Flames na úvod vynulovali Avalanche

Hokejistům Calgary Flames vyšel vstup do vyřazovacích bitev o Stanley Cup, když na úvod série 1. kola play off porazili před svými fanoušky Colorado Avalanche přesvědčivě 4:0.

V brance Flames dostal před českým gólmanem Davidem Rittichem, který si tak musí ještě počkat na první start v play off, přednost ostřílený veterán Mike Smith. Odvděčil se vychytanou nulou. V ofenzivě přiložil ruku k dílu dvěma góly Matthew Tkachuk.
Calgary Flames - Colorado Avalanche 4:0 (stav série: 1:0)
Avalanche, jimž se podařilo na Západě proklouznout do vyřazovacích bojů na poslední chvíli, drželi poměrně dlouho krok.

Smith parádně vychytal MacKinnona

"Zamlouvalo se mi, jak jsme většinu zápasu odehráli," uvedl kapitán poražených Gabriel Landeskog. "Líbilo se mi, v jaké rychlosti jsme hráli, párkrát jsme se usadili v útočném pásmu, ale musíme být více před Smithem, aby tolik neviděl. Je velký a my ho musíme více prověřit."
Až ve 35. minutě otevřel skóre ve svém prvním utkání play off mladý útočník Andrew Mangiapane. Jeho trefa se nakonec ukázala i jako vítězná.
Ještě před druhou přestávkou zvýšil na 2:0 Tkachuk, když Flames stačilo jen 21 sekund k využití přesilové hry.
Stav 2:0 vydržel na ukazateli skóre až do začátku 58. minuty, kdy nejlepší celek Západní konference po základní části definitivně rozhodl.
Nejprve zužitkoval další početní výhodou po 25 sekundách Mikael Backlund a jen o 14 sekund později trefil prázdnou branku při hře Avalanche bez gólmana Tkachuk.
[Kompletné pokrytie série Calgary s Coloradom]
U posledního gólu domácích si připsal asistenci i Smith a podtrhl tak svůj skvělý výkon, který zahrnoval 26 úspěšných zásahů a sedmatřicetiletému veteránovi zajistil ocenění první hvězdy zápasu.
"V téhle fázi sezony chcete být vždy v té nejlepší formě," prohlásil Smith. "Potřebujete mít ten pocit, že týmu pomáháte. A já jsem moc chtěl, aby tohle byl v celé sezoně jeden z mých lepších zápasů," dodal s připomínkou ne zcela přesvědčivých výkonů v základní části.
"Rozehrál puk a udělal to skvěle, já měl pak hodně času zamířit do prázdné branky," ocenil Tkachuk gólmanovu nahrávku. "Celkově byl dnes skvělý, i když jsme vcelku dobře bránili jako tým. Předvedl pár zákroků lapačkou i betony, chytal dnes vážně úžasně."
Smith, jenž chytal zápas play off poprvé od 22. května 2012, kdy ještě hájil barvy Arizona Coyotes, se stal vůbec prvním gólmanem v historii Flames, jemuž se podařilo vychytat čisté konto v úvodním utkání série.
Rittich mu kryl záda ze střídačky, v sestavě vítězného celku nechyběl útočník Michael Frolík.
Další zápas: Sobota 13. dubna (neděle 14. dubna 4:30 SELČ) ve Scotiabank Saddledome v Calgary.