utah-jerseys-home-road-main

Utah Hockey Club är officiellt en del av NHL. 

Närmare två månader efter att NHL:s Board of Govenors godkände en etablering av klubben från säsongen 2024-25 i Utah, med ägarna Smith Entertainment Group, blev affären helt klar under torsdagen. 

– Idag är en monumental dag för Utah då vi officiellt säkrar etableringen av en ny NHL-klubb. NHL har varit otroliga att jobba med under den här processen och gett oss väldigt bra guidning och support. Vi har tonvis med jobb att göra, vår camp börjar om mindre än 100 dagar, och vi kunde inte vara mer exalterade över vad som komma skall, säger Ryan Smith som är guvernör för Utah Hockey Club och ordförande i Smith Entertainment Group.

– På NHL Board of Govenors vägnar är jag glad över att officiellt välkomna Utah till National Hockey League. Grattis till Ryan och Ashley Smith, hela deras organisation, delstaten Utah och fansen nu när klubben fortsätter sin spännande marsch mot pucksläpp i oktober, säger NHL-kommissionären Gary Bettman.

Klubbens första inlägg på sociala medier under namnet @UtahHockeyClub var en hypevideo.

I flera andra inlägg delade klubben sedan med sig av lagets tröjor, logo och färger för sin första säsong i NHL.

Enligt ett pressmeddelande består färgschemat av stensvart, som ska representera kvällsmörkret i bergen och den vulkaniska stenen i Utah-öknen, saltvit, som ska illustrera både snön på Utahs bergstoppar och den kända saltöken, och bergsblå, som ska representera Utahs rika vintersportshistoria och klara skyar under mer än 230 dagar om året.

Färgerna kommer etablera hörnstenen i klubbens varumärke som ska utvecklas i ett lagnamn innan säsongen 2025-26. Valet av färgerna för klubbens första NHL-lag är också medvetet valda för att komplettera basketlaget Utah Jazz, som presenterade ett utökat färgschema förra veckan, bland annat med en liknande blå färg som en av färgerna.

Utahs hemmatröja kommer vara stensvart med UTAH diagonalt skrivet över bröstet. På armarna och på damaskerna kommer det finnas ränder i saltvitt och bergsblått. Bortatröjan går i saltvit med UTAH över bröstet. På armar och damasker blir det stensvart och bergsblå ränder.

På torsdagen lanserade klubben också sin hemsida UtahHockeyClub.com samt sina sociala medier på X, Facebook, Instagram, TikTok och LinkedIn.

Laget kan komma att få ett nytt namn till säsongen 2025-26. Just nu går det att rösta på sex förslag: Utah Blizzard, Utah Hockey Club (Utah HC), Utah Mammoth, Utah Outlaws, Utah Venom och Utah Yeti.

Röstningen pågår till den 20 juni och fler detaljer om de sista stegen i namnvalet kommer att presenteras de kommande månaderna.

Laget kommer att spela sina matcher i Delta Center i Salt Lake City, där Utah Jazz spelat sedan 1991-92. Ryan och Ashley Smith köpte kontrakten tillhörande chefer, ledare och spelare från Arizona Coyotes, som i och med det blev inaktivt efter att ha funnits i Phoenix sedan säsongen 1996-97.

Utah Hockey Club har sjättevalet i draften 2024 som kommer hållas i Sphere i Las Vegas den 28 juni. Runda 2-7 hålls den 29 juni.

Under NHL Scouting Combine tidigare den här månaden sa Utahs general manager Bill Armstrong till NHL.com att inget har ändrats i hur man ser på den kommande draften.

– Det är en av anledningarna till att de tagit hit alla från hockeysektionen, det är för att hålla samma process. Vår personal har gjort ett väldigt bra jobb med att värva talanger och gå igenom draften och samla på sig en massa talanger på kort tid. Jag tror de är exalterade över processen som vi utvecklat och talangerna, inte bara den vi draftad utan också på vår personal som gör att vi kan tanka motorn varje år, sa Armstron.

En sida som Utah kan komma att fokusera på med sitt sjätteval är backsidan och kanske drafta Sam Dickinson från London i Ontario Hockey League, Carter Yakemchuk från Calgary i Western Hockey League, Zeev Buium från University of Denver, Zayne Parekh frånf Saginaw i OHL eller Stian Solberg från Vålerengen i Norge.

utah-logo-2024

Relaterat Material