tavares, halak

Hokejoví fanúšikovia sa nemusia nudiť ani v lete. Neoficiálny začiatok sezóny 2018-19 je tu, trh s voľnými hráčmi práve prebieha. Nechránení voľní hráči môžu podpísať zmluvu so súčasným alebo ktorýmkoľvek iným tímom ligy, takže je pravdepodobné, že aj vo vašom obľúbenom mužstve nastanú zmeny.

Sledujte prostredníctvom NHL.com/sk tie najzaujímavejšie novinky z trhu voľných hráčov.
Tavares ide do Toronta, podpísal na sedem rokov
John Tavares sa stal hráčom Toronto Maple Leafs. Najžiadanejší hokejista na tohtoročnom voľnom trhu v nedeľu podpísal s kanadským klubom zmluvu na sedem rokov a 77 miliónov dolárov.
Kanadská hviezda tak v 27 rokoch odchádza z New York Islanders, kde bola od sezóny 2013-14 kapitánom. De facto sa vracia domov - Tavares, ktorý bol jednotkou draftu 2009, vyrástol v Mississauze na predmestí Toronta.
Maple Leafs boli jedným zo šiestich klubov, ktoré mali o elitného útočníka záujem a ktoré s ním tento týždeň rokovali v Los Angeles. Ďalšími boli Islanders, San Jose Sharks, Boston Bruins, Dallas Stars a Tampa Bay Lightning. Sedem rokov je maximálna možná dĺžka kontraktu, ktorý mohol forvard dostať s výnimkou Islanders - tí mohli ako jeho pôvodný celok ponúknuť až osem.
Halák mieri za Chárom, podpísal Bostonu
Jaroslav Halák mieri do tímu Zdena Cháru. Slovenský brankár, ktorý končí v New York Islanders, podpísal dvojročnú zmluvu s Boston Bruins na celkovú čiastku 5,5 milióna dolárov.
Tridsaťtriročný bratislavský rodák má za sebou 449 zápasov NHL s bilanciou 232-150-48, priemerom 2,5 a úspešnosťou 91,6 percenta.
Začínal v Montreal Canadiens, ktorí si ho vybrali v drafte 2003 ako číslo 271 a kde v roku 2010 skvelými výkonmi pomohol tímu dostať sa do finále Východnej konferencie. Potom pôsobil v St. Louis Blues, Washington Capitals a Islanders. V NHL má na konte 42 núl.
Halák strávil v New Yorku štyri roky, v poslednej sezóne tam mal bilanciu 20-26-6, priemer 3,19 a úspešnosť 90,8 percenta.
V Bostone bude ostrieľaný gólman pravdepodobne plniť úlohu dvojky za Tuukom Raskom.
Kolónia Slovákov a Čechov v Bostone sa tak jeho príchodom ďalej rozrastá. Okrem Cháru sú hviezdami mužstva aj českí útočníci David Krejčí a David Pastrňák, na širšej súpiske Bruins sú aj slovenskí forvardi Peter Cehlárik a Martina Bakoš, českí obrancovia Jakub Zbořil a Daniel Bukač či gólman Daniel Vladař. Tento rok draftovali aj chomutovského útočníka Jakuba Lauka.
Bruins urobili v prvý deň na trhu celkovo sedem transakcií. Okrem Haláka podpísali okrem iných aj obrancu Johna Moorea na päť rokov a 13,75 milióna dolárov, útočníka Joakima Nordstroma na dva roky a dva milióny a forvarda Chrisa Wagnera na dva roky za 2,5 milióna.
Mrázek mieri do Caroliny, podpísal ročnú zmluvu
Petr Mrázek bude chytať za Carolina Hurricanes. Český gólman sa s klubom v nedeľu dohodol na ročnej zmluve, ktorá mu zaistí 1,5 milióna dolárov.
Väčšinu kariéry odchytal za Detroit Red Wings, odkiaľ 20. februára odišiel do Philadelphia Flyers. V poslednej sezóne mal bilanciu 14-13-6, priemer 3,03, úspešnosť 90,2 a štyri čisté kontá. V tohtoročnom play off nastúpil za Flyers na jeden duel proti Pittsburgh Penguins, pri debakli 0:7 išiel na ľad zo striedačky a dostal dva góly zo 14 striel.
