avalanche predators

Pro prohře 0:5 nemůžete být nikdy tak úplně nadšení. Jakmile se ale hokejisté Colorado Avalanche za tohoto výsledku v neděli klidili z ledu, neměli vlastně důvod být naštvaní.
To, co předvedli v aktuální sezoně, se dá považovat málem za zázrak. Bez ohledu na výprask od týmu Nashville Predators, který je po šesti zápasech 1. kola vyprovodil na dovolenou.

Vždyť je to jen pár měsíců, co bylo stejné mužstvo nejvysmívanější partou ligy. Ročník 2016-17 Avalanche končili se 48 body, v rozkladu. Kromě Matta Duchenea se zdáli být na odchodu i další opory Gabriel Landeskog nebo Nathan MacKinnon, neexistoval jediný důvod k optimismu.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Rok poté se dravý mančaft probojoval do play off, kde statečně vzdoroval vítězi Presidents' Trophy. MacKinnon skončil s 97 body na 5. místě produktivity základní části, Mikko Rantanen s 84 zářezy na sedmnáctém.
"Byla to úžasná sezona. Především pro nás, kteří jsme rok před tím prošli pro změnu asi vůbec tím nejhorším, co nás kdy v kariéře potkalo," prohlásil kouč Jared Bednar. "Jsem na náš tým hrdý. Kluci celý rok tvrdě dřeli, vést je byla radost. Od prvního dne si šli za svým cílem."
Přestože Colorado nebylo v této sezoně za žádného otloukánka, postup do vyřazovací části si vybojovalo až v poslední možný den. Vzhledem k tomu, jak suverénně ve stejném období působil Nashville, se v 1. kole čekala rychlá jízda.
Jenže na nic takového nedošlo. Avalanche vyhráli třetí a pátý duel série, u soupeřů si vydobyli velký respekt. Takový P. K. Subban třeba MacKinnonovi řekl, že by si letos podle jeho názoru zasloužil Hart Trophy.

"Když si člověk uvědomí, jak dalekou cestu Colorado prošlo za poslední dva roky, jak moc se jeho mladí hráči zlepšili, nezbývá než smeknout," tvrdil nashvillský kouč Peter Laviolette. "Museli jsme se hodně nadřít, než se nám povedlo postoupit dál."
Přitom Bednarovo mužstvo řešilo i tentokrát spoustu problémů. Předně se v klíčové části ročníku muselo obejít bez svého elitního beka Erika Johnsona a gólmanů Semyona Varlamova s Jonathanem Bernierem.
Do hlavní role se tak v tíživém okamžiku pasoval někdo, od koho by to absolutně nikdo nečekal: další gólman Andrew Hammond, ještě nedávno chytající pouze v AHL. Gólman přezdívaný Hamburglar ve třetí třetině čtvrtého utkání střídal Berniera, z osmi střel nepustil žádnou. Vzápětí se 44 zásahy zasloužil o překvapivou výhru 2:1 v pátém utkání série.
Jeho senzační příběh byl pro sezonu Colorada symbolický. Nezdary obouchaní hokejisté zničehonic dokázali, že i úplný outsider může kousat, když se o svou šanci pořádně porve.
"Před startem sezony s námi nepočítal vůbec nikdo," řekl obránce Erik Johnson. "Za dveřmi kabiny nám absolutně nikdo nevěřil. My jsme ale věděli, co se v nás skrývá. Nepochybovali jsme o tom, že se do play off můžeme probojovat."
Krásně tenhle přerod dokumentovala scénka po skončení posledního zápasu. Nashvillský kouč Laviolette nelitoval dlouhého čekání a místo rychlé cesty do kabiny číhal na nastupující coloradskou hvězdičku MacKinnona, aby mu tváří v tvář projevil uznání.

"Řekl mi, že se naše mužstvo hodně rychle lepší. Že mu připomínáme mladé Predators z doby před nějakými třemi roky," prozradil MacKinnon.
Nevypadá to na žádné lichotnické přehánění. Proč by Avalanche nemohli do tří let taky získat Presidents' Trophy? Vypracovali se v silný a rychlý tým s nesmírnou perspektivou, se šikovnými dozrávajícími individualitami. V bandu, která se naučila vyhrávat.
"Nebezpeční byli v téhle sezoně i tím, že v podstatě neměli co ztratit," mínil kouč Laviolette.
Jenom s tím si příště Colorado pochopitelně nevystačí, soupeři si na něj teď budou dávat větší pozor. V lecčems mají jeho hráči stále rezervy, kupříkladu na buly - s úspěšností 44,2 % byli po základní části vůbec nejhorší. Nebo v počtu střel na zápas, tam si polepšili jen o jedno místo.
I brankářskou otázku by bylo vhodně znovu zvážit - Varlamovovo zdraví je nevyzpytatelné, Bernierovi svědčí spíš post dvojky a už zmíněný Hammond má rovněž své limity, vždyť v šestém duelu inkasoval hned pětkrát.
Více k tématu: [Podruhé už Predators nezaváhali a ve 2. kole jdou na Winnipeg]
Jenže pro Avalanche to na rozdíl od jiných celků NHL nemusí být neřešitelný problém. V létě si mohou díky prostoru pod platovým stropem vybírat i v obchodech s luxusním zbožím. Ať už v sortimentu s gólmany, nebo hráči do pole.
Třeba druhá až čtvrtá formace mužstva by si přitom rozhodně zasloužily nějaké kvalitní doplnění. Jakmile totiž Nashville pokryl elitní trojku MacKinnona s Rantanenem a Landeskogem, měl z poloviny vyhráno. Nenašel se nikdo, kdo by je dokázal nahradit.
"Ať už tu příští sezonu bude kdokoli, bude to jiné," připustil MacKinnon. "Už se s námi bude počítat. Pokud nepostoupíme do play off, bude to tentokrát znamenat selhání."