V novoročním dramatu slavilo domácí Toronto

Centennial Classic odstartoval oslavy sta let NHL. V Torontu ho ovládli domácí díky dvěma trefám Matthewse

Napsal Michael Langr / NHL.com

Rok 2017, jenž je i rokem oslav sta let od založení NHL, zahájil výhrou tým, který byl u zrodu ligy v roce 1917 - Toronto Maple Leafs. V zápase pod širým nebem pod hlavičkou Scotiabank Centennial Classic na Exhibition Stadium porazil hostující Detroit Red Wings 5:4 po prodloužení.

A ač v první třetině nepadl gól a ve druhé jen jeden, nakonec to byla parádní podívaná s velkým obratem domácích, vyrovnáním hostů sekundu před koncem třetiny a tečkou hrdiny duelu Austona Matthewse, jenž svou druhou trefou rozhodl prodloužení. Dva góly dal i detroitský forvard Anthony Mantha.

"NHL je určitě radši za výsledek 5:4, než aby to skončilo 1:0," pousmál se na tiskové konferenci trenér vítězů Mike Babcock, jenž v minulosti dlouho vedl Detroit.

Brankář Petr Mrázek zůstal na střídačce jako náhradník, obránce Roman Polák odehrál za domácí 17 minut a 11 sekund a připsal si záporný bod v plus/minus. Slovenský útočník Tomáš Tatar měl v dresu hostů dvě asistence.

Detroit se dostal do vedení trefou Manthy. Toronto po dvou třetinách prohrávalo, ale čtyřmi góly od Leo Komarova, Mitchella Marnera, Connora Browna a Matthewse ve třetí třetině utkání otočilo. Ani to však na výhru v základní hrací době nestačilo: Jonathan Ericsson a Dylan Larkin stihli snížit na rozdíl jediné branky a sekundu před sirénou se prosadil svým druhým gólem Mantha.

"Takové věci se stávají. Najednou jsme na chvíli vypnuli a oni z toho dali čtyři góly. Dokázali jsme se vrátit, ale nakonec je z toho jen bod," litoval Tatar.

Maple Leafs, jejichž gólman Frederik Andersen chytil 33 ze 37 střel, však díky Matthewsovi nakonec urvali výhru v prodloužení. Potvrdili tak rostoucí formu z konce roku a sérii výher v řadě protáhli na pět - z toho potřetí za sebou uspěli v nastavení.

"Skvělý zážitek. A výhra, která je hodně důležitá," radoval se dánský gólman Toronta.

Průběh zápasu

Detroit nenasadil do branky Mrázka, který neprožívá snadné období. Přednost dostal nováček Jared Coreau navzdory tomu, že s NHL má mizivé zkušenosti: v roce 2016 v ní odchytal teprve první tři zápasy. V Torontu si zprvu vedl velmi dobře, ustál úvodní tlak soupeře a celkem si připsal 23 zákroků. Nápor ve třetí třetině, kdy občas zmatkoval při rozehrávce, však zastavit nesvedl.

Maple Leafs byli v úvodu lepším týmem, soupeře výborným pohybem zatlačili do defenzivy, ale nedokázali z toho vytěžit gól. Detroit se postupně vyrovnával a dlouhé čekání na první trefu uťal v čase 5:33 druhé třetiny Mantha.

Domácí znervózněli a začali hrát křečovitě, převahu získali Red Wings. Komarovův gól minutu a 23 sekund po druhé přestávce jim však vrátil sebevědomí.

"Prvních deset minut jsme dominovali, jediné, co chybělo, byly góly. Věděli jsme, že musíme dál hrát svou hru a že branky přijdou," popisoval víru Maple Leafs brankář Andersen.

Ve 4. minutě třetí třetiny zvedla diváky ze sedadel i bitka těžkých vah, v níž si to rozdali hostující Steve Ott a domácí Matt Martin. Oba se pak ještě dlouho hecovali z trestné lavice, další dohru však už jejich setkání nemělo. Ovšem do té doby poměrně zaražení fanoušci explodovali nadšením při následné čtyřminutovce, v níž Maple Leafs mezi časem 48:23 a 52:05 nastříleli tři góly. Parádní byl hlavně ten Marnerův a poté Matthewsův při pěkně sehraném přečíslení tří na jednoho.

Jenže Detroit se nevzdal a velkou aktivitou se dostal zpět do zápasu. Ericsson ho vrátil do hry rychlým gólem a Tatar dorážkou minutu a 46 sekund před koncem třetí části duel značně zdramatizoval. Coreau několikrát zamířil na střídačku a zase se vracel. Nakonec se hra bez brankáře vyplatila, když sekundu před koncem třetí třetiny dotlačil Mantha puk za záda ležícího Andersena.

V prodloužení měly šance oba týmy: Detroit nevyužil situaci tří na jednoho, Morgan Rielly následně ujel do sólového úniku, ale Coreaua neprostřelil. Rozhodla tak až dorážka Matthewse, který nasměroval chytrou zadovkou z úhlu odražený puk do detroitské branky.

Samotnému zápasu NHL předcházela dvě velká setkání slavných hvězd minulosti. 31. prosince se střetli veteráni Maple Leafs a Red Wings a hosté brali výhru 4:3, kterou jim vystřelil Chris Draper. Před samotným novoročním duelem Centennial Classic zase NHL za účasti ambasadora Wayna Gretzkyho odtajnila prvních 33 jmen ze stovky oficiálně největších legend ligové historie, které budou oceněny během ledna na začátku roku, v němž se slaví sto let od založení NHL.

Z 33 byla naživu už jen desítka osobností, pět (Glenn Hall, Johnny Bucyk, Alex Delvecchio, Red Kelly a Dave Keon) se jich dostavilo osobně. Zbytek zastoupili členové rodiny. Dalších 67 postav z druhého půlstoletí NHL (1967-2017) bude oznámeno na galavečeru 27. ledna v Los Angeles v rámci víkendu pro 2017 Honda NHL All-Star Game.

Klíčový moment: Zlomená hokejka Riellyho

V závěrečné hře Red Wings bez brankáře zlomil domácí obránce Morgan Rielly hůl, kvůli tomu nevyhodil puk a přetlak šesti proti čtyřem hokejkám před brankou Toronta vedl k vyrovnání jen sekundu před koncem třetí třetiny. O vítězi sice tahle chvilka nerozhodla, ale přihrála Detroitu aspoň bod.

Hvězda zápasu: Auston Matthews

Budoucí superstar Toronta i celé NHL nakonec byla i hlavní postavou Centennial Classic. Matthews dal dva góly: nejdřív ve třetí třetině zvyšoval na 4:1, v prodloužení pak pohotovým bekhendem rozhodl o druhém bodu pro Maple Leafs.

Další duel pod širým nebem:

Hned 2. ledna v poledne se na Busch Stadium v St. Louis hraje další utkání pod širým nebem mezi St. Louis Blues a Chicago Blackhawks.