Cz Stars 3 18

V sezoně 2023-24 vybíráme každé pondělí českou hvězdu uplynulého týdne NHL. Tentokrát volíme po 22. týdnu mezi 11. a 17. březnem.

1. Karel Vejmelka (Arizona Coyotes)

Český brankář nastoupil v minulém týdnu do dvou ze tří duelů Arizony s bilancí 1-1-0, průměrem 1,52 a úspěšností 95,5 procenta, když během 118 minut a 35 sekund zlikvidoval celkem 64 ze 67 střel.

Vejmelka nastoupil za Coyotes v úterý 12. března na ledě Minnesota Wild, kde při porážce 1:4 inkasoval dvakrát ze 29 střel; zbylé dva góly dostali hosté do prázdné branky. Při čtvrteční výhře 4:1 u Detroit Red Wings český gólman nechytal, ale v sobotu jistil Arizonu při výhře 4:1 nad New Jersey Devils skvělým výkonem, když ze 38 pokusů soupeře inkasoval jen jednou a s úspěšností 97,4 procenta byl vyhlášen první hvězdou večera.

"V závěru jsme tam trochu polevili, ale Veggie byl prostě úžasný," uvedl útočník Clayton Keller na adresu Vejmelky, jenž v této sezoně dostal šanci celkem ve 31 zápasech (27 startů) s bilancí 9-17-2, průměrem 3,37 a úspěšností 89,9 procenta. Arizona (28-35-5) je v Západní konferenci třetí od konce a na poslední postupové místo ztrácí už 26 bodů.

GettyImages-2068933863

2. Petr Mrázek (Chicago Blackhawks)

I druhou českou hvězdou minulého týdne je brankář. Gólman Chicaga zasáhl do tří utkání se dvěma starty, dvěma výhrami, průměrem 1,81 a úspěšností 93,7 procenta - chytil celkem 74 ze 79 střel.

V úterý Mrázek vedl svůj tým do duelu s Anaheim Ducks, v němž měl 27 úspěšných zákroků ze 29 střel a připsal si také 12 trestných minut, když šel pomoct spoluhráči v potyčce s českým zadákem Radko Gudasem. V pátek 12. března střídal v dalším domácím utkání v čase 14:19 Arvida Söderbloma, jenž dostal čtyři góly ze 14 střel Los Angeles Kings, a ze 23 ran inkasoval jen jednou, byť porážce 0:5 už nemohl zabránit. V neděli 17. března korunoval povedený týden 25 zákroky ze 27 pokusů a výhrou 5:2 proti San Jose Sharks.

Celkem zasáhl dvaatřicetiletý rodák z Ostravy v této sezoně do 47 zápasů (44 startů) s bilancí 15-25-4, která je výrazně příznivější než ta týmová (19-44-5). Navzdory tomu, že přeposlední tým Západu Chicago již ztratilo i teoretickou šanci na postup do play off a má vysoce negativní skóre 150:242, drží Mrázek průměr okolo tří branek na zápas (3,03) a úspěšnost nad 90 procenty (90,7).

Kämpfův gól s komentářem Nova Sportu

3. David Kämpf (Toronto Maple Leafs)

Toronto hrálo v minulém týdnu jen dvě utkání a český centr jeho čtvrtého útoku v obou z nich bodoval: nejprve asistencí a poté gólem protáhl svou sérii duelů s bodem na tři. Přitom jeho celkový čas na ledě v daných dvou utkáních jen lehce přetáhl 30 minut (15:34 na zápas) a z něj 6:14 připadlo na oslabení. K tomu měl úspěšnost na buly 52,9 procenta, tři hity, dva bloky a +2 body v plus/minus hodnocení.

Ve čtvrtek 14. března Kämpf pomohl jednou asistencí k výhře 6:4 na ledě Philadelphia Flyers. V sobotu 16. března pak gólem z brejku na začátku třetí třetiny zvyšoval na 4:2 pro domácí v zápase proti Carolina Hurricanes, který hosté nakonec vyhráli 5:4 po samostatných nájezdech. Jeho gól tak byl klíčový pro zisk bodu za remízu v normální hrací době.

Devětadvacetiletý Kämpf tak posunul své bodové zisky v této sezoně na 14 (6+8) ze 62 duelů. Toronto (38-19-9) bodovalo ve třech utkáních po sobě, dvě z nich vyhrálo a na třetím místě Atlantické divize má pohodlný náskok sedmi bodů před Tampa Bay Lightning (36-25-6).

1. týden: 1. David Pastrňák, 2. Petr Mrázek, 3. Filip Hronek
2. týden: 1. Karel Vejmelka, 2. David Pastrňák, 3. Tomáš Hertl
3. týden: 1. David Pastrňák, 2. Filip Hronek, 3. Martin Nečas
4. týden: 1. Lukáš Dostál, 2. Pavel Zacha, 3. Petr Mrázek
5. týden: 1. David Pastrňák, 2. Dominik Kubalík, 3. Filip Hronek
6. týden: 1. David Pastrňák, 2. Radko Gudas, 3. Pavel Zacha
7. týden: 1. Tomáš Hertl, 2. Filip Hronek, 3. David Pastrňák
8. týden: 1. David Pastrňák, 2. Dan Vladař, 3. Pavel Zacha