Crosby_1122

Snad je to pro hokejisty Pittsburgh Penguins závan lepších časů. Po třech zápasech se v jejich sestavě znovu objevil Sidney Crosby a tým z Pensylvánie jako by tím pokropil živou vodou. Z PPG Paints Areny si porážku 1:5 odvezli Dallas Stars. A bylo jasné, že za touto náhlou změnou stojí hlavně domácí kapitán.
Ne, že by se s Crosbym v této sezoně Pittsburghu extrémně dařilo, to tedy zdaleka ne, ale poslední tři zápasy, v nichž číslo 87 Penguins na soupisce chybělo, ukázaly, co znamená pro tým nepřítomnost lídra, jenž léčil potíže v horní části těla.

Pittsburgh prohrál s Tampa Bay Lightning 3:4, s Ottawa Senators 4:6 a navrch ještě s Buffalo Sabres 4:5 v prodloužení, i když v zápase vedl 4:1... Byl už nejvyšší čas zabrat.
A Crosby se o to proti Dallasu staral opravdu vydatně. Už ve 4. minutě našel perfektním bekhendovým pasem střelce Jakea Guentzela, v polovině první třetiny se natlačil před branku Stars a nadvakrát překonal gólmana Antona Khudobina. Třetí bod si připsal, když vyhledal Olliho Maattu, jehož pokus dorážel Patric Hornqvist.
Pro Crosbyho to byl 129. tříbodový večer u Penguins, čímž vyrovnal pittsburský výkon Jaromíra Jágra. Na vrcholu této tabulky ale neohroženě trůní současný majitel klubu Mario Lemieux, který tak plodných zápasů zažil 272...
"Bylo každopádně fajn být zase zpátky na ledě," řekl Crosby. "Potřebujeme body, potřebujeme výhry. A dneska jsme hráli opravdu dobrý zápas. Casey [DeSmith] měl dobré zákroky, ale taky jsme jim nedopřáli moc střel," těšila Crosbyho střelecká převaha v poměru 30-19 pro Penguins. "Celý tým hrál dobře, všechny útoky si vypracovaly šance. To bylo dobré."

Crosby oslavil návrat na led gólem

Jeden z nejlepších týmů minulé dekády ovšem prožívá bídný start. V tabulce Východní konference v Den díkůvzdání už sice nenajdete Penguins na samotném dně, ale třetí od konce před Philadelphia Flyers a Florida Panthers. To pro šampiony z let 2016 a 2017 pořád není moc dobrá vizitka.
V první řadě je to však Crosby, který to hodlá změnit.
"Náš tým dosáhne o pěkný kus výš, když máme Crosbyho v sestavě. Sidney je pro celý tým inspirací. Není to jen skvělý hráč, což jednoznačné a všichni to vidí. On je taky obdivuhodný spoluhráč, který se o Penguins stará a snaží se v každé chvíli pomáhat k výhrám. Když je v sestavě, tak je to pokaždé inspirující," chválil kouč Sullivan.
Kapitánův comeback byl důležitý třeba i pro Evgenie Malkina, který přerušil osmizápasovou střeleckou 'Saharu' a trefil se poprvé od 1. listopadu.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Najednou to byli úplně jiní Penguins než ti, kteří prohráli čtyři předchozí zápasy a devět z minulých deseti.
"Sidney je jedním z nejlepších hráčů na světě," řekl Hornqvist. "Pokaždé, když vyjede na led, tak je to znát. Dneska se o nás postaral, ale i my ostatní jsme konečně odvedli dobrou práci."
Crosby má ze 17 zápasů 22 bodů, což v současné chvíli stačí až na pozici ve čtvrté desítce ligové produktivity. To ale pro pittsburského kapitána není vůbec rozhodující. Už dávno se ví, že Crosby upřednostňuje celkové výsledky.
Více k tématu: [Rozhovor: David Krejčí\]
"Pokud budeme hrát jako proti Dallasu, tak to bude mnohem jednodušší," řekl lídr Penguins.
"Nemyslím, že jsem dokázal náš tým na zápas dobře připravit. Protože jsme ve většině činností zaostávali," zkritizoval se kouč Stars Jim Montgomery.
Že byl ale tím hlavním důvodem dallaské porážky právě Crosbyho comeback, to bylo víc než zřejmé.