ConnorMcDavid1

Edmonton Oilers' Connor McDavid missar de kommande 2-3 veckorna med en skada på lårmuskeln.

  • Det är den normala återhämtningstiden för en sådan här skada, säger klubbens general manager Ken Holland. Vi hoppas på kortare förstås… det är inte en långtidsskada åtminstone. Vi återkommer om en vecka och ser hur det ser ut då.
    McDavid tränade under måndagen och var med och övade powerplay innan han lämnade träningen. Centern skadades i klubbens 3-2-vinst över Nashville Predators den 8 februari. Han flög in i sargen efter en tackling från Predators back Dante Fabbro 3:58 in på den andra perioden, kylde ner sitt knä med is mellan perioderna och spelade sedan 5:47 i sista perioden.
    Totalt spelade han 19:27 över 20 byten i matchen, betydligt mindre än hans vanliga 22:07 över 21 byten.
    McDavid har noterat 81 poäng (30+51) på 55 matcher den här säsongen för Oilers (29-20-6). Klubben ligger på andra plats i Pacific Division, tre poäng bakom Vancouver Canucks som leder.