MIN

NHL-seurojen kehitysleirit ovat takana ja harjoitusleirit edessä, joten elo-syyskuussa on hyvä aika käydä perusteellisesti läpi kaikkien 31 joukkueen vahvuudet, heikkoudet ja näkymät tulevaan kauteen. Tällä kertaa vuorossa on Minnesota Wild.

Minnesota Wildista on tullut playoffien vakiojoukkue, sillä se on edennyt kuudella viime kaudella runkosarjasta jatkoon. Suurempi menestys on kuitenkin antanut odottaa itseään, ja Wild on pudonnut ensimmäiseltä playoff-kierrokselta jo kolme kertaa peräkkäin. Viime kaudella Wild oli mukiinmenevästi Central-divisioonan kolmas, mutta Winnipeg Jets päätti Minnesotan kauden pudotuspelien avauskierroksella viidessä ottelussa.
Aikaiset putoamiset olivat syynä siihen, että Wild ryhtyi radikaaleihin toimiin playoff-menestyksen parantamiseksi.
Runkosarja 2017-18: 45-26-11, 101 pistettä, Läntisen konferenssin neljäs
Pudotuspelit 2018: Ensimmäinen kierros
Päävalmentaja:Bruce Boudreau, kolmas kausi
Saapuneet:Matt Hendricks, JT Brown, Greg Pateryn, Eric Fehr, Andrew Hammond
Lähteneet:Matt Cullen, Tyler Ennis, Daniel Winnik
Wildin omistaja Craig Leipoldin luottamus pitkäaikaiseen GM:ään Chuck Fletcheriin rikkoutui, vaikka runkosarja oli jälleen lupauksia antava. Hän palkkasi seuran uudeksi GM:ksi Paul Fentonin.
[NHL.com/fi ruotii kaikki 31 joukkuetta 31 päivässä ennen kauden alkua. Lue lisää NHL.com/fi -sivustolta.]
Leipold painotti, että Fentonilla on kymmenen vuoden ammattilaiskokemus pelaajana ja 25 vuoden kokemus eri johtotehtävistä. Hän on työskennellyt Nashville Predatorsin apulais-GM:nä ja farmijoukkue Milwaukee Admiralsin GM:nä.
- Hänen saavutuksensa ovat kiistattomat Predatorsin kokoonpanon rakentamisessa. Minun suhteeni häneen juontaa juurensa Nashvillen-aikoihin, ja luulen, että Wildin kannattajat rakastavat hänen intohimoaan ja työmoraaliaan. Hän on oikea henkilö tuomaan Stanley Cupin Minnesotaan, Leipold sanoi tiedotustilaisuudessa.
Fenton ei ainakaan vielä mellastanut siirtomarkkinoilla, sillä Wild yrittää petrata viime kauden tulostaan entisellä rungolla. Merkittävimmät liikkeet olivat jatkosopimuksia. Hyökkääjä Jason Zucker ja puolustaja Matt Dumba tekivät molemmat viiden vuoden diilin.
- Tämä osoittaa sen, että Fenton uskoo joukkueeseemme. Se antaa paljon itseluottamusta, kun uusi kaveri tulee sisään ja ajattelee tällä tavalla, Zucker sanoi.

  • He pääsivät playoffeihin kuutena vuonna peräkkäin. Miksi pitäisi tehdä muutoksia? Sellaiseen ei ole syytä, Fenton totesi.
    Wild toki teki hankintoja, muttei varsinaisesti kärkirooleihin. Hyökkääjät Matt Hendricks, J.T. Brown ja puolustaja Greg Pateryn tuovat lisää syvyyttä kokoonpanoon. Lähtijöistä varsinaiseksi menetykseksi voi laskea vain kokeneen puolustavan sentterin Matt Cullenin.
    - Halusimme lisätä vähän luonnetta ja santapaperia joukkueemme nelosketjuun. Jätkiä, jotka tuovat lisää asennetta, Fenton sanoi.
    Wildin suurin haaste on saada kärkimiehet pysymään terveinä. Hyökkääjä Zach Parise loukkaantui viime kaudella pariinkin otteeseen ja pelasi vain 42 ottelua. Ykköspakki Ryan Suter sai pahan nilkkavamman ja joutui olemaan sivussa playoffeista, mikä latisti joukkueen tunnelmia merkittävästi. Hyökkääjä Charlie Coyle oli jalkavamman takia sivussa kuukauden.

Varsinkin Suterin ja Parisen pysyminen ehjänä olisi hyvä uutinen Wildille, joka nousee tai kaatuu veteraanipelaajiensa mukana.
Sentteriosasto on vahvoissa käsissä. Kapteeni Mikko Koivun, 35, kestävyys on häkellyttävää, kun ottaa huomioon hänen pelityylinsä ja vastuunsa. Koivu on ollut neljän viime runkosarjan aikana sivussa vain neljästä ottelusta. Koivu ei enää nykyisestä nopeudu, mutta joukkue saa häneltä illasta toiseen takuuvarmaa johtajuutta.
Eric Staal, 33, pääsi toisella Wildin-kaudellaan vauhtiin, jota häneltä totuttiin näkemään parhaina aikoina Carolina Hurricanesissa. Hän iski peräti 42 maalia ja antoi 34 maalisyöttöä, mikä oli kova paluu huipulle.
Nuoremmasta hyökkääjäpolvesta 26-vuotias Zucker ja 25-vuotias Nino Niederreiter ovat pelaajia, jotka tuovat vauhtia laidoille. Molemmat ovat lähestymässä parasta ikäänsä pelaajina.
Mikael Granlund on noussut viime kausina kohti NHL:n eliittiä. Hän on nakutellut kahdella viime kaudella 69 ja 67 tehopistettä. Vakituinen siirto laidalle näyttää olleen onnistunut peliliike Granlundin kohdalla.

Pateryn tuo tarvittavaa syvyyttä puolustukseen, jossa on hyviä elementtejä, mutta silti se on edelleen liikaa Suterin varassa. Dumbalta odotetaan nyt kuuden miljoonan dollarin vuosipalkan arvoista panosta.
Wildin ykkösveskari Devan Dubnyk voi olla onnistuessaan viiden parhaan maalivahdin joukossa koko sarjassa. Hän ja kakkosmaalivahti Alex Stalock saavat suomalaisen kirittäjän. Kaapo Kähkösen pelipaikka löytynee kuitenkin ainakin kauden alussa farmista.
Minnesotan tilanne on pelillisesti hyvä, mutta ympäröivät olot ovat hankaloituneet, koska Central-divisioonan taso on noussut. Nashville Predators ja Winnipeg Jets ovat totutun kovia, ja sekä Dallas Stars että St. Louis Blues ovat vahvistuneet kesän aikana. Nuoren Colorado Avalanchen taso tuskin heikkenee.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Minnesota Wildin olisi revittävä nykyryhmästä vähän enemmän irti. Jos niin ei käy, Fentonin on pakko aloittaa siirtohulina tason parantamiseksi.