BrownGoal310

Los Angeles Kings spelar sin bästa hockey för säsongen. Deras sex matcher långa segersvit ger hopp om en ljus framtid i soliga Kalifornien.

Det har varit ett tungt hockeyår för Los Angeles Kings. Laget ligger sist i Western Conference och har sedan veckor tillbaka varit helt uträknat för slutspel. Men något kan vara på väg att hända i klubben som vann Stanley Cup både 2012 och 2014. Kings ungdomar har fått fart på lagen och gett hopp om att klubben inom kort kan vara tillbaka i slutspelssnacket igen.
- Vi vet att Rob Blake vet vad som krävs för att bli framgångsrik och vi är här för att stötta honom och ge honom tillgångar för att planen ska fungera. Man ser det på sättet som han vill spela och på vilken tränare ha tagit hit, vad han betytt för laget och vilken inverkan han har på spelarna. Man ser det på isen. Man ser det på spelarna som kommer upp och på de som vi har i vårt system. Vi är nöjda med hur saker och ting ser ut och vart vi är på väg. Det känns som att vi är på rätt spår, säger Dan Beckerman, vd för företaget AEG som är klubbens partner, i en intervju med The Athletic.

LAK-COL: Quick rånar Cole

General manager Rob Blake har jobbat för att bygga om Kings. Under säsongen har därför spelare fått flytta på sig, däribland Jack Campbell (Toronto), Alec Martinez (Vegas), Kyle Clifford (Toronto) och Tyler Toffoli (Vancouver). Det har gjort coach-läget något svårare för coach Todd McLellan som gör sin första säsong i klubben.
- Jag var orolig på deadline (Trade Deadline). Vi har varit mycket på resande fot och jag tror det var i New York som spelare började lämna. Campbell och Clifford lämnade och den roadtrippen gick inte så bra, man kunde känna att det var lite spänt gruppen. Men de har kommit tillbaka, säger Kings coach Todd McLellan till lakingsinsider.com.
- Man kan göra på två sätt, antingen lägger mans sig ner och spelar död eller så kan man börja ta steg. Det har vi gjort. Jag är stolt över gruppen, men vi har mycket jobb kvar att göra.
De små stegen har lett till segrar. Under måndagens omgång tog Kings sin sjätte raka seger när de tryckte tillbaka topplaget Colorado Avalanche med 3-1. I segern visade delar av lagets framtid upp sig. Den ungen backen Mikey Anderson gjorde ett av målen i matchen som innebar Kings nionde seger på sina 13 senaste. 20-åringen gjorde sin femte NHL-match och första mål i NHL-karriären.
Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
- Jag förväntade mig att få en känsla för hur det är att vara här upp, få en känsla för ligan. Jag ville bara komma upp och spela mitt spel, säger Anderson om att ha fått speltid i NHL till lakingsinsider.com.
- Jag tycker han har väldigt bra tålamod och han får igenom skotten från blå. Det handlar inte alltid om att göra mål därifrån utan om att skapa lägen för sina lagkamrater och det gör han. Just nu doppar han tårna i den här ligan. Vi vill att han ska känna sig bekväm här och fortsätta med det han gör, säger McLellan.
MÅNGA TALANGER PÅ VÄG UPPÅT
Anderson är inte ensam om att vara talang i Kings. Gabriel Vilardi och Austin Wagner är två andra ungdomar som tagit chansen den här säsongen. Vilardi, 20 år, har gjort fem poäng på nio matcher och Wagner, 22, har gjort elva på 64. Ombyggnationen mot att att bli ett slutspelslag igen har pågått i några år och snart kommer veteraner som Anze Kopitar, Jonathan Quick och Drew Doughty få ännu mer sällskap på NHL-rinkarna.
Kings talangpool är nämligen stor. Klubben har flera spelare som levererat stort i olika ligor och sammanhang den här säsongen. Arthur Kaliyev har producerat 98 poäng i OHL den här säsongen och han hade också en stor roll i USA:s JVM-lag i Ostrava och Trinec. Samma gäller Akil Thomas som avgjorde hela JVM när han sköt guldet till Kanada. Finske centern Ramus Kupari förväntas kunna lyfta i Kings under de kommande säsongerna. Alex Turcotte, vald som nummer fem totalt under draften 2019, lär också ha chans att påverka Kings framtida resultat.
SVENSKAR PÅ RADARN
Kings har även en hel del svenskar som kan bli NHL-spelare i framtiden. Carl Grundström har redan fått flera chanser den här säsongen. Backen Tobias Björnfot hyllades stort av Drew Doughty inför säsongen då han också inledningsvis fick tre matcher i NHL. Sedan dess har han stått på tillväxt i AHL.
- Det har varit mycket lärorikt. Jag har lärt mig mycket liksom, framför allt spelet på liten rink och saker runt omkring med fysträning och sådant, säger Björnfot till NHL.com/sv som gjort sex mål och totalt 19 poäng på 44 AHL-matcher med Ontario.
I Sverige har Kings ögonen på Samuel Fagemo som vann skytteligan i JVM med sina åtta mål och som producerat 12 mål i Frölunda under SHL-säsongen.
Även om grundserien 2019-20 är någon som Kings säkerligen snabbt vill lägga bakom sig finns det glädjeämnen inför framtiden. Deras pågående segersvit har bevisat det och fått Kalifornien-solen att lysa lite mer över klubbens framtid.