Mrázek má v 26 rokoch za sebou 183 zápasov NHL s bilanciou 78-64-23, priemerom 2,66, úspešnosťou 91,1 a 14 čistými kontami. V 11 dueloch play off má bilanciu 4-6, priemer 1,98, úspešnosť 92,7 a tri nuly.
"Na mladého brankára má Petr množstvo skúseností. Očakávame, že bude viesť súboj o post jednotky," povedal generálny manažér Hurricanes Don Waddell.
Mrázek bude bojovať o pozíciu prvého gólmana so Scottom Darlingom, ktorý mal v poslednej sezóne bilanciu 13-21-7, priemer 3,18 a úspešnosť 88,8 percenta. Pôvodný prvý brankár Caroliny Cam Ward sa v nedeľu stal voľným hráčom a podpísal ročnú zmluvu s Chicago Blackhawks.
"Som rád, že moja budúcnosť bola vyriešená rýchlo a práve týmto spôsobom. Jediné, čo ma zaujímalo, bolo športové kritérium. Cítim, že v tíme Hurricanes dostanem šancu zabojovať o pozíciu jednotky a chcem túto výzvu využiť naplno," uviedol Mrázek podľa zastupujúcej agentúry Sport Invest.
Plekanec sa vracia, s Canadiens podpísal na rok
Tomáš Plekanec sa vracia do Montrealu. V nedeľu s Canadiens podpísal ročnú zmluvu na 2,25 milióna dolárov.
Tridsaťpäťročný český center si v minulom ročníku pripísal 26 bodov (šesť gólov, 20 asistencií) v 77 zápasoch. Ročník začal za Canadiens, ale 25. februára bol vymenený do Toronto Maple Leafs - za svoj nový klub stihol v 17 dueloch základnej časti dve asistencie. V siedmich zápasoch play off sa však dostal na štyri body (2+2).
Plekanec je s Montrealom pevne spätý. Canadiens si ho v roku 2001 vybrali v treťom kole draftu (číslo 71) a on za nich odohral už 981 zápasov.
Celkovo si za Canadiens a počas tohtoročnej epizódy v Toronte v súčte pripísal 607 bodov (232 gólov, 375 asistencií). V bojoch o Stanley Cup naskočil na 94 duelov s bilanciou 53 bodov (18+35).
Forvard van Riemsdyk sa vracia do Philadelphie
James van Riemsdyk sa v nedeľu dohodol na päťročnej zmluve s Philadelphia Flyers. Finančné podmienky neboli zverejnené.
Dvadsaťosemročný forvard si v 81 dueloch minulého ročníka za Toronto Maple Leafs celkovo pripísal 54 bodov - 36 gólov je jeho novým kariérnym maximom. Po konci sezóny 2017-18 mu vypršala šesťročná zmluva, ktorú podpísal 30. augusta 2011 s Flyers.
Tým pádom sa vracia na miesto činu: van Riemsdyk zamieril do Toronta 23. júna 2012 výmenou za beka Lukea Schenna. Za 413 duelov základnej časti za Maple Leafs nazbieral 294 bodov (154 gólov, 140 asistencií), za Flyers predtým zvládol 99 bodov (47+52) v 196 dueloch.
Philadelphia si van Riemsdyka vybrala ako dvojku draftu 2007. Zatiaľ zasiahol do 59 duelov Stanley Cupu s bilanciou 29 bodov za 18 gólov a 11 asistencií.
Elitný center Stastny posilní Golden Knights
Paul Stastny posilní Vegas Golden Knights. V nedeľu s klubom podpísal kontrakt, ktorého detaily neboli zverejnené.
