Finland

Trón na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov po troch rokoch opäť patrí Fínsku. Vo finále vo Vancouveri porazilo Spojené štáty americké 3:2 a hrdinom zápasu sa stal sedemnásťročný útočník Kaapo Kakko, ktorý zaistil zlato gólom 86 sekúnd pred koncom.

Američania síce dokázali v tretej tretine vymazať manko 0:2, ale nakoniec boli smutní. Bronzové medaily získali Rusi, ktorí v súboji o tretie miesto vyhrali nad prekvapením turnaja Švajčiarskom 5:2.
"Neviem si predstaviť nikoho lepšieho, kto by mal dať ten gól, ako Kaapa. Zaslúži si to. Odohral úžasný turnaj," povedal fínsky gólman Luukkonen. "Je to neuveriteľný hokejista. Dnes ukázal, že je to hráč na veľké zápasy, ktoré miluje. Je to skvelé," doplnil ho obranca Oskari Laaksonen.
Vo finálovej bitke sa na prvý gól čakalo až do druhej polovice druhej tretiny. Už v 10. minúte v početnej výhode síce Ukka-Pekku Luukkonena prekonal Oliver Wahlstrom, ale po preskúmaní videa gól nebol uznaný kvôli postaveniu Alexandera Chmelevskiho v bránkovisku.
Z využitej presilovky a úvodného gólu sa tak radovalo až v čase 31:31 Fínsko a Caydena Primeaua prekonal obranca Jesse Ylonen. Presne po šiestich minútach tretieho dejstva zariadil dvojgólový náskok výberu trénera Jussiho Ahokasa ďalší bek Otto Latvala.
Američania bleskovo odpovedali. Po 61 sekundách Chmelevski zobral Luukonenovi čisté konto a po ďalších 106 sekundách pripravil vyrovnávací gól pre Josha Norrisa. O rozuzlenie sa postaral Kakko, ktorý sa dostal k puku pred bránkou a bekhendom ho poslal nad pravý betón ležiaceho Primeaua.
"Hokej je hra chýb a oni využili tú jednu, ktorú sme urobili. My sme tú ich nedokázali potrestať. To bol rozdiel v dnešnom zápase," vyhlásil útočník Ryan Poehling, ktorý bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča turnaja.
Kakko sa opäť radoval po súboji s americkým útočníkom Jackom Hughesom, za ktorým by mal podľa prognóz skončiť ako dvojka tohtoročného draftu NHL. Bol aj pri finálovej výhre Fínska nad USA 3:2 minulý rok v apríli na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov v Rusku.
"Keď si na to spomeniem v budúcnosti, pravdepodobne to budú pekné spomienky. Ale teraz bolí, že sme prehrali. Želal by som si, aby sa to skončilo inak," povedal Jack Hughes.
Fíni získali na dvadsiatkach tretie zlato za šesť rokov a celkovo piate v histórii. Nadviazali na triumfy z rokov 1987, 1998, 2014 a 2016. Američania vybojovali medailu štvrtýkrát za sebou. V roku 2016 a minulý rok získali bronz a pred dvoma rokmi oslavovali titul.
Rusku pomohol dostať sa na stupne víťazov útočník Kirill Slepets, ktorý nastrieľal hetrik. "Na celom turnaji sa mi veľmi nedarilo, ale v tomto zápase sa mi podarilo dať tri góly a pomohol som tímu," vyhlásil Slepets. Trafili aj Nikita Shashkov a kapitán Klim Kostin. Gólman Pyotr Kochetkov si poradil s 34 strelami súpera.
Rusi sa vrátili na medailové pozície potom, ako boli na stupňoch víťazov sedemkrát za sebou až do minulého roka, keď v Buffale vypadli vo štvrťfinále a skončili piati. "Nebol to taký zlý koniec skvelého turnaja," vyhlásil Kostin, ktorého fanúšikovia vybučali v reakcii na jeho správanie počas ceremoniálu po semifinále s USA, hoci útočník sa neskôr ospravedlnil.
Za porazených skórovali Valentin Nussbaumer a Yannick Bruschweiler, brankár Luca Hollenstein nezabránil prehre 19 zákrokmi. Švajčiari, ktorí vo štvrťfinále zaskočili Švédov a porazili ich 2:0, svoju druhú medailu v histórii nezískali.
V roku 1998 v Helsinkách skončili bronzoví predovšetkým vďaka skvelému výkonu brankára Davida Aebischera. Štvrtí boli aj v rokoch 2002 a 2010. "Bolo to pre nás prekvapenie, ale nakoniec ideme domov bez medaily, takže sme sklamaní," vyhlásil švajčiarsky obranca Davyd Barandun.
O rok sa juniorský šampionát bude hrať v Česku. Domáci tím bude hrať v skupine v Ostrave s USA, Ruskom, Kanadou a Nemeckom. Slovensko bude hrať v Třinci, kde bude bojovať s Fínskom, Švajčiarskom, Švédskom a Kazachstanom.