bruins bench 0612

Ztichlá kabina, nikomu není do řeči. Jen ti nejotrlejší byli schopni ze sebe vyloudit pár vět. Zklamání uvnitř šatny Boston Bruins by se po sedmém zápase finále Stanley Cupu dalo krájet po kostkách a rovnou balit do smutečního papíru.

Porážka 1:4 se St. Louis Blues v TD Garden odsoudila domácí hokejisty i jejich fanoušky k temné deziluzi. Z chystaných oslav zbyla jen trpká pachuť. Na sedmý pohár v klubových dějinách si Bruins ještě musí počkat, narazili totiž na tým, který toužil vstoupit do dějin ještě o něco víc.
"Byl to dlouhý rok, z naší strany po většinu času skvělý," soukal ze sebe bostonský kouč Bruce Cassidy. "Cítím teď jen prázdno..."
Úvodní třetinu posledního finále vyhráli Bruins na střely 12-4 a přesto do kabin mířili za stavu 0:2. Od začátku jako by jim chtěl někdo naznačit, že středa 12. června nebude jejich šťastným dnem.

Pietrangelo překonal Raska v závěru první třetiny

První třetina začala přitom smrští domácích šancí. Sean Kuraly si dával záležet, aby jeho bekhendový pokus mířil mezi tyče, ale gólmanský fantom St. Louis Jordan Binnington, o kterém před rokem věděli jen znalci AHL, byl nachystaný.
Podobně skončila příležitost Brada Marchanda. Nedotažený blafák si vyčítal David Krejčí, před brankářem Blues selhal také Marcus Johansson. Jeho švédský krajan Joakim Nordstrom patrně ještě stále myslí na to, jak mu Binnington sebral gól v polovině třetí třetiny. Ze 33 střel si našla cestu mezi hostující tyče jen milimetrově přesná rána uzdraveného obránce Matta Grzelcyka. Dvě minuty před koncem už ale bylo na zvrat pozdě.
"Musíme uznat, že soupeř hrál dobře, a hlavně využil své šance," mínil centr první formace Bruins Patrice Bergeron.
V Bostonu si odkroutil už patnáctou sezonu a moc toužil zopakovat rok 2011, kdy Bruins oslavovali Stanley Cup po sedmém utkání ve Vancouveru.
Jenže ani pevné jádro týmu nebylo dostatečným argumentem v sedmém utkání letošního finále.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
"Tahle porážka nám zlomila srdce," líčil viditelně pohnutý Bergeron.
Boston byl po celou sezonu pronásledovaný zraněními, často chyběli klíčoví hráči a žádný z hokejistů Bruins neodehrál všech 82 zápasů základní části. A přesto měl tým vedený koučem Cassidym na jejím konci třetí nejvyšší počet výher ze všech týmů ligy po Tampa Bay Lightning a Calgary Flames.
"Na naše mužstvo jsem velice pyšný. Ukázali jsme velký charakter, po celý rok," tvrdil Bergeron, jeden z osvědčených tahounů, který ale od sebe čekal ve finále mnohem víc. Proti St. Louis nebodoval v pěti ze sedmi utkání a slabší produktivita prvního bostonského útoku byla jednou z příčin celkové porážky.
"Bohužel nám v posledním zápase osud nepřál," konstatoval smutně Bergeron.
Celkový obraz sezony se teď pro Bruins potáhl černým flórem. Obraty prvního a druhého kola play off proti Toronto Maple Leafs a Columbus Blue Jackets jsou zapomenuty, stejně tak jako rychlý úprk do finále přes Carolina Hurricanes.
"Každý rok máte pocit, že vytváříte něco výjimečného. My tomu do poslední chvíle stále věřili. Ale bohužel nám nakonec chyběl jeden jediný zápas," řekl Tuukka Rask, kterého v závěrečném duelu sezony zastínil Binnington.

Ze dvaceti střel nechytil finský gólman čtyři a stejně jako v roce 2013 proti Chicago Blackhawks musel rozdýchávat finálovou porážku. A znovu před vlastním publikem v TD Garden.
"Na náš tým jsem velice pyšný, měli jsme super partu, hráli jsme jeden pro druhého," tvrdil Rask.
Černá středa však bostonské představy překazila. Tahle porážka bude Bruins ještě dlouho bolet.