Panarin426

Když je přestávka na regeneraci moc dlouhá, může být kontraproduktivní. "Oni měli čas na odpočinek, ale obvykle je těžké se dostat do rytmu po dlouhé pauze," řekl kouč Bruce Cassidy po výhře Boston Bruins v 1. zápase 2. kola Stanley Cupu proti Columbus Blue Jackets.

Jeho tým sice vyhrál sice až v prodloužení (3:2), ale až na 13 sekund ve třetí části, kdy dvakrát inkasoval, a pár pasáží ze druhé třetiny byl jasně dominantnějším.
Už jen statistika střel hovoří jasně pro Davida Pastrňáka a spol. Vypálili jich 37, zatímco svěřenci Johna Tortorelly jen 22. A celkové pokusy vyzněly dokonce 75-38 ve prospěch Bruins. To je ohromný rozdíl. Skoro dvojnásobný.
[Kompletní pokrytí série Bostonu s Columbusem]
Otázkou proto je, co je skutečnou příčinou tak malé aktivity hráčů Columbusu. Vážně to byla jen ztráta rytmu po rychlém, ale o to překvapivějším vyřazení Tampa Bay Lightning v 1. kole?
Jen o to asi nejde. Je totiž jasné, že svůj podíl na velkém rozdílu měla rychlá a nátlaková hra borců z Bostonu, která ve spojení s pevnou defenzivou dává dohromady pořádně silný kolos. Talentované hvězdičky Toronto Maple Leafs by po 1. kole, v jehož závěru ne a ne najít recept vedoucí ke gólům, mohly dlouze vyprávět.
A v té náhlé nemohoucnosti se navíc ztratily i čtyři nevyužité přesilovky. Po osmi zdařilých ze 16 pokusů proti Tampě kruté vystřízlivění.
"Zejména v první třetině se nám nedařilo," přiznal Tortorella. "Potom jsme se dostali do hry, ale nedokázali jsme to dotáhnout do vítězného konce. Musíme být příště více konzistentní a lépe se rozhodovat s pukem na holích. S tím jsme dnes večer nejvíce bojovali."

Dubinsky a Dubois skórovali během 13 sekund

Pozitivem jsou sice alespoň čtyři ubráněná oslabení, napříště by ale trenér velmi nerad posílal speciální čtvrřice na led v tolika případech: "Nemůžeme sedět na trestné. To byl přece klíč úspěchu i na startu play off. Zlepšit se musíme i v těch mnoha situacích, kdy bylo třeba lepšího rozhodnutí a my místo, abychom hráli s pukem, jsme se nechali chytit."
To budou jistojistě základní pokyny trenéra Tortorelly, než rozhodčí vhodí do hry puk ve druhém zápase. Ten se v bostonské hale TD Garden odehraje v sobotu večer (neděle 2:00 SELČ).
Jinak je zbytečné z jednoho nepovedeného zápasu dělat přehnané závěry. I před rokem Boston vyhrál první duel 2. kola, ale v sérii podlehl Lightning 2:4 na zápasy.
"Je to týmový sport a dneska to jen nešlo naším směrem, takže se musíme ještě lépe připravit na další zápas," prohlásil gólman Sergei Bobrovsky.
Ruský brankář čelí po hvězdách Tampy dalším skvělým hráčům v čele s Pastrňákem a napoprvé se mu je podařilo vychytat. To už ovšem nejde říci o pokusech hokejistů z pozadí sestavy Bruins. Charlie Coyle byl tím, kdo na Bobrovskyho našel recept hned dvakrát a rozhodujícím gólem v nastavení se vyšvihl do čela týmové střelecké tabulky v play off (5 gólů).

Coyle dvěma góly zařidíl obrat Bostonu

V součtu s 1. kolem to byl druhý zápas, který rozhodli hráči třetí či čtvrté formace Bostonu a pomalu se tak nabízí otázka, kdy se prosadí největší opory.
"Udělali jsme chyby, nechali je zápas rozhodnout, ale musíme se posunout dál," řekl obránce Seth Jones, jenž v prvním duelu přihrál na dvě branky. "Musíme se rychle vrátit k naší hře. Něco takového, co jsme začali předvádět od druhé třetiny. To znamená být opět fyzičtí," dodal.
"A hlavně, je to jen jeden zápas."
Blue Jackets se mohou zatím chlácholit tím, že jednou prohrát museli, na druhou stranu je teď čeká o to těžší výzva. Chtějí potvrdit, že jejich postup přes nadupanou Tampu nebyl jen dílem jakési divné náhody.
"Napodobit takovou hru ale bude velmi těžké. Zvláště v play off," řekl upřímně útočník Columbusu Riley Nash, ještě loni hráč Bruins. Bez výkonu na hranici možností to ale nepůjde.
V první řadě je na čase znovu účelně pálit na branku a dostat dalšího favorita, kterým Bruins v této sérii jsou, na delší pasáže pod tlak.