tavares, claesson

Då var det äntligen dags igen, hockeyälskare. Den inofficiella inledningen på hockeysäsongen 2018-19 sätts igång när free agency-cirkusen börjar. Så kallade Unrestricted Free Agents - kontraktslösa spelare - får från den 1 juli signa för andra klubbar och det gäller också just ditt favoritlag.

Följ de största spelartransaktionerna och allt det som händer kring free agency på NHL.com/sv.
Tavares kritar på ett sjuårskontrakt med Leafs
Dagens största affär är klar: John Tavares skriver på ett sjuårskontrakt värt totalt 77 miljoner dollar - i snitt 11 miljoner dollar per säsong - med Toronto Maple Leafs.
Den 27-årige stjärncentern, som varit kapten för New York Islanders sedan 2013-14, valdes av Islanders som förste spelare i 2009 års draft. Han växte dock upp som Maple Leafs-fan i Mississauga, Ontario.
Maple Leafs var ett av de sex lag som Tavares pratade med i Los Angeles under den gångna veckan. De övriga var Islanders, San Jose Sharks, Boston Bruins, Dallas Stars och Tampa Bay Lightning. Maxlängden på kontrakt som han kunde erbjudits av alla klubbar var sju år, med undantaget Islanders som fram till midnatt mot söndagen kunde erbjuda åtta år. Islanders tros ha erbjudit ett åttaårskontrakt.
Svenskar klara för Boston Bruins
Två svenskar är klara för Boston Bruins. Joakim Nordström och Axel Andersson skrev under söndagen på kontrakt med klubben - Nordström för två år och Andersson ett rookiekontrakt på tre år.
Andersson valdes av Boston Bruins i andra rundan, 57:e spelare totalt, i 2018 års NHL-draft. Han har spenderat de senaste två säsongerna med Djurgården IF J20 i SuperElit. Under 2017-18 stod han för 31 poäng på 42 matcher och var med om att vinna brons med Sverige i U18-VM, en turnering han gjorde två assist på sju matcher i.
Nordström, 26, gjorde 75 matcher för Carolina Hurricanes förra säsongen med två mål och fem assist som resultat. Forwarden deltog i alla 82 matcher för Hurricanes under 2016-17, då med sju mål och fem assist för tolv poäng. Nordström har varit med och vunnit Stanley Cup med Chicago Blackhawks 2014-15 då han gjorde tre assist på 38 matcher i grundserien och deltog i tre matcher i slutspelet.
Nordström valdes från början av Chicago Blackhawks som 90:e spelare totalt i 2010 års NHL-draft.
Fredrik Claesson till Rangers
Fredrik Claesson skrev under söndagen på ett ettårskontrakt med New York Rangers, vilket innebär att han blir lagkamrat med Henrik Lundqvist.
Claesson, 25, spelade 64 matcher med Ottawa Senators den gångna säsongen där han stod för ett mål och sex assist.
Backen har gjort 113 NHL-matcher över tre säsonger (2015-16 - 2017-18) och har skrapat ihop fyra mål och 16 assist för 20 poäng i karriären. Han har även dragit på sig 41 utvisningsminuter. Claesson satte karriärsbästa 2016-17 när han stod för tre mål och åtta assist för elva poäng och +5 på 33 matcher med Senators. Claesson var en viktig kugge i det Senators som tog sig till match 7 av konferensfinalerna i Stanley Cup-slutspelet 2017.
Claesson har vidare nått framgång på den internationella scenen med Sverige, bland höjdpunkterna märks ett JVM-guld 2012 och ett silver i U18-VM 2010.
Claesson valdes av Ottawa i den femte rundan som 126:e spelare totalt i 2011 års draft.
van Riemsdyk klar för Philadelphia
James van Riemsdyk återvänder till Philadelphia Flyers. På söndagen tecknade forwarden ett femårskontrakt med klubben som draftade honom som nummer 2 i draften 2007.
28-åringen trejdades från Flyers till Toronto Maple Leafs den 23 juni 2012 och gjorde därefter 294 poäng på 413 grundseriematcher med Maple Leafs över sex säsonger. I Flyers hade han tidigare gjort 99 poäng på 196 matcher på tre säsonger.
