Williams1_422

Série mezi Washington Capitals a Toronto Maple Leafs nabízí navzdory odlišnému postavení týmů v základní části i odlišným rolím favorita a outsidera nejvyrovnanější souboje v dosavadním play off. Všech pět zápasů rozhodl jediný gól, z toho čtyři až v prodloužení. Celkové skóre je 16:15 pro Capitals a počet střel na branku je naprosto shodný - 175:175.

V takové situaci je potřeba mít hrdiny, kteří dokážou v klíčových chvílích rozhodnout. A Washington má na podobné momenty přímo specialistu.
Je jím Justin Williams, osvědčený střelec z rozhodujících zápasů play off, přezdívaný Mr. Game 7, který teď znovu udeřil. V pátečním duelu ve Verizon Center dal gól po 64 sekundách prodloužení a vystřelil tak domácím výhru 2:1 i vedení 3:2 na zápasy. Šestý duel se hraje v neděli (pondělí 1:00 SELČ) v torontské hale Air Canada Centre a Capitals v něm mohou postoupit do druhého kola, ve kterém čekají Pittsburgh Penguins.
"Je to skutečně hodně těsná série. Člověk musí do každé jít s tím, že očekává sedmý zápas, a já to tak dělám," popsal Williams svou psychologii. "Sice doufám, že to tak nedopadne a že budeme schopní to ukončit (v neděli). Ale jsou tu dva vynikající týmy a jen jeden může projít dál."

Washington se do play off dostal jako nejlepší celek základní části NHL, s bilancí 55-19-8 měl o 15 výher a 23 bodů víc než Toronto (40-27-15), které prošlo do Stanley Cupu z osmého místa ve Východní konferenci (přes druhou divokou kartu).
Oba soupeři však víc než kdo jiný potvrzují klišé o tom, že play off je nová soutěž. Capitals vyhráli první duel, ale pak dvakrát Torontu podlehli. Následně naopak dvakrát uspěli díky brankám Toma Wilsona a Williamse v prodloužení.
Pětatřicetiletý Williams sice hlavní podíl na vítězném gólu připsal evropským spoluhráčům Evgeny Kuznetsovovi a Marcussi Johanssonovi, kteří u jeho trefy asistovali. Faktem však je, že právě on je mužem podobných chvil, jenž umí rozhodnout nebo k tomu přispět, protože je vždy tam, kde má být.
Ve 43 zápasech kariéry, jež kanadský útočník odehrál v pátých až sedmých utkáních sérií play off, nasbíral 36 bodů (16 gólů a 20 asistencí). V 1080 duelech základní části má přitom na kontě 273 branek a 682 bodů. To jsou sice skvělá čísla, průměr na zápas má však v klíčových utkáních play off až o polovinu vyšší než v 'běžných' kláních. I když skromně říká: "Já jsem zase tolik velkých gólů nedal. Byl jsem jen ve správný čas na správném místě."
I proto získal Stanley Cup v roce 2006 s Carolina Hurricanes a v letech 2012 a 2014 další dva s Los Angeles Kings. I proto ho Capitals v létě 2015 angažovali. Jeho páteční gól byl druhým v prodloužení a sedmou vítěznou trefou v kariéře play off. Z aktivních hráčů je na děleném 13. místě, nejvíc jich mají Jaromír Jágr a Patrick Marleau (oba 16). V základní části je přitom mezi aktivními hokejisty v produktivitě 29. a ve vstřelených brankách 31.
"Užívám si tyhle velké chvíle. K tomu, aby člověk vyhrál titul, potřebuje podávat nejlepší výkony v těch nejvypjatějších zápasech," řekl Williams.
Pro tyhle momenty žije, pro ně už 16 let hraje hokej v NHL.
"Když začne play off a všichni drží hokejku trochu pevněji a cítí ten rostoucí tlak, on se naopak dokáže lépe soustředit a umí najít cestu, jak provést dobrou kličku, dorážku nebo střelu. To je pro nás samozřejmě ohromně potřebná věc," řekl o Williamsovi útočník TJ Oshie.

Pro Washington je teď nejdůležitější, že bude v pořádku kapitán a elitní kanonýr Alex Ovechkin, který odstoupil během první třetiny pátého duelu po bodyčeku Nazema Kadriho, ale ve druhé třetině se vrátil do hry. Že se gólman Braden Holtby rozchytal do dobré formy a hraje s velkou jistotou.
Vzhledem k vyrovnanosti celé série však může být podobně důležité i to, že má v sestavě muže s číslem 14 - Justina Williamse v jeho tradiční, 'playoffové' formě.