Bruins dali sedem gólov a uspeli

Hokejisti Bostonu zvíťazili v treťom finálovom zápase Stanley Cupu na ľade St. Louis 7:2 a druhýkrát v sérii sa dostali do vedenia. Rozhodli už v úvodnom dejstve, ktoré vyhrali 3:0. Torey Krug ako prvý hráč Bruins v histórii nazbieral vo finále štyri body vďaka gólu a trom asistenciám.

Produktívny obranca bol vyhlásený až za druhú hviezdu zápasu po útočníkovi Patriceovi Bergeronovi, ktorý zaznamenal tri body za gól a dve prihrávky. Tretím najlepším hráčom bol český kanonier David Pastrňák, autor jedného gólu.

Pastrňák počkal s koncovkou a využil presilovku

St. Louis Blues - Boston Bruins 2:7 (stav série: 1:2)
St. Louis nastúpilo bez suspendovaného útočníka Oskara Sundqvista, ktorý dostal trest na jeden zápas za narazenie na mantinel obrancu Matta Grzelcyka z prvej tretiny stredajšieho druhého duelu. Nenastúpil ani Grzelcyk a v zostave ho nahradil John Moore.
"Hrali sme dobre. Nemyslím si, že by sme hrali nejako inak ako v ostatných zápasoch. Len sme boli lepší v detailoch, to je ten rozdiel," podotkol útočník Bostonu Brad Marchand.
Blues mali možnosť v úvode otvoriť skóre, pretože už po 62 sekundách bol vylúčený Jake DeBrusk, ale Tuukka Rask šance domácich vrátane najväčšej po bekhendovom pokuse Davida Perrona chytil. V polovici prvej tretiny Pastrňák nebezpečne vypálil z ľavého kruhu, ale Jordan Binnington zakročil betónom.
V čase 10:47 počas vylúčenia Perrona už Bruins gólmana St. Louis prekonali. Pokus Kruga od modrej čiary tečoval Bergeron a s deviatimi gólmi sa posunul do na pozíciu najlepšieho strelca svojho tímu v tohtoročnom play off.

Bergeron otvoril skóre a má 100. bod v play off

V 18. minúte Boston zvýšil vďaka skvelej práci Charlieho Coylea. Z rohu vlastného obranného pásma dokázal šikovne vytvoriť prečíslenie troch na dvoch a nakoniec kombináciu Dantona Heinena a Marcusa Johanssona zakončil z pravého kruhu nad lapačku presúvajúceho sa Binningtona.
Ďalší gól dostali Blues 10 sekúnd pred koncom prvej tretiny. Joakim Nordstrom za ľavým kruhom prikopol puk Seanovi Kuralymu, ktorý cez obrancu Alexa Pietrangela prestrelil Binningtona medzi betóny.
Craig Berube sa ešte stav 0:3 pokúsil zmeniť trénerskou výzvou kvôli potenciálnemu ofsajdu Nordstroma, ale márne. Bruins z toho vyťažili presilovú hru a po 41 sekundách strednej časti ju zužitkoval Pastrňák.
Český kanonier po prihrávke Kruga sám pred bránkou bekhendom prehodil pravý betón gólmana St. Louis a v treťom dueli finále Stanley Cupu sa radoval zo svojho premiérového gólu.
"Myslím si, že sme ešte stále nepredviedli náš najlepší výkon, ale vedieme 2:1. Zajtra sa pozrieme na video a pripravíme sa ešte lepšie. Máme veľa skvelých hráčov a vieme, že môžeme byť ešte lepší," vyhlásil Pastrňák.
Ďalší Pastrňákov nebezpečný pokus v 28. minúte už Binnington zastavil. V čase 31:05 sa Blues dočkali skorigovania stavu. Po prihrávke Zacharyho Sanforda spoza bránky vystrelil Ivan Barbashev a strelu sa nepodarilo zblokovať Charliemu McAvoyovi, od ktorého sa puk odrazil za Raska.
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
Za 67 sekúnd Boston opäť viedol o štyri góly. Colton Parayko išiel pykať za hru vysokú hokejkou na Brada Marchanda a Bruins si aj v tretej početnej výhode v zápase udržali stopercentnú úspešnosť. Za pravým kruhom vystrelil Krug, brániaci Jay Bouwmeester zdvihol puk, ale Binnington len zamával lapačkou do prázdna.
Do bránkoviska Blues sa prvýkrát v play off namiesto Binningtona postavil Jake Allen. Ryan O'Reilly mohol v poslednej minúte druhej časti znížiť, ale Raskovi pomohla tyčka.
Dvadsaťpäťročný Binnington, ktorý je kandidátom na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika NHL, bol prvýkrát po 52 zápasoch vystriedaný. "Vôbec to nie je jeho chyba. Som si istý, že je z toho nešťastný, ale vôbec to nebolo o ňom. Práve on je dôvodom, prečo sme tu," povedal Perron na adresu Binningtona.
V úvode tretej tretiny počas vylúčenia Brandona Carla stroskotal na Raskovi najlepší strelec St. Louis Jaden Schwartz, z dorážky nestrafil ani Vladimir Tarasenko a neuspel ani Alexander Steen.
V 44. minúte počas trestu kapitána Bostonu Zdena Cháru už po šiestich sekundách využil presilovú hru Colton Parayko, ktorého strelu od modrej tečoval Carlo.

Johansson sa presadil strelou z prvej

Kouč Berube sa viac ako päť minút pred koncom rozhodol pre hru bez brankára a v čase 58:12 zvýšil do prázdnej bránky Noel Acciari. Po 13 sekundách ešte počas vylúčenia Pietrangela Marcus Johansson zavŕšil výsledok a Boston tak zužitkoval aj svoju štvrtú presilovku v zápase.
Chára bol s časom 24:32 najvyťaženejším hráčom víťazov. Pripísal si dva kladné body v štatistike plus/mínus, zablokoval tri strely a odovzdal jeden hit. Dostal aj dva menšie tresty. V tohtoročnom play off má na konte 4 body za gól a tri asistencie a skvelú bilanciu plus 12 v hodnotení účasti na ľade pri strelených a inkasovaných góloch.
Jaroslav Halák zo striedačky rovnako ako počas celého play off istil Tuukku Raska, ktorý v sobotu predviedol 27 úspešných zákrokov.
St. Louis sa dočkalo domáceho zápasu vo finále Stanley Cupu prvýkrát od 5. mája 1970. Pred vlastným publikom sa v ňom Blues predstavovali siedmykrát a na prvý úspech stále čakajú. "Nechceli sme, aby zápas dopadol takto, ale stalo sa. Musíme to hodiť za hlavu, otočiť list a v ďalšom dueli byť lepší," povedal Perron.
Ďalší zápas: Pondelok 3. júna (utorok 4. júna 2:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.