Förra säsongen gjorde 28-åringen 54 poäng, inklusive karriärshögsta 36 mål, på 81 matcher med Leafs, och gjorde sitt sista år på det sexårskontrakt han skrev med Flyers 2011.
Några ekonomiska detaljer offentliggjordes inte.
Paul Stastny klar för Vegas
Paul Stastny är klar för Vegas Golden Knights. På söndagen skrev forwarden på ett kontrakt med klubben. Inga detaljer offentliggjordes
Den 32-årige forwarden delade förra säsongen mellan St. Louis Blues och Winnipeg Jets, dit han trejdades den 26 februari. Totalt stod han för 53 poäng (16+37) på 82 matcher.
Under Stanley Cup-slutspelet gjorde han 15 poäng på 17 matcher.
Han valdes ursprungligen av Colorado Avalanche i den andra draftrundan 2005 och har gjort 646 poäng på 824 matcher med Jets, Blues och Avalanche. Han har 50 poäng på 72 slutspelsmatcher.
Perron skriver på för fyra år med Blues
David Perron skrev på söndagen på ett fyraårskontrakt värt 16 miljoner dollar med St. Louis Blues.
Den 30-årige forwarden nådde personbästa i NHL med sina 66 poäng (16+50) på 70 matcher med Vegas Golden Knights förra säsongen. Han valdes av Vegas från just Blues i expansionsdraften 2017.
Perron valdes ursprungligen av Blues som nummer 26 i den första draftrundan 2007. Han har 444 poäng på 722 NHL-matcher med Golden Knights, Blues, Anaheim Ducks, Pittsburgh Penguins och Edmonton Oilers. På 57 slutspelsmatcher har han stått för 23 poäng.
Bozak skriver på för tre år med Blues
Tyler Bozak blev under söndagen klar för St. Louis Blues. Kontraktet är på tre år och rapporteras vara värt totalt 15 miljoner dollar.
Den 32-årige centern stod för 43 poäng (11 mål, 32 assist) på 81 matcher med Toronto Maple Leafs förra säsongen och fyra poäng (två mål, två assist) på sju matcher i Stanley Cup-slutspelet.
Bozak klev in i ligan hos Toronto som odraftad free agent den 2 april 2009 och har sedan dess producerat 365 poäng (136 mål, 229 assist) på 594 NHL-matcher, samt tio poäng (fem mål, fem assist) på 18 slutspelsmatcher.
Green skriver på tvåårskontrakt med Red Wings
Mike Green skrev på ett nytt tvåårskontrakt med Detroit Red Wings under söndagen.
Den 32-årige backen var på väg att bli unrestricted free agent innan han skrev på kontraktet. Green stod för 33 poäng (åtta mål, 25 assist) på 66 matcher med Red Wings den gångna säsongen, men missade lagets sista sju matcher på grund av en nackskada som krävde operation. Green deltog även i NHL's All Star-match för andra gången.
Green valdes av Washington Caitals som 29:e spelare totalt i 2004 års draft. Han har producerat 464 poäng (142 mål, 322 assist) på 787 NHL-matcher under 13 säsonger med Red Wings och Capitals, och har 37 poäng (tio mål, 27 assist) på 76 matcher i Stanley Cup-slutspelet.
Red Wings värvar Vanek
Tomas Vanek har skrivit på ett ettårskontrakt med Detroit Red Wings.
Den 34-årige forwarden gjorde förra säsongen 56 poäng (34 mål och 32 assist) på 80 matcher med Columbus Blue Jackets och Vancouver Canucks. 15 av poängen kom med Blue Jackets efter att han trejdats dit den 26 februari. Vanek gjorde dessutom två poäng i Stanley Cup-slutspelet.
Under sin karriär har Vanek nått 40 mål under samma säsong två gånger, han valdes ursprungligen av Buffalo Sabres som nummer 5 2003 och har sedan spelat 965 NHL-matcher och stått för 753 poäng med Blue Jackets, Canucks, Florida Panthers, Detroit Red Wings, Minnesota Wild, Montreal Canadiens, New York Islanders och Sabres. Han har 36 poäng på 63 Stanley Cup-slutspelsmatcher.
Inga ekonomiska detaljer offentliggjordes.