Skúsený tridsaťdvaročný center bol jednou z najatraktívnejších komodít na tohtoročnom trhu. Naposledy hral vo Winnipeg Jets, ktorí ho získali 26. februára pred uzávierkou prestupov zo St. Louis Blues. V 19 zápasoch za Jets nazbieral 13 bodov (4+9) a potom zažiaril v Stanley Cupe, v ktorom 15 bodmi (6+9) v 17 štartoch prispel k postupu do finále Západnej konferencie.
V ňom Winnipeg vyradili práve Golden Knights, kam teraz Stastny mieri.
Syn legendárneho slovenského centra Petra Šťastného má za sebou 824 duelov NHL za Colorado Avalanche, Blues a Jets. Dal v nich 220 gólov a pripísal si 646 bodov. V 72 zápasoch play off mal okrúhlu bilanciu 20+30.
V 82 dueloch poslednej sezóny nazbieral 53 bodov (16+37).
Perron podpísal štvorročný kontrakt s Blues
David Perron v nedeľu podpísal štvorročnú zmluvu so St. Louis Blues, ktorá mu vynesie 16 miliónov dolárov.
Tridsaťročný útočník zažil za Vegas Golden Knights najlepší sezónu v kariére: v 70 zápasoch nazbieral svoje nové maximum v podobe 66 bodov (16+50) a ďalších deväť (1+8) pridal v 15 dueloch play off. Klub si Perrona vybral zo St. Louis v minuloročnom rozširovacom drafte a pomohol Golden Knights dostať sa až do finále Stanley Cupu, v ktorom Vegas podľahlo Washington Capitals.
St. Louis ukázalo na Perrona v 1. kole draftu 2007 ako na hráča číslo 26. Za 722 duelov NHL za Golden Knights, Blues, Anaheim Ducks, Pittsburgh Penguins a Edmonton Oilers nazbieral 444 bodov (175 gólov, 269 asistencií). V play off celkovo naskočil na 57 zápasov a stihol v nich 23 bodov (4+19).
Bozak uzavrel trojročný kontrakt so St. Louis
Tyler Bozak uzavrel trojročný kontrakt na 15 miliónov dolárov so St. Louis Blues.
Tridsaťdvaročný center nazbieral v minulej sezóne v základnej časti 43 bodov (11 gólov, 32 asistencií) v 81 zápasoch s Toronto Maple Leafs, v siedmich dueloch play off mal bilanciu 2+2.
Toronto ulovilo Bozaka ako nedraftovaného hráča v apríli 2009. V celkovo 594 zápasoch za Maple Leafs nastrieľal 136 gólov a pridal 229 asistencií. V 18 dueloch play off dal 5 gólov a na rovnaký počet prihral.
Green predĺžil v Detroite o dva roky
Mike Green ostáva členom kádra Detroit Red Wings. V nedeľu so svojím doterajším klubom podpísal dvojročnú zmluvu a nestane sa tak nechráneným voľným hráčom.
Green patrí v 32 rokoch medzi najskúsenejších obrancov Red Wings. V NHL celkovo odohral 13 sezón a 787 zápasov za Washington Capitals a Detroit, v ktorých nazbieral 464 bodov (142+322). V 76 dueloch play off si pripísal 37 bodov (10+27).
V poslednom ročníku mal solídnych 33 bodov (8+25) v 66 štartoch a druhýkrát v kariére si zahral aj v All-Star Game NHL. Kvôli zraneniu v oblasti krku musel ísť na jar na operáciu a vynechal posledných sedem zápasov sezóny.
Polák podpísal ročný kontrakt s Dallasom
Roman Polák sa vracia do Západnej konferencie. Tridsaťdvaročný obranca sa s Dallas Stars dohodol na ročnom kontrakte vo výške 1,3 milióna dolárov.
Polák v minulej sezóne nastúpil za Toronto Maple Leafs na 54 zápasov, v ktorých nazbieral 12 bodov. Zaznamenal 131 hitov, zablokoval 84 striel a v priemere strávil na ľade 17 minút a 39 sekúnd za zápas. V oslabení nastupoval priemerne na dve a pol minúty za stretnutie.
Počas 12 sezón v 688 dueloch základnej časti za St. Louis, San Jose a Toronto dokopy nazbieral 127 bodov. Nastúpil aj na 58 zápasov v play off a zaznamenal v nich tri asistencie.
