Landeskog_1019

När det behövdes som bäst, då visade Gabriel Landeskog varför han är kapten i Colorado Avalanche.
Han gjorde det med sitt exempel och med tre mål när Avs' i Prudential Center i Newark, lade ner obesegrade New Jersey Devils med 5-3. Ett Devils som dittills på fyra matcher släppt in bara sammanlagt fyra mål.

Allt medan Colorado haft det något svårare med tre segrar på sex matcher.
- Vår kapten klev fram och banade väg när vi hade det kämpigt och stod inför svårigheter. Det är därför han är vår kapten, vår ledare, sade Avs' Ian Cole till klubbens hemsida. Visst, det var många spelare som klev fram, men det sätt han gjorde det på var speciellt.
Landeskogs mål var viktiga: de vände matchen. Direkt efter att Devils tagit ledningen med 3-2 sex minuter in på tredje perioden, satte Landeskog 3-3 och tio minuter senare också 4-3, det i både praktiken och statistiken matchavgörande målet.
- Vi kom på efterkälken i tredje perioden, och då går han hårt mot mål och fixar två mål. Han gör allting rätt och spelar som den ledare han är, betygsatte Colorados coach Jared Bednar Landeskogs insats. Jag älskade hans sätt att spela i matchen, ända från första nedsläpp. Han fick vårt lag att fokusera och vara klart för spel; vi var det aggressiva laget redan från start.

 • Vi höll det hela matchen, och det kan vi tacka hans ledarskap för… det var en riktigt bra match från hans sida, sade Bednar.
  Landeskog berättade själv så här om sina mål:
  - Det första (2-1) var ett friläge i power play, där jag blev trängd ut mot sidan, men fick klubban på pucken. Det var i ren desperation; man ser pucken och hoppas att klubban är tillräckligt lång för att nå den. Jag hade tur där.
  Det andra målet (3-3) styrde en knästående Landeskog in sedan Ian Coles skjutit; en närmast enastående manöver.
  - För det tredje (matchavgörande 4-3) var jag helt fri på i mitten och Mikko (Rantanen) hittade mitt bästa läge. I de lägena agerar man bara med ryggmärgen, jag siktade och sköt och den gick in, konstaterade Gabriel Landeskog.
  Matchen var den andra på Colorados fyra matcher långa bortamatch-turné på östkusten. Efter förlusten med 2-3 efter straffskytte mot Henrik Lundqvists New York Rangers, blev det alltså två poäng mot New Jersey Devils innan Avs' möter Carolina Hurricanes på lördag kväll (matchstart kl. 19.00, svensk tid). Bortasvängen avslutas i Philadelphia, där Flyers tar emot på måndag natt.
  Relaterat material: [Söderberg imponerar för Avalanche\]
  Gabriel Landeskog har inlett bortaturnén strålande: mål och målpass mot Rangers och nu tre mål mot Devils. Men Landeskog ser hellre än sina egna framgångar de båda inledande matcherna på bortaturnén på östkusten ur ett kaptensperspektiv.
  - Det är otroligt viktigt att inleda en resa österut på det här sättet. Poäng mot både Rangers och Devils, då känns det bra, sade Landeskog efter matchen i Newark. Vi har varit på roadtrips där vi börjat med två förluster, tre förluster… och då är det inte alls roligt att vara på resa. Att göra det vi gjort nu så här tidigt på säsongen, det är bra för lagsammanhållningen i laget och för lagbygget. Alla har kul på rinken och utanför den, så det här var bra för oss.
  - Vi kom ju till matchen och visste att New Jersey var det enda laget som ännu inte förlorat, sade Landeskog till Avs' TV. Men vi följde vår matchplan, vi hade tålamod, vi jobbade hårt och vi blev belönade för det. Det är så'nt här som bygger karaktär i laget under hela säsongen; en match som vi kan titta tillbaka på och lära av.

NYR-COL: Landeskog styr in pucken bakom Lundqvist

Gabriel Landeskog har av och till varit ifrågasatt som kapten i Colorado Avalanche. När Landeskog fick C:et på bröstet, till säsongen 2012-13, var han ligans yngsta lagkapten genom alla tider, bara 19 år, nio månader och 13 dagar gammal. Under Landeskogs ledarskap har laget gått till slutspel bara två gånger, 2013 och 2017. Båda gångerna har Avs' fallit ur playoff redan i första omgången.
Nu leder Landeskog, som med 62 poäng (25+37) förra säsongen nådde karriärens näst bästa poängresultat, ett lag som har kvaliteterna att gå längre. Lagets förstakedja med Landeskog, Mikko Rantanen och Nathan MacKinnon är av absolut toppklass i National Hockey League. Mot Devils gjorde kedjan tio poäng (4+6) och hittills på sju matcher har trion bokförts för 32 poäng (14+18), fördelade på högerforwarden Rantanen 13 poäng (2+11), centern MacKinnon elva (7+4) och vänsterforwarden Landeskog på åtta poäng (5+3).
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Det var Gabriel Landeskogs tredje hat-trick i karriären, och det var extra kul för ex-djurgårdaren att få göra det också inför ögonen på Svenska Hockeyförbundets ordförande Anders Larsson och förbundstoppen Peter Forsberg, som såg matchen tillsammans med representanter för NHL:s ledning.