Jack Johnson till Penguins
Jack Johnson skrev under söndagen på ett femårskontrakt med Pittsburgh Penguins. Kontraktet har en årlig träff mot lönetaket på 3.25 miljoner dollar.
31-åringen stod för elva poäng (tre mål, åtta assist) för Columbus Blue Jackets den gångna säsongen efter att ha gjort 23 poäng (fem mål, 18 assist) året innan.
Penguins bytte nyligen - 27 juni - bort Conor Sheary och Matt Hunwick till Buffalo Sabres mot ett val i fjärderundan 2019, detta för att skapa utrymme under lönetaket för att kunna skriva kontrakt med Johnson.
- Det stämde perfekt på alla sätt, sade Johnson. Jag känner mig välsignad över möjligheten att få vara här, att spela för Pittsburgh Penguins. Jag har alltid velat vara en del av en vinnarkultur och en plats där förväntningarna är så höga de kan bli.
Chris Kunitz och Cam Ward har båda skrivit kontrakt med Chicago Blackhawks
Chicago Blackhawks meddelade under söndagen att de skrivit på ettårskontrakt med både forwarden Chris Kunitz och målvakten Cam Ward. Inga detaljer offentliggjordes.
38-årige Kunitz gjorde 29 poäng (13+16) på 82 matcher med Tampa Bay Lightning förra säsongen. Han hade en assist på 17 slutspelsmatcher.Kunitz skrev på för Tampa den 1 juli 2017 efter nio säsonger med Pittsburgh Penguins, där han vann tre Stanley Cup, 2009, 2016 och 2017. Han har dessutom en titel med Anaheim Ducks, 2007.
Cam Ward, 34, gjorde 23-14-4, snittade 2,73 insläppta mål per match och hade en räddningsprocent på 90,6 med Carolina Hurricanes förra säsongen. Han tog sin 300:e seger i NHL den 12 december 2017. Under sin rookie-säsong 2005-06 vann han Conn Smythe Trophy som slutspelets MVP genom att vinna 15 av 23 slutspelsmatcher, hålla två nollor och på så sätt hälsa Hurricanes att vinna Stanley Cup.
Michael Grabner till Arizona Coyotes
Michael Grabner och Arizona Coyotes har kommit överens om ett treårskontrakt.
Den 30-årige forwarden gjorde förra säsongen 36 poäng (27+9) på 80 matcher med New Jersey Devils och New York Rangers. Han trejdades till Devils från Rangers den 22 februari.
- Väldigt nöjd med att skriva tre år med Michael. Han är en fantastisk skridskoåkare, och en erkänt duktig målskytt. Han kommer att tillföra skicklighet och erfarenhet till vår forwardssida, säger klubbens GM John Chayka.
Grabner nådde förra säsongen 27 mål för andra raka säsongen. Hans personbästa är 34 och kom säsogern 2010-11 när han spelade för New York Islanders. Han valdes ursprungligen av Vancouver Canucks i första rundan (14 totalt) 20106. Totalt har Grabner 249 poäng på 553 NHL-matcher med Devils, Rangers, Toronto Maple Leafs, Islanders och Canucks.
Hutton till Sabres på treårskontrakt
Carter Hutton blir Buffalo Sabres nya målvakt. På söndagen skrev han på ett treårskontrakt med klubben värt 2,75 miljoner dollar om året.
Den 32-årige målvakten kommer senast från St. Louis Blues som han gjorde 32 matcher för förra säsongen. Han hade 17-7-3, 2,09 i insläppta mål per match och en räddningsprocent på 93,1. Hans GAA var högst i NHL bland de målvakter som spelat minst 20 matcher.
Hutton, som skrev på för Blues den 1 juli 2016, har 30-15-5 med 2,23 i GAA, 92,3 i räddningsprocent och sju hållna nollor på 62 matcher med Blues. Han har spelat totalt 138 NHL-matcher med Chicago Blackhawks, Nashville Predators och Blues
Roussel klar för fyra år med Canucks
Antoine Roussel skrev under söndagen på ett fyraårskontrakt värt 12 miljoner dollar med Vancouver Canucks.
Förra säsongen spelade den 28-årige forwarden för Dallas Stars där han gjorde 17 poäng på 73 matcher.