"Roman je preverený veterán, ktorý vnesie do našej hry fyzický prvok," hovorí generálny manažér Stars Jim Nill. "Je to rešpektovaný hráč, určite našej obrane pomôže."
Rodáka z Ostravy získali v drafte 2004 St. Louis Blues zo 180. miesta.
Rakúšan Vanek podpísal s Detroitom
Thomas Vanek podpísal ročnú zmluvu s Detroit Red Wings. Finančné podmienky neboli zverejnené.
Skúsené rakúske krídlo má za sebou v 34 rokoch vydarenú sezónu; v 80 zápasoch za Vancouver Canucks a Columbus Blue Jackets nazbieralo 56 bodov (24+32). V šiestich dueloch play off za Columbus si Vanek pripísal dva body (1+1).
Syn českých rodičov, ktorý sa v kariére dvakrát dostal na hranicu 40 gólov, bol päťkou draftu 2003 (vybrali si ho Buffalo Sabres). V NHL má za sebou 13 sezón, 965 zápasov a 753 bodov (357+396) v drese Sabres, New York Islanders, Montreal Canadiens, Minnesota Wild, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Canucks a Blue Jackets. V 63 dueloch play off má bilanciu 21+15.
V Detroite pôsobil v sezóne 2016-17, keď v 48 stretnutiach nazbieral 38 bodov (15+23).
Jack Johnson mieri na päť rokov do Pittsburghu
Jack Johnson sa stal hráčom Pittsburgh Penguins. Skúsený obranca podpísal s klubom päťročnú zmluvu na 16,25 milióna dolárov.
Tridsaťjedenročný obranca nazbieral v poslednej sezóne v Columbus Blue Jackets 11 bodov (3+8) a v tej predchádzajúcej mal na konte 23 bodov (5+18).
Aby sa Johnson zmestil pod platový strop Penguins, vedenie klubu 27. júna vymenilo útočníka Conora Shearyho a obrancu Matta Hunwicka do Buffalo Sabres za podmienený výber v 4. kole draftu 2019.
"Vyzerá to tak, že všetko do seba perfektne zapadlo. Cítim sa byť poctený, že mám šancu hrať za Pittsburgh Penguins," povedal Johnson. "Veľmi som sa chcel dostať do víťazného prostredia a na miesta, kde sú len tie najvyššie očakávania."
Americký bek má za sebou 788 duelov NHL za Los Angeles Kings a Columbus. Dal v nich 66 gólov a pripísal si 278 bodov. V 23 zápasoch play off mal bilanciu 5+16.
Chicago privábilo Kunitza a brankára Warda
Chris Kunitz a Cam Ward sa stali hráčmi Chicago Blackhawks. V nedeľu obaja podpísali ročné zmluvy. Finančné podmienky neboli zverejnené.
Tridsaťosemročný Kunitz zakončil poslednú sezónu v Tampa Bay Lightning, v 82 dueloch nazbieral 29 bodov (13+16) a v 17 zápasoch play off mal jednu asistenciu. Pred ročným pôsobením v Tampe hral deväť rokov v Pittsburgh Penguins, kde získal tri Stanley Cupy (2009, 2016, 2017). Ďalší má z roku 2007 ako člen Anaheim Ducks.
O štyri roky mladší Ward je rovnako víťazom Stanley Cupu s Carolina Hurricanes v roku 2006, keď zároveň získal aj Conn Smythe Trophy. V Caroline strávil celú doterajšiu kariéru, v tomto ročníku mal bilanciu 23-14-4, priemer 2,73 a úspešnosť 90,6 percenta. V Chicagu by asi mal byť dvojkou za Coreym Crawfordom.
Hutton uzavrel trojročnú zmluvu s Buffalom
Carter Hutton uzavrel s Buffalo Sabres trojročnú zmluvu, na základe ktorej v priemere zarobí 2,75 milióna dolárov za rok.
