Bylsma_Sabres-bench

Seattle Kraken har gjort klart med en ny huvudtränare. Det blir 53-årige Dan Bylsma som tar över efter att Dave Hakstol fått lämna tidigare i vår. Han blir klubbens andra huvudtränare sedan laget kom in i ligan säsongen 2021-22.

Bylsma återvänder till NHL för första gången sedan säsongen 2016-17 då han coachade Buffalo Sabres. Han har de senaste säsongerna coachat Seattles AHL lag Coachella Valley, och tagit dem till Western Conference-final i båda av sina två säsonger. Han kommer fortsätta coacha Valley i det pågående Calder Cup-slutspelet där konferensfinalen drar igång på onsdag.

– Jag känner till många av spelarna och personalen här och tror att vi har en chans att bygga något speciellt tillsammans. Jag skulle vilja tacka alla med Coachella Valley Firebirds för att de välkomnade min fru och mig med öppenhet armar, och jag skulle vilja tacka Samantha Holloway och hela Krakens ägargrupp, samt Ron Francis, för att de litade på mig och gav mig denna möjlighet, säger Bylsma.

Kraken sparkade Hakstol den 29 april efter att laget missat att ta sig till slutspel. Kraken slutade sexa i Pacific Division, en säsong efter att man tog sig till den andra rundan av Stanley Cup-slutspelet och föll mot Dallas Stars i sju matcher.

Bylsma var assisterade coach i Charlotte, en samarbetsklubb till Kraken och Florida Panthers, säsongen 2021-22. Han ledde Penguins till Stanley Cup 2009 efter att ha ersatt Michel Therrien den 15 februari och lett laget till 18-3-4. Som 38-åring var han den yngsta coachen i NHL vid det tillfället. Två säsonger senare vann han Jack Adams Award som årets tränare i NHL när Penguins gick 49-25-8 trots att man saknade både Sidney Crosby och Evgeni Malkin under lagets sista 35 grundseriematcher.

– Dan är en vinnare och har bevisat att han kan utveckla både ung och erfaren talang, och hans ledarskap kommer hjälpa vårt lag på vägen framåt. Han har lyckats på varje nivå, vann Stanley Cup 2009, vann Jack Adams Awards som ligans bästa coach 2011, och har ledde Firebirds till match 7 i Calder Cup-slutspelet förra årets under lagets första säsong. Han känner till vår klubb cig har jobbat med flera av våra NHL-spelare. Vi är exalterade att ha honom bakom bänken och leda vårt lag nästa säsong.

GettyImages-88487024

Bylsma coachade USA i OS i Sotji 2014 och ledde Sabres under två säsonger (2015-17). Han var assisterande tränare för Detroit Red Wings innan han kom till Kraken för att jobba med spelarutveckling 2021-22. Han var också assisterande tränare i Cincinnati, Wilkes/Barre Scranton och New York Islanders innan han blev huvudtränare för Scranton 2008–09.

Som spelade gjorde han 429 NHL-matcher för Los Angeles Kings och Mighty Ducks of Anaheim. Han valdes i den sjätte rundan (109:e spelare totalt) 1989 och fick smeknamnet ”Disco Dan” när han spelade för Phoenix i International Hockey League 1994-96.

Det är nu bara San Jose Sharks som inte har presenterat någon coach till kommande säsong. Sabres tog in Lindy Ruff den 22 april, Travis Green blev klar för Ottawa Senators den 7 maj, Toronto Maple Leafs plockade in Craig Berube den 17 maj och Sheldon Keefe presterades av New Jersey Devils den 23 maj. Den 24 maj meddelade Winnipeg Jets att Scott Ariel coachar laget från nästa säsong.

Relaterat Material