demw

Fandit Buffalo Sabres nebylo v posledních sedmi sezonách vůbec snadné. Opomíjený tým se propadal bodově i výkonnostně, ačkoli předchozí generální manažer Tim Murray sliboval rychlou nápravu. Letos na jaře skončili Sabres v základní části poslední ze všech 31 týmů ligy.

A o pár měsíců později mají všechna mužstva pod sebou. Co je za touto překvapivou metamorfózou?
Už před sezonou redakce NHL.com/cs označila Buffalo za kandidáta na největší bodové zlepšení. Signály byly zřetelné. Generální manažer Jason Botterill obratnými kroky získal zkušené hráče. Ze St. Louis Blues dorazili Patrik Berglund a Vladimír Sobotka a z Carolina Hurricanes zase střelec Jeff Skinner, kteří mladíkům Sabres získaným v prvních kolech draftů dodávají mnohem větší pocit jistoty.

Ristolainenův krásný gól po individuální akci

Osmička z roku 2013 Rasmus Ristolainen tak hraje v průměru přes 25 minut za zápas a proti Sharks si čtyřiadvacetiletý Fin mazáckou kličkou vychutnal Brenta Burnse i gólmana Martina Jonese. Dvojka z roku 2015 Jack Eichel zase s 28 body vládne klubové produktivitě a má svižně nakročeno k osobním rekordům.
A letošní jednička Rasmus Dahlin oplývá čím dál větším sebevědomím, což se odráží třeba i na sedmi kladných bodech v hodnocení plus-minus.
Jistota ale v posledních týdnech provází celý tým Sabres, který v úterý desátou výhrou v řadě vyrovnal klubový rekord, jenž se v Buffalu naposled slavil v ročníku 2006-07. Srovnání s minulou sezonou je ale ještě víc do očí bijící. Po výhře 3:2 nad San Jose Sharks má Buffalo 36 bodů, loni jich bylo ve stejné fázi sezony o 20 méně!

Skinnerův vítězný zásah v prodloužení

"Každý zápas se pokoušíme hrát lépe a lépe, i když na naší hře je toho spousta ke zlepšení. Musíme v tom pokračovat, protože všechny týmy v téhle lize jsou dobré. Máme ale výhodu, že se z našeho celku mohou prosadit různí hráči," řekl Skinner, který v prodloužení rozhodl o zatím poslední výhře Buffala a na čele střelecké tabulky ligy dorovnal devatenáctým gólem duo David Pastrňák z Boston Bruins a Patrik Laine z Winnipeg Jets.
O narostlém sebevědomí Sabres ale svědčí i fakt, že ve vítězné sérii, která se táhne od 8. listopadu, dokázali vyhrát devět z deseti utkání rozdílem gólu.
Pouze 21. listopadu porazili krizí zmítané soupeře z Philadelphia Flyers o tři góly. Jinak ale protivníky ve vyrovnaných zápasech pokaždé dokázali zlomit, nebo i stav nečekaně otočit. Jako když obraceli výsledek na ledě obhájců Stanley Cupu z Pittsburgh Penguins z 1:4 na 5:4...
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
"Většinu zápasů hrajeme dobře, ale taky se může stát to, co se přihodilo dnes," komentoval kouč Buffala Phil Housley dva góly kapitána San Jose Joe Pavelskiho, jimiž ve třetí třetině srovnal na 2:2.
"Poslední výsledky nás posílily. Do prodloužení jsme proto šli s velkým sebevědomím. Věděli jsme, že v něm hrát umíme. A taky jsme se hned pustili do útoku," těšilo Housleyho.
Vyhrát během vítězné série v devíti případech o gól zvládli dosud jako jediní Pittsburgh Penguins v sezoně 2012-13, kdy si od 2. do 30. března připsali hned 15 vítězství v řadě.
Říká se, že těsné zápasy se vyhrávají i zkušeností, ale u Sabres nyní víc pracuje touha vzepřít se bídným výsledkům z minulosti. Euforie příznivců po každém úspěchu v KeyBank Center roste. Konečně zase fandí týmu, na který mohou být pyšní.
Více k tématu: [Super 10: Buffalo ozářilo celou NHL]
"Pro nás, co tohle prostředí dobře známe, je skvělé vidět reakce fanoušků. Atmosféra je zase perfektní," řekl Jason Pominville, který se loni vrátil do Buffala po pěti letech v Minnesota Wild; předtím u Sabres prožil osm sezon.
Za celý minulý ročník přitom Buffalo zaznamenalo jen 25 výher. Nyní jich má po pětadvaceti zápasech už 17.
"Když si uvědomím, jak jsme na tom byli před rokem, tak nemůžu říct nic jiného, než že je to paráda," rozjařil se Eichel. "No jo, vyhrávat je vždycky zábava. Tak si jí, doufám, ještě užijeme dost," těší se Dahlin.