Russia-Wins-Bronze

Většinu času hvězdného soupeře přehráli, na jeho branku vypálili 50 střel. Ani taková síla ale nestačila zlomit brankáře Andreie Vasilevskiyho; čeští hokejisté prohráli s Ruskem 2:3 po nájezdech a na mistrovství světa IIHF v Bratislavě končí stejně jako před čtyřmi lety bez medaile.

Zlaté medaile získali Finové stejně jako v roce 2011, kdy šampionát vrcholil rovněž v Bratislavě. Ve finále porazili Kanadu 3:1.
Převaha nestačila, Česko padlo v nájezdech
Stejně jako v semifinále proti Kanadě, které čeští reprezentanti prohráli 1:5 a jediný gól dali Mattu Murraymu až za rozhodnutého stavu, i v bitvě o bronz ztroskotali na vynikajícím gólmanovi. Herně byli mnohem lepší než v sobotním duelu, vytvořili si množství tutovek, ale Vasilevskiy (Tampa Bay Lightning) i na šampionátu prokázal svou kvalitu, díky níž je druhým rokem po sobě finalistou Vezina Trophy.
[Kompletní zpravodajství z mistrovství světa IIHF 2019 na Slovensku]
Překonat ho dokázali jen Michal Řepík a Dominik Kubalík, v nájezdech proti němu neuspěli čtyři střelci: Jakub Vrána, Kubalík, Jan Kovář ani Filip Hronek. Na ruské straně skórovali ze hry Mikhail Grigorenko a Artem Anisimov, v penaltovém rozstřelu se prosadili Ilya Kovalchuk a Nikita Gusev, nájezd neproměnil jen Nikita Kucherov.
Šimon Hrubec v české brance si připsal 28 zákroků, Vasilevskiy jich měl o 20 víc!
"Kluci tam nechali všechno," říkal v České televizi po kruté porážce zklamaný kouč národního mužstva Miloš Říha. "Šli jsme za tím, jako bychom bojovali o zlato. Není jediný hráč, který by zasloužil pokárání nebo výčitku. Měli jsme obrovské šance, ještě deset sekund před koncem prodloužení se puk kutálel kolem branky. Myslím, že jsme byli daleko lepší a zasloužili jsme si vyhrát. Bohužel..."
Na rozdíl od semifinále, kde byl český tlak proti dobře organizované obraně většinou spíš platonický, v posledním zápase si reprezentanti dovedli z náporu vytvořit spoustu šancí. Hvězdný ruský výběr čím dál víc hrozil spíš z ojedinělých akcí, ve třetí třetině byl poměr střel na branku 18-5, v prodloužení tří proti třem pak 6-2 ve prospěch Čechů.
More information
Ti v první třetině rychle vyrovnali náskok po gólu Grigorenka v čase 13:00 - jen o 41 sekund později se přesně trefil v brejku Řepík. Minutu a půl před koncem třetiny navíc Kubalík dostal české mužstvo do vedení.
Jen 39 sekund po přestávce však vyrovnal Anisimov a od té doby gól nepadl. Navzdory české převaze v poslední třetině i v prodloužení, kde ovšem mohl do poloprázdné branky skórovat také Gusev, jenž v tutové šanci minul. V nájezdech se však už nemýlil, stejně jako bleskovýma rukama se prezentující Kovalchuk.
Česko tak na mistrovství světa končí znovu bez medaile, kterou získalo naposledy v roce 2012 (bronz z Helsinek). Za celých sedm hubených let k ní však letos mělo nejblíž.
Finsko překvapivým šampionem
V kádru neměli jediného hráče, který by odehrál celou sezonu v NHL. Přesto dokázali hokejisté Finska po Švédsku ve čtvrtfinále a Rusku v semifinále šokovat i třetí tým, který byl nabitý esy z NHL. Ve finále si poradili s Kanadou 3:1 a získali třetí titul mistrů světa v historii a druhý od Bratislavy 2011.
Dva góly vítězů vstřelil kapitán Marko Anttila, ale snad ještě větším hrdinou finále byl brankář Kevin Lankinen, který si připsal 43 zákroků a navzdory ohromnému závěrečnému náporu zámořského celku pustil jediný gól z hole obránce Shey Theodorea.
Kanada díky němu od času 10:02 vedla, jenže na začátku druhé třetiny vyrovnal Anttilla a na začátku té třetí poslal Finy do vedení. To ještě v době, kdy kanadský nápor vrcholil, pojistil čtyři minuty před koncem Harri Pesonen.
Kanada soupeře dvojnásobně přestřílela (44-22), ve třetí třetině byl poměr střel na branku drtivý: 21 ku třem! Přesto v ní nedokázala skórovat. Nejblíž byl Sean Couturier, který trefil tyčku.
Slabou, i když cennou útěchou může pro favorita fakt, že útočník Mark Stone byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje. Na něm dal v 10 zápasech osm branek a nasbíral 14 bodů.
V All-Star výběru dva Češi
Byť nevybojovali medaili, do nejlepší šestky šampionátu se vešli dva hokejisté českého týmu. Mezi obránci se v All-Stars turnaje uspěl Filip Hronek, který byl s 11 body (3+8) nejproduktivnějším bekem MS. Mezi třemi útočníky pak figuroval i kapitán Jakub Voráček, jenž si připsal 16 bodů (4+12).
V útoku ho doplnili Stone a také Švéd William Nylander, jenž nasbíral 18 bodů (5+13) v osmi zápasech a stal se nejproduktivnějším hráčem mistrovství. Vedle Hronka byl vybrán finský obránce Mikko Lehtonen a v brance pak Rus Vasilevskiy.
Jednička Tampa Bay Lightning figuruje taky mezi třemi nejlepšími hráči MS podle direktoriátu turnaje spolu s obráncem Hronkem a ruským forvardem Nikitou Kucherovem rovněž z Tampy.
Příští mistrovství světa se bude konat za rok ve švýcarských městech Curych a Lausanne.