DET Raymond

Lucas Raymond är stolt över vad han och lagkamraterna i Detroit Red Wings åstadkom under NHL-säsongen 2023-24 - trots slutspelsmissen.

– Det är klart att jag önskar att det hade slutat på ett annat sätt, men när jag ser på hela säsongen så tycker jag att vi kan vara stolta över det vi gjorde. Det känns jobbigt just nu, men när jag ser på det om ett par veckor kommer det att kännas bättre, sade Raymond på torsdagen.

Lucas Raymond är nu kontraktslös, och det gör att han kommer att tacka nej till spel i VM med Tre Kronor. Det berättade Raymond på torsdagen.

– Jag hade tänkt att vi skulle spela vidare i slutspelet men nu är det ett tufft läge: inget kontrakt, ingen försäkring. Jag skulle väldigt gärna fortsätta att spela, det känns inte som om jag är färdig ännu. Men det är andra faktorer som spelar in, så…

Ett tråkigt men inte oväntat besked för förbundskapten Sam Hallam som just nu funderar på det VM-lag som på onsdagen fick ja från Buffalos back Rasmus Dahlin.

Torsdagen var dagen då Red Wings-spelarna rensade ut skåpen i Little Caesars Arena, tog farväl av varandra och gick på semester. Det efter den åttonde raka slutspelmissen för laget som före det gick till 25 raka slutspel och vann Stanley Cup fyra gånger under den resan.

DET-MTL: Raymond med två viktiga mål

I år var Detroit (41-32-9) med och kämpade om en slutspelsplats in i det sista; den försvann i sista omgången. Ett betydligt bättre utfall än förra säsongen då laget vann 35 matcher och slutspelsmissen var klar relativt tidigt.

– Det är så nära nu och det är jobbigt. Men med lite distans till det kommer vi att vara mer nöjda, sade Raymond. Vi har lärt oss mycket; det här har varit en bra erfarenhet för de killar som inte varit i den här situationen tidigare. När jag ser tillbaka på mina två första år här, så var vi borta från slutspel väldigt tidigt, och vi spelade bara meningslösa matcher mot slutet. Och även om vi missade nu, så var det stort för oss och för vårt lag att få spela matcher som betydde något in i det sista.

– Vi har något att bygga på, sade Raymond. 

Lucas Raymond, 22-åringen från Göteborg som redan gjort tre år i National Hockey League vann Red Wings interna poängliga och satte ett nytt personligt poängrekord: 72 poäng (31+41) var bättre både i mål- och assistkolumnen än förra säsongen.

Raymond har nu spelat ut sitt rookiekontrakt med en lön på 925 000 dollar. Att jämföra med kedjekamraterna Dylan Larkin och Alex DeBrincat som lönemässigt varit uppe mot nio respektive åtta miljoner. Nu får Raymond status som en så kallad Restricted Free Agent (RFA) och snacket om ett nytt kontrakt har följt honom under stora delar av säsongen.

– Det var speciellt (att spela en säsong då kontraktet gick ut och skulle skrivas om) och i början hade jag det i bakhuvudet ganska ofta. Men vart efter säsongen gick så glömde jag bort det, om jag ska vara ärlig. Jag var så fokuserad på att vinna matcherna och ta oss dit där vi ville vara, så det tog bort allt annat, det bara försvann. Och det hjälpte säkert en hel del.

PIT-DET: Raymond står för tre mål för Red Wings

När det nu blir diskussioner om det nya kontraktet, så har Raymond trumf på hand efter en superhet avslutning på säsongen: de sex sista matcherna såg Raymond göra elva poäng (6+5).

– Jag lämnar allt (kontraktssnack) åt min agent och till de som hjälper mig… jag vet inte när vi kan få allt klart men jag älskar den här staden och det här laget. Jag vill stanna här. Allt annat är saker som ligger utanför min kontroll.

Lucas Raymond har varit en bra spelare, en av de bästa, i Red Wings under hela sin tid i klubben. Men den här säsongen har han tagit ett steg till.

– Ja, jag är ett år äldre, min kropp är ett år äldre och jag har lärt mig mer om hur den fungerar för att vara i topptrim varje kväll. Det är många matcher och man behöver inte bara ta hand om kroppen, utan om huvudet också. Jag har blivit mer mogen, både på isen och utanför den, och jag har fått mer erfarenhet.

Raymond har fått stort förtroende. Från sin plats i förstakedjan med DeBrincat och Larkin har han snittat många spelminuter, och kemin med de båda kedjekamraterna är uppenbar. Trion har också producerat: 91 av Red Wings 278 mål är nästan en tredjedel (32,7 procent) procent av alla mål.

TOR-DET: Larkin stöter in avgörandet

– De är båda toppspelare i ligan, och det är kul att spela med dem. Våra olika spelstilar passar bra ihop; de spelar med fart och läser spelet… allt det var väldigt bra med oss i år. Vi hade bredd i laget, och alla kunde spela med alla om det behövdes, och få jobbet gjort varje kväll.

Dylan Larkin kvitterade lovorden direkt:

– Han (Raymond) var verkligen bra. Både känslomässigt och fysiskt så var han med hela säsongen. Han ville vinna och han fick oss att vilja vinna. Säsongen har varit en fantastisk erfarenhet för mig och för Lucas, och det är bra för vårt lag.

Relaterat Material