USAHockeyLoss

Zatímco v zápase Česka s Ruskem se překvapení nekonalo (
píšeme v samostatném článku
), ve druhém odpoledním čtvrtfinále se o trochu nečekaný výsledek postarali Finové. Ti si v Kolíně nad Rýnem poradili s vítězem skupiny A Američany a po výhře 2:0 budou hrát na mistrovství světa IIHF o medaile. V semifinále se střetnou se Švédskem. Rusko pak v atraktivním souboji vyzve obhájce titulu z Kanady, která v Kolíně večer udolala domácí Německo 2:1.

Finsko - USA 2:0
O finské góly se v zápase s USA postarali Mikko Rantanen a Joonas Kemppainen. Harri Sateri si připsal čisté konto, když pochytal všech 26 amerických střel. Jimmy Howard si na druhé straně připsal 18 zákroků.
"Podali defenzivně povedený výkon. Drželi nás v pásmu a celý zápas nám hodně ztížili. Hrají disciplinovaně a moc nám toho nedali," litoval gólman Detroit Red Wings, jenž na MS končí stejně jako jeho klubový kolega Petr Mrázek v českém dresu, jenž však čtvrtfinále nechytal.
Američané dali v sedmi duelech skupiny A 31 gólů, ale tentokrát se neprosadili. Pro Finy jde o šestou semifinálovou účast z posledních sedmi šampionátů.
Kanada - Německo 2:1
Pozici velkého favorita Kanada sice potvrdila a postoupila do semifinále, ale bylo to o dost těžší, než se čekalo. A to navzdory faktu, že po trefě dvoubodového Marka Scheifeleho v čase 17:11 a Jeffa Skinnera dvě minuty před druhou pauzou vedla po dvou třetinách o dvě branky.
Houževnatí Němci dokázali šest a půl minuty před koncem snížit díky povedenému úniku Yannicka Seidenberga ve vlastním oslabení a měli i několik šancí na vyrovnání. Calvin Pickard však v kanadské brance pochytal celkem 19 střel a jeho spoluhráči si zkušeným výkonem závěr pohlídali tak, že se soupeř téměř nedostal ke hře bez brankáře a v ní poté ani do útočného pásma.
Hrdinou zápasu byl navzdory porážce Philipp Grubauer. Dvojka Washington Capitals si v německé brance poradila se 48 z 50 střel Kanady, jež měla zejména ve druhé třetině drtivou převahu vyjádřenou i poměrem střel 20:1.

Swe_Sui_518

Švédsko - Švýcarsko 3:1
Švýcaři byli favoritovi v pařížském večerním duelu herně vyrovnanějším soupeřem než Němci Kanadě, ale nakonec prohráli větším rozdílem 1:3, byť ve střelách na branku byl z jejich pohledu poměr 27:29. Velkou švédskou oporou se ukázal být gólman Henrik Lundqvist, jenž končil s úspěšností 92,3 procenta. Leonardo Genoni si na druhé straně připsal stejný počet zákroků (26), ale na tři střely nedosáhl.
O ty se postarali Nicklas Backstrom, Alexander Edler a William Nylander, jenž si navíc připsal asistenci. Za Švýcary vyrovnával v první třetině na 1:1 Gaetan Haas, ale na Nylanderův gól v polovině zápasu navzdory převaze ve druhé třetině už nikdo neodpověděl.
Švédy čeká semifinále s finským rivalem a boj o první medaili od roku 2014.