Shero

Ray Shero är inte längre general manager för New Jersey Devils. Det meddelade klubbens delägare och ordförande Josh Harris under söndagen.
Tom Fitzgerald, som varit assisterande GM, tar över rollen tills vidare. Samtidigt kommer den förre stormålvakten Martin Brodeur ta en roll som rådgivare. Brodeur är också vice president över klubbens affärsutveckling.

  • Ray är talangfull på ledarsidan och jag är säker på att han kommer få framgångar i framtiden. Men, Ray och jag är överens om att att Devils behöver ta en ny riktning och det här bytet är det bästa för laget, säger Harris.
    - Under de kommande veckorna eller månaderna kommer vi utse en ny general manager. Vi är väldigt positiva till vår framtid och har mycket talang, både på och utanför isen.
    Shero anställdes av Devils den 4 maj 2015. Tidigare verkade han som GM i Pittsburgh Penguins och ledde klubben till Stanley Cup 2009. Devils går nu vidare med Fitzegerald och Brodeur vid rodret tillfälligt.
    - Våra fans förtjänar det bästa. Vi tackar dem för fortsatt stöd mot våra mål, säger Harris.