czPrime

Nebyl to asi zcela dokonalý výkon, ale minimálně v prvních dvou třetinách Washington Capitals předvedli, jak těžce budou k poražení. Zahrály jim hvězdy, obrana si věděla rady s rychlými útočníky Tampa Bay Lightning a méně nápadní hráči byli schopni domácím favoritům natropit spoustu škod.

Tampa opět na úvod série zjistila, že samospádem to nepůjde. Ve druhém kole začala špatně porážkou na domácím ledě s Boston Bruins, tentokrát jí ujel vlak s Capitals, kterým to naopak v prvním zápase konferenčního finále klaplo dokonale. Na jejich výhře 4:2 se podílela vycizelovaná trenérská taktika, výkon gólmana Bradena Holtbyho i úderné speciální týmy.

Není složité vyhmátnout, co bylo zlomovým momentem zápasu. Necelých osm vteřin před koncem první třetiny vyrovnával domácí Nikita Kucherov po brejku na 1:1, gól ovšem neplatil, jelikož sudí napočítali šest hráčů Lightning v poli. Hra se přesunula před domácího brankáře. Vyhrané buly, prásk a Alex Ovechkin slavil druhý gól hostů. Padl jen šest vteřin před úvodní pauzou.
"Viděli jsme, jak je to zarazilo. I diváky," pousmál se obránce John Carlson.
Ačkoli hostům stále chyběl se zraněním ruky jeden z klíčových centrů Nicklas Backstrom, uvítali zpět v sestavě Andre Burakovskyho a po suspendaci také Toma Wilsona.
Nikoli nepodstatný byl příspěvek českých hráčů. Skóre otevřel svým prvním gólem v play off šikovnou trefou od modré čáry obránce Michal Kempný. Nejpilnějším střelcem Capitals byl s pěti pokusy Jakub Vrána.
Více k tématu: [Kempný skóroval a Washington vyhrál na úvod v Tampě 4:2]
Těžko byste ale v sestavě hostů hledali hráče, který se jen vezl.
"Soustředili jsme se na každý detail. Hráli jsme celoplošný hokej, což je v play off pokaždé třeba," těšilo kouče Barryho Trotze, že jeho tým dokázal zaskočit soupeře. "Podařilo se zkombinovat všechny nutné věci, od výkonu gólmana přes pracovitost až po disciplínu. Pokud toto dokážete, pak máte pokaždé šanci na výhru."
Systém Capitals prostě fungoval. Poměr střel byl 32:21 pro hosty, kteří navíc zablokovali 19 domácích pokusů.
"Když Tampa ve třetí třetině snížila, kluci padali po hlavě do ran, ukázali velkou obětavost," řekl T.J. Oshie.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
V neposlední řadě je tu ale i přesilovka Capitals, před kterou, ještě než série začala, varoval i útočník Tampy Ondřej Palát. "My prostě musíme zůstat disciplinovaní, protože Washington má jednu z nejlepších přesilovek v lize," tvrdil.
A jak to dopadlo?
Capitals využili dvě ze čtyř nabídnutých možností, kromě Ovechkinova zlomového gólu se trefil v početní výhodě také Lars Eller. Úspěšnost využití stoupla Washingtonu na 32,6 procenta. Z týmů, které zůstaly v boji o Stanely Cup, je to jednoznačně nejvíc.
"Viděli jsme, jak důležitá bude disciplína. Výbornou přesilovku ale mají i Lightning, disponují řadou hráčů, kteří nás můžou ztrestat. Ale nezastíráme, že oba naše góly v přesilovkách byly velice důležité. Hlavně ten první, kdy jsme šli do dvoubrankového náskoku a ve druhé třetině jsme zůstali stejně soustředění jako v té první," líbilo se Trotzovi.

Jistě, je to jen úvodní výhra, ale pro washingtonské sebevědomí nesmírně důležitá. Tampa si totiž 40 minut vůbec nevěděla rady s kompaktním výkonem všech čtyř washingtonských formací.
"Ve středním pásmu jsme odvedli skvělou práci," tvrdil bek Carlson. "Snažili jsem se vydržet až do konce a dělali jsme ta správná rozhodnutí," dodal centr Evgeny Kuznetsov.
Odletět domů z Tampy minimálně s jednou výhrou je přesně to, co Capitals před washingtonskými odvetami potřebovali. V pondělí ve 2.00 SELČ se navíc v Amalie Areně mohou pokusit o druhé překvapení na adresu Lightning.
"Je jasné, že série se ještě může různě. Pokud ale budeme hrát nadále tímto způsobem, tak bude moc složité na nás vyzrát," myslí si Oshie.