- Antoine tävlar och har en verktygslåda som är bra för vårt lag. Han spelar fysiskt men kan också bidra offensivt. Vi är glada att välkomna honom till Vancouver Canucks, säger klubbens GM Jim Benning.
Roussel kom till Dallas som free agent den 2 juli 2012 och har på 414 matcher i NHL stått för 141 poäng (64+77). Dessutom har han gjort fem poäng på 19 Stanley Cup-slutspelsmatcher.
Neal klar för Flames
James Neal lämnar Vegas Golden Knights. På måndagen skrev forwarden på ett femårskontrakt med Calgary Flames värt sammanlagt 28,75 miljoner dollar.
Den 31-årige forwarden stod för 44 poäng (25 mål och 19 assist) på 71 matcher med Vegas förra säsongen. Han gjorde det första målet i Golden Knights historia och det avgörande målet i lagets tre första matcher.
Under Stanley Cup-slutspelet stod han för elva poäng på 20 matcher och hjälpte Vegas nå Stanley Cup-final, där de förlorade mot Washington Capitals med 4-1 i matcher.
Neal valdes av Vegas i expansionsdraften från Nashville Predators, men valdes ursprungligen av Dallas stars i den andra rundan i draften 2005. Sammanlagt har Neal stått för 263 mål och 495 poäng på 703 matcher och 31 mål och 55 poäng på 100 slutspelsmatcher. Som mest har Neal gjort 40 mål under en och samma säsong, det gjorde han 2011-12 med Pittsburgh Penguins.
Thornton förlänger med San Jose
Joe Thornton förlängde på måndagen sitt kontrakt med San Jose Sharks. Det nya avtalet sträcker sig över nästa säsong.
- Ingen älskar hockey mer än Joe Thornton och hans ledarskap på och utanför isen har varit en nyckel för den här klubbens framgångar. Vi är glada att han fortsätter vara en del av det här och för fansen i San Jose, säger Sharks GM Doug Wilson.
Veteranen, som fyller 39 år dagen till ära, spelade 47 matcher förra säsongen och stod för 36 poäng. Han missade de sista 35 matcherna och hela slutspelet på grund av en operation han tvingades till efter att skadat sitt högra knä.
- Jag vill såklart komma tillbaka och jag är säker på att vi kommer försöka få till något. Det är ingen hemlighet att jag är en Shark. Jag vill komma tillbaka och var frisk när jag göra det, sa han den 8 maj, två dagar efter att San Joses säsong tagit slut i slutspelet mot Vegas Golden Knights.
- Det finns tillräckligt med pengar för alla. Jag vill att det här laget ska vinna Stanley Cup. Staden förtjänar det och killarna här förtjänar det.
Thornton valdes av Boston Bruins som nummer 1 i draften 1997. Han har gjort 1427 poäng (397+1030) på 1493 matcher över 20 säsonger med Bruins och Sharks som värvade honom den 30 november 2005. På 160 slutspelsmatcher har det blivit 123 poäng för 39-åringen.
Thornton är på 16:e plats i NHL:s poängliga genom alla tider.
- Joe har blivit ansiktet för vår organisationen sedan han kom hit och det var givet att han skulle bära våra färger framöver också. Han är en enastående playmaker och det han åstadkommit placerar honom högt upp i hockeyns historia. Ha har hjälpt till att leda det här laget till nya nivåer och hela tiden fortsatt vara en topp-tvåvägscenter i ligan, säger Wilson
Thorntons senaste kontrakt var värt åtta miljoner dollar. Vad han nya kontrakt är på offentliggjordes inte.


Andra noterbara övergångar:

Jaroslav Halak: New York Islanders
John Moore: Boston Bruins
Derek Ryan: Calgary Flames
Petr Mrazek: Carolina Hurricanes
Ian Cole: Colorado Avalanche
Matt Calvert: Colorado Avalanche
Blake Comeau: Dallas Stars
Jonathan Bernier: Detroit Red Wings
Tobias Rieder: Edmonton Oilers
Tomas Plekanec: Montreal Canadiens
Matt Cullen: Pittsburgh Penguins
Chad Johnson: St. Louis Blues
Jay Beagle: Vancouver Canucks
Ryan Reaves: Vegas Golden Knights