FLA NYR 52324

Do finálovej série Východnej konferencie vstúpili lepšie Florida Panthers, ktorí v stredu večer na ľade Madison Square Garden porazili domácich New York Rangers 3:0.

Panthers tak vonku vyhrali štvrtýkrát za sebou, v tohtoročných vyraďovacích bojoch majú mimo svojej arény skvelú bilanciu 5-1. Matthew Tkachuk a Carter Verhaeghe sa pod cennú výhru podpísali gólom a prihrávkou.

Kompaktný výkon hostí podporil bezchybným výkonom brankár Sergej Bobrovskij, ktorý uhájil čisté konto vďaka 24 zákrokom. Jedenásť z nich mu priskočilo v tretej tretine.

"V play off nepremýšľate o góloch ani o čomkoľvek inom. Tu sú len výhry a porážky. Vždy sa sústredíte len na daný moment a na nič iné nemyslíte," uviedol Bobrovskij. "Hralo sa v skvelej atmosfére a je to pre nás veľké víťazstvo."

Pre tridsaťpäťročného ruského veterána to bola druhá nula v kariére v bojoch o Stanley Cup z 82 zápasov, z ktorých 76 začínal v úvodnej zostave. Jeho náprotivok Igor Šesťorkin pokryl 24 striel súpera, ale dvakrát inkasoval.

Verhaeghe v tretej tretine zvýšil náskok Panthers

Víťazi Presidents' Trophy, do ktorých útoku sa vrátil uzdravený český útočník Filip Chytil, vyšli gólovo naprázdno prvýkrát v tohtoročnom play off.

Minultoročného porazeného finalistu poslal do vedenia Tkachuk, keď v 17. minúte po prihrávke Gustava Forslinga zakončil rýchly protiútok presnou strelou z kruhu.

V 49. minúte to už po strele Olivera Ekmana-Larssona vyzeralo na 2:0 pre Panthers , ale Rangers sa rozhodli pre trénerskú výzvu, pretože sa im nepozdávalo postavenie útočníka Ryana Lomberga. Video im dalo za pravdu a gól bol odvolaný kvôli bráneniu brankárovi.

Hostí to však z ich cesty vôbec nevykoľajilo. Verhaeghe zvýšil na 2:0 v čase 56:12, keď sa prihrávkou snažil nájsť Tkachuka, ale vracajúci sa Alexis Lafrenière v snahe o zblokovanie prihrávky poslal puk medzi betóny vlastného brankára.

V závere ešte trafil prázdnu bránku Sam Bennett a bolo rozhodnuté.

"Z celkového pohľadu - sme šťastní, ako sa všetko odohralo," pochvaľoval si Tkachuk. "V mnohých veciach musíme byť lepší, ale po výhre sa nikdy netreba sťažovať, hlavne v play off. Teraz nás čaká druhý zápas."

Druhý zápas série je na programe v piatok (sobota 2:00 SELČ). Hrať sa bude znova v New Yorku.

"Hrali jednoducho a šikovne. Nestratili veľa pukov a odviedli dobrú prácu vo svojom pásme. Myslím si, že práve tak musíme hrať aj my. Očakávam, že v tomto duchu to bude prebiehať aj nabudúce. Je to jeden zápas. Nabudúce treba hrať lepšie, aby sme sériu vyrovnali." poznamenal kapitán porazených Jacob Trouba.

"Vedieme 1:0," povedal kapitán Panthers Aleksander Barkov. "Takže sme presne tam, kde sme pred zápasom chceli byť. A teraz na tom môžeme stavať."

Zostrih: Florida - Rangers 3:0