Tridsaťdvaročný gólman mal v minulej sezóne v 32 zápasoch za St. Louis Blues bilanciu 17-7-3 a výborné štatistiky: priemer inkasovaných gólov 2,09 na zápas, percentuálnu úspešnosť zákrokov 93,1 a tri čisté kontá. Dominoval NHL v úspešnosti zákrokov brankárov, ktorí odchytali aspoň 20 stretnutí.
Hutton podpísal s Blues v roku 2016, celkovo u nich zasiahol do 62 duelov s bilanciou 30-15-5 a priemerom 2,23 gólu na zápas.
V júna 2010 uzavrel zmluvu so San Jose Sharks, celkovo má na konte 138 zápasov za Chicago Blackhawks, Nashville Predators a Blues. V roku 2016 zasiahol vo farbách Nashvillu aj do play off.
Grabner sa na tri roky dohodol s Coyotes
Michael Grabner sa na tri roky upísal Arizona Coyotes, ale finančné podmienky nového kontraktu zatiaľ neboli oficiálne zverejnené.
Tridsaťročný útočník nastrieľal v 80 zápasoch minulej sezóny za New Jersey Devils a New York Rangers 27 gólov a doplnil ich 9 asistenciami. V 21 dueloch po trejde do New Jersey mal bilanciu 2+3, v dvoch zápasoch play off vyšiel tento rok naprázdno.
"S nadšením sme získali Michaela na tri roky," tešil sa generálny manažér Coyotes John Chayka. "Je to excelentný korčuliar, elitný hráč do oslabení a preverený strelec. Dodá nám um aj skúsenosti, sme radi, že ho v Coyotes máme."
Grabner nastrieľal 27 gólov v druhej sezóne v rade. Jeho maximom je 34 gólov za New York Islanders v sezóne 2010-11. Vancouver Canucks si ho vybrali v 1. kole (č. 14) draftu 2006. Grabner nazbieral 249 bodov (158 gólov, 91 asistencií) v 553 zápasoch za Devils, Rangers, Toronto Maple Leafs, Islanders a Canucks, 12 bodov (6+6) pridal v 31 dueloch play off.
Roussel sa na štyri roky upísal Canucks
Antoine Roussel v nedeľu podpísal štvorročný kontrakt s Vancouver Canucks, ktorý mu zaručuje 12 miliónov dolárov.
Dvadsaťosemročný francúzsky útočník získal zmluvu potom, ako v minulej sezóne za Dallas Stars nazbieral 17 bodov (5+12) v 73 dueloch.
"Antoine je bojovník, ale zároveň zručný hráč. Náš tím z neho bude ťažiť," povedal generálny manažér Canucks Jim Benning. "Vie hrať do tela, je nepríjemný pre súperov a ešte dokáže prispievať bodovo. Tešíme sa, že ho môžeme privítať v Canucks."
Dallas ho získal ako voľného hráča 2. júla 2012. Roussel odohral za Stars 413 duelov základnej časti s bilanciou 141 bodov (64 gólov, 77 asistencií). V 19 zápasoch Stanley Cupu zaznamenal päť bodov (2+3).
Neal podpísal päťročný kontrakt s Flames
James Neal v pondelok podpísal päťročnú zmluvu s Calgary Flames, ktorá mu celkovo vynesie 28,75 milióna dolárov (ročný príjem 5,75 milióna).
Tridsaťjedenročný útočník si v minulej sezóne v 71 dueloch za Vegas Golden Knights pripísal 44 bodov (25 gólov, 19 asistencií). Strelil úplne prvý gól v dejinách Golden Knights a vo všetkých troch úvodných dueloch zaznamenal víťazné zásahy.
V 20 dueloch play off potom pridal 11 zápisov (6+5) a výrazne pomohol Golden Knights dostať sa do finále Stanley Cupu, v ktorom nováčik v piatich zápasoch podľahol Washington Capitals.
Neal sa sťahoval do Vegas po minuloročnom rozširovacom drafte z kádra Nashville Predators.
Do NHL ho uviedli Dallas Stars, ktorí si forvarda vybrali v 2. kole draftu 2005 ako číslo 33. Za svojich 703 štartov v základnej časti nazbieral 495 bodov (263 gólov, 232 asistencií), v rovných 100 dueloch play off zaznamenal 55 bodov (31+24).
Neal si v každej zo svojich desiatich úvodných sezón v NHL pripísal aspoň 21 gólov. Jeho maximom je 40 zásahov za Pittsburgh Penguins v ročníku 2011-12, za Predators ich v sezóne 2015-16 nazbieral 31.
Thornton podpísal ročnú zmluvu so Sharks
Joe Thornton v pondelok podpísal ročnú zmluvu so San Jose Sharks. Finančné podmienky neboli zverejnené.
"Nikto nemiluje hokej viac ako Joe Thornton. Jeho schopnosti na ľade aj mimo neho boli úplne kľúčové pre naše úspechy," povedal generálny manažér Sharks Doug Wilson. "Sme nadšení, že bude naďalej pokračovať v San Jose."
Skúsený útočník, ktorý v pondelok oslávil 39. narodeniny, si v minulej sezóne za Sharks pripísal 36 bodov (13 gólov, 23 asistencií) za 47 zápasov. Zvyšných 35 duelov základnej časti a všetkých 10 zápasov v play off vynechal kvôli zraneniu kolena.
Thornton si poškodil väzy v pravom kolene 23. januára v súboji s Winnipeg Jets. Nasledovala operácia a 23. marca znova začal trénovať s tímom, ale do zápasov už nenaskočil.
Rovnaké väzy, len v ľavom kolene, si cenený veterán poranil 2. apríla 2017 proti Vancouver Canucks. Vtedy však stihol posledné štyri duely série 1. kola Stanley Cupu proti Edmonton Oilers, ktorú jeho tím prehral pomerom 2:4 na zápasy. Následne išiel na operáciu a 2. júla 2017 podpísal so Sharks ročný kontrakt na osem miliónov dolárov.
"Jasne, že chcem byť späť. Budeme sa snažiť urobiť maximum," povedal 8. mája - dva dni po tom, ako sa Sharks skončila sezóna, keďže v 2. kole Západnej konferencie podľahli Vegas Golden Knights. "Nie je žiadne tajomstvo, že som tu ako doma. Viem, že ak sa vrátim, bude to znamenať, že som zdravý. Som si istý, že to vyriešime."
"V klube je dosť peňazí pre všetkých. Za každú cenu chcem, aby tento tím vyhral Stanley Cup. Títo chlapci aj celé mesto si to zaslúžia. Nech už to dopadne akokoľvek, neustále budem mať v hlave snahu o to, aby som mužstvu pomáhal podávať lepšie výkony."
Thorntona si vybrali Boston Bruins ako jednotku draftu 1997. Na konte má už 1 427 bodov (397 gólov, 1,030 asistencií) za 1 493 duelov v priebehu 20 sezón. Zatiaľ nastupoval len za Bruins a Sharks, ktorí ho získali v trejde z 30. novembra 2005. V 160 stretnutiach play off nazbieral 123 bodov (27+96).
To všetko ho zaraďuje na 16. miesto v historickej produktivite NHL, v počte asistencií je na 12. priečke.
"Od chvíle, keď sem Joe v roku 2005 prišiel, sa stal jednou z tvárí nášho klubu. Cítime, že k nám patrí," povedal Wilson. "Je to výnimočný tvorca hry a to, čo dosiahol, ho zaraďuje medzi najlepších hokejistov v dejinách. Viedol náš tím dopredu a naďalej bude patriť medzi najlepších centrov v súťaži."


Ďalšie významné podpisy:

John Moore: Boston Bruins
Derek Ryan: Calgary Flames
Ian Cole: Colorado Avalanche
Matt Calvert: Colorado Avalanche
Blake Comeau: Dallas Stars
Jonathan Bernier: Detroit Red Wings
Tobias Rieder: Edmonton Oilers
Matt Cullen: Pittsburgh Penguins
Chad Johnson: St. Louis Blues
Jay Beagle: Vancouver Canucks
Ryan Reaves: Vegas Golden Knights