20170505_canada

Česká reprezentace vstoupila do mistrovství světa IIHF v pařížské AccorHotels Areně porážkou 1:4 s Kanadou. O góly vítězů se postarali Ryan O'Reilly z Buffalo Sabres, obránce Florida Panthers Mike Matheson, zadák Tyson Barrie z Colorado Avalanche, jenž si navíc připsal asistenci. Stejně jako Jeff Skinner, který výsledek pečetil trefou do prázdné branky. Dva body za nahrávky měl i centr Claude Giroux z Philadelphia Flyers.

Za Česko snižoval ve třetí části Lukáš Radil na 1:2, naděje však dlouho nevydržela.
Calvin Pickard si připsal 28 zákroků, Petr Mrázek na druhé straně 24.
"Hráli opravdu dobře," řekl o českém týmu Pickard. "Bylo vidět, že jsou sehraní a mají za sebou několik přípravných zápasů. Bruslili, posílali na branku hodně puků. Ale většinu času jsme dobře bránili, blokovali střely, přerušovali jejich nahrávky. Je fajn na startu porazit tak silného soupeře," dodal.
"Věděli jsme, že jsou dobří. Byli rychlí a šikovní a Mrázek předvedl pár velkých zákroků. Ale my víme, jak tady hrát, abychom uspěli a budeme na tom dál stavět," uvedl útočník Mark Scheifele.
Kanada ve svém prvním zápase na turnaji potvrdila roli jednoho z velkých favoritů na zlato. Češi ve vzájemných soubojích s tímto soupeřem prohráli poosmé za sebou, naposledy uspěli naposledy na mistrovství světa v roce 2010. Na zářijovém World Cup of Hockey v Torontu podlehli 0:6.
Další zápas hraje česká reprezentace v sobotu od 16:15 s Běloruskem.
Výběr kouče Josefa Jandače v pátek večer začal aktivněji, hnán halou plnou českých fanoušků, kterých bylo z celkové návštěvy (8834) minimálně několik tisíc, dobře bruslili a pozičně měli navrch. Jenže ke gólu to nevedlo a naopak z ojedinělé akce skórovala Kanada, když Mark Scheifele našel volného O'Reillyho a ten se zblízka nemýlil.
Zámořský výběr byl od té doby nebezpečnější, byť v útočném pásmu mnoho času netrávil. Byl však mnohem efektivnější jak v tvorbě šancí, tak v zakončení i v přesilovkách. Zatímco Češi prohospodařili dvě v řadě, které se na 20 sekund prolnuly i ve výhodu pět na tři, Kanada využila hned svou první přesilovku, v níž se od modré trefil na začátku druhé třetiny Matheson.
Český soupeř pak hrozil ojediněle, ale mohl zvýšit na 3:0, když Matt Duchene ve 12. minutě druhé třetiny trefil tyčku.
Naopak česká koncovka vázla. Pět minut před koncem druhé třetiny spálil Jan Kovář stoprocentní tutovku, když po parádní přihrávce Jakuba Voráčka netrefil prázdnou branku. A Pickard pochytal i další české šance.
Ujala se až přesilovková trefa Radila v čase 52:41. Dvě a půl minuty poté však odmítl drama Barrie.
V první třetině zaujala diváky rozmíška mezi spoluhráči z Flyers, když Radko Gudas ubalil Girouxovi, jenž se poroučel k ledu.
"On takhle hraje, já to respektuju a jsem moc rád, že v NHL ho mám za sebou ve stejném týmu," řekl kanadský centr.
"Trošku jsme to vyšpičkovali. On to potřeboval, věděl, že to přijde. Já jsem mu to říkal včera," popisoval po zápase Gudas. "Viděl jsem kanadský dres, netušil jsem, že to je zrovna on. Zdálo se mi, že spadl nějak rychle. Něco jsme si řekli, křičel jsem, ať se zvedá. Oni vědí, že takhle hraju. To se nedá nic dělat, mají jiný dres a každý hraje za svůj státní znak. Ale na konci jsme si podali ruce a bylo to v pohodě."
Němci překvapili USA
Ve skupině A v Kolíně nad Rýnem začal turnaj hned dvěma taháky. Odpoledne bralo Rusko dva body za výhru nad Švédy 2:1 po nájezdech. Švédové přitom vedli gólem Eliase Lindholma z první třetiny, ale Sergei Andronov na začátku třetí části vyrovnal a v penaltách byl jediným úspěšným střelcem Artemi Panarin. Ve večerním utkání pak domácí Němci překvapili USA výhrou 2:1.