiž nebyl žádný zázrak. Třiadvacet zákroků ze 27 střel znamenalo úspěšnost zákroků 85,2 procenta. Jeden gól dali Bruins při hře hostů bez brankáře.
Za obdržené branky ale Mrázek nemohl. Tu úvodní inkasoval po chybě na opačné straně kluziště a rychlém bostonském brejku, který zakončoval Steven Kampfer. Kritická pasáž dolehla na Hurricanes na začátku poslední části, kdy po sporných vyloučeních šli opakovaně do čtyř a domácí během necelé půlminuty otočili stav na 3:2.

Mrázek reagoval na střelu Brada Marchanda, kterou ale před brankovištěm zastavil Calvin de Haan - a osamělý puk uklidil pod horní tyčku Marcus Johansson. V dalším oslabení nechali beci bez dozoru Petrice Bergerona.
"Bohužel v prvních šesti minutách druhé třetiny jsme byli třikrát vyloučeni a dostali jsme z toho dva góly. Je to škoda, protože zápas byl rozehraný velmi dobře. Nemyslím si, že to byly nějaké extrémní fauly, zasloužili jsme si lepší výsledek," řekl Mrázek.
Právě na sedmadvacetiletém gólmanovi bude v neděli od 21.00 SELČ hodně záležet, zda Hurricanes najdou vítěznou odpověď na úvodní bostonský večer souboje o krále Východu.
"Když teď projdu dveřmi, tak už nebudu myslet na předchozí zápas. To už je minulost, ke které se není třeba vracet. Musíme se posunout dál," řekl Brind'Amour.

Bergeron se trefil v přesilové hře

Tuhle situaci Hurricanes znají už z prvního kola proti Capitals, kdy také ztratili úvodní zápas. Ve druhém duelu pak sice byli ještě mnohem dotěrnější a hladovější, Washington ho přesto urval v prodloužení. Ani to ale Carolinu nezlomilo.
Jet domů za stavu 1:1 je však pochopitelně i Mrázkovým cílem. Během této sezony udělal ostravský rodák veliký pokrok v konzistenci výkonů. Vyplácí se mu nejen užší spolupráce s trenérem gólmanů Mikem Balesem, ale i možnost konzultací s mentálním koučem Marianem Jelínkem, který byl před lety důvěrníkem Jaromíra Jágra.
"Ono to všechno souvisí třeba i s Petrovým stylem, kdy mu bylo vyčítáno, že je v brance až moc rozlítaný. Jde to ruku v ruce. Se zklidněním pohybu přichází i zklidnění emocionální. Petr to má teď v sobě ukočírované, všechno pod kontrolou," řekl Jelínek.
V této chvíli by se měla Carolině velmi hodit Mrázkova schopnost rychle se přenést přes dílčí nezdary.
Více k tématu: [Nová situace pro Carolinu\]
"Petr ty kritické situace ustojí, protože se drží pravidla, že úspěch je založený na tom, jak se zachováte při neúspěchu," dodává Jelínek.
Mrázek dokázal deptat šampiony z Washingtonu v zápasech v PNC Areně v Raleigh. Optimálně zareagoval i na šestigólový debakl z pátého zápasu, kdy už si Capitals začali myslet, že mají sérii v kapse. Hurricanes je ale vyvedli z omylu a v sedmém zápase jim ve druhém prodloužení napsali epitaf.
Pesimismus nezavítal do kabiny Caroliny, která se do play off dostala po deseti letech. Ke klubové kultuře Hurricanes také patří, že si vyřazovací část nechtějí jen užít, ale rovněž v ní něco dokázat. Za posledních 18 let hráli play off jen čtyřikrát, ale pokaždé se dostali minimálně do konferenčního finále. V roce 2002 byli ve finále a v roce 2006 Stanley Cup vyhráli.
"Play off je vždycky o tom, jak zareagujete, jaký bude váš další krok. Nebýt ani příliš nahoře, ani se nějak moc nesoužit porážkami. Musíte jít dál," prohlásil kouč Brind'Amour.
Mrázek už si během roku, který ho vrátil mezi brankářskou elitu NHL, zvykl, že defenzivní systém týmu je jiný, než jaký byl v Detroit Red Wings, kde působil skoro šest sezon.
[Kompletní pokrytí série Bostonu s Carolinou]
"Naši obranu považuju za jednu nejlepších v lize, na tom se od podzimu nic nezměnilo. Příležitostí, do kterých se soupeři dostávají, není tolik, ale zase mají vyšší kvalitu. Musel jsme si trochu upravit styl," popisoval Mrázek, který teď chytá úsporněji, nepředvádí zbytečné pohyby navíc.
Nedělní večer ukáže, zda se to osvědčí i proti bostonským hvězdám.
"Celý rok nám Petr dával šanci na výhry. V našeho gólmana máme absolutní důvěru," tvrdil před ním i Mrázkův spoluhráč Greg